Trabzon’da internet kesintisi yaşanmayacak

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Öyle bir altyapı oluşturuyoruz ki Trabzon’da internet kesintisi yaşanmayacak” dedi.

Trabzon’da internet kesintisi yaşanmayacak

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan arasında ‘Fiber Altyapı İş Birliği Protokolü’ imzalandı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Öyle bir altyapı oluşturuyoruz ki Trabzon’da internet kesintisi yaşanmayacak” dedi.

Trabzon Büyükşehir Belediyesinde düzenlenen törene; Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, ilgili daire başkanları, Turkcell yetkilileri ve basın mensupları katıldı.

YAKLAŞIK 500 KM FİBER ALTYAPI OLUŞTURULACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, imza töreninde yaptığı konuşmada, “Bugün Turkcell Genel Müdürü Sayın Murat Erkan’ı misafir etmekten memnuniyet duyuyoruz ve iş birliğimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak Ortahisar ilçemizde çok önemli bir altyapı projemiz var. Trabzon tarihinin en kapsamlı ve en büyük altyapı projesi. Bu yatırım içme suyu başta olmak üzere kanalizasyon, yağmur suyu, doğal gaz ve fiber altyapıyı kapsıyor. Yani baştan beri 5’i bir yerde dediğimiz önemli bir yatırım. Trabzon tarihinin en büyük altyapı yatırımı olduğu gibi şehrin önümüzdeki 50 yılında altyapı anlamında çok ciddi bir proje. Tabii bu projenin en önemli bileşenlerinden bir tanesi, proje kapsamında Ortahisar ilçemizde 500 kilometreye yakın bir ‘Fiber Altyapı’ oluşturuyoruz. Şu ana kadar 70-80 km civarında bir altyapıyı oluşturduk. Bundan sonra kalan sürede, yoğun merkezleri geçtik, biraz daha çeperlere doğru gideceğimiz için hızlanacağız ve 2023’ün ortalarına geldiğimizde yaklaşık 500 kilometrelik fiber altyapıyı tamamlamış olacağız. Bu şehrimiz adına kazançtır” dedi.

TEKNOLOJİNİN ZEMİNİ İNTERNET İLETİŞİMİ

21. yüzyılın iletişim yüzyılı olduğunu da dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Her gün yeni bir teknoloji üretiliyor. Bu teknolojinin zemini, tabanı ise internet iletişimi oluyor. Önümüzdeki yıllarda buna çok daha süratli şekilde ihtiyaç olacak. 5G, 6G nasıl gelecekse bu G’ler artık hayatımızın çok önemli bir parçasını oluşturuyor, oluşturacak. İngiltere’de yapılan bir araştırmada insanlara ‘evinizde hangi hizmetin kesilmesini istemezsiniz’ diye sormuşlar. Herkes elektrik kesilmesin diye düşünebilir ama öyle değil, insanlar 1. sıraya interneti koymuşlar. Bu çok önemli araştırma. Biz de öyle bir altyapı oluşturuyoruz ki Trabzon’da internet kesilmeyecek. Projede emeği olan arkadaşlarımızı tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

BİZİM İÇİN PARADAN DAHA KIYMETLİ

Fiber altyapıda servis ve hizmet sağlayıcılarla protokoller yaptıklarını belirten Başkan Zorluoğlu, “Turkcell bu manada baştan beri yakın iş birliği içerisinde çalıştığımız önemli bir kuruluşumuz. Birlikte bu altyapıyı onlara kiralıyoruz. Protokol çerçevesinde uzun vadeli anlaşma yapıyoruz. Hedefimiz yaklaşık 500 km’lik bir hattı Turkcell’e prosedürler çerçevesinde kiralamak. Şu ana kadar 15 km’lik hat bu manada kiralandı. 30-35 km’lik öbek hazırlanıyor, o da tamamlanacak. Yıllara sari olarak hedefimiz Turkcell ile yaklaşık 500 km’lik fiber hat oluşturmak. Bu bir taraftan yaptığımız yatırım harcamalarının belediye adına geriye kazanımı demek. Ama ondan çok daha kıymetlisi, Ortahisar’ın her sokağına kaliteli fiber altyapı gitmesi ve buna dayalı hızlı internet hizmetinin sağlanması. Bu kısmı bizim için alacağımız paradan çok daha kıymetli. Bu manada kısa zamanda bu altyapıları oluşturup şehrimizi bu önemli hizmete de kazandırmış olacağız. Ben Turkcell Genel Müdürümüzün şahsında Turkcell’e çok teşekkür ediyorum. İnşallah hem siz hem biz bu güzel anlaşmadan fazlasıyla faydalanırız ve bu güzel hizmeti şehrimize kazandırırız ” diye konuştu.

CUMHURİYETİMİZİN 100. YILINDA EN İYİ ALTYAPIYA SAHİP İLLERDEN OLACAĞIZ

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Başkan Zorluoğlu, altyapı çalışması ile ilgili bilgiler verdi. Zorluoğlu, “Bizim yapacağımız çalışma 2024 yılında yaklaşık 500 km’lik hattın tamamlanması. Bu hat 8 gözlü borulardan oluşuyor. Biz bunu döşüyoruz. Sonrasında anlaştığımız hizmet sağlayıcılar o gözleri kiralıyorlar. Turkcell’in kendi yatırımının ne kadar süreceği Turkcell’in kendisiyle alakalı. İnşallah Trabzon Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına çok avantajlı girecek ve iletişim anlamında Türkiye’de en iyi altyapıya sahip illerden birisi olacak. Hedefimiz budur” şeklinde konuştu.

AKILLI ŞEHİR UYGULAMALARININ TEMELİ

optik altyapının iletişim kadar akıllı şehir uygulamalarının da tabanı olduğunu ifade eden Başkan Zorluoğlu, “Biz Ulaştırma Bakanlığı ile İstanbul’da Sayın Bakanımızın huzurunda sözleşme imzaladık. Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı. Bunun içinde çok sayıda kavşağın, ve durağın akıllı hale getirilmesi de var. Bunların tamamı iyi bir internet altyapısı ile realize edilebilecek. Bu önemli internet altyapısı aynı zamanda belediyemizin ve diğer merkezi idari kuruluşlarının yapacağı akıllı şehir uygulamalarına da temel oluşturacak” dedi.

EN ÜCRA SOKAKLARA KADAR KALİTELİ İNTERNET BAĞLANACAK

projesine öncelikle içme suyu projesi olarak başlanıldığını da vurgulayan Zorluoğlu, “Biz buna kanalizasyon, doğal gaz ve yağmur suyunu kattık. İlave olarak da fiber altyapıyı ekledik. Tamamen Büyükşehir’in inisiyatifi ile projenin içerisine dahil edildi. Bütün masrafı da Büyükşehir Belediyesi bütçesinden karşılanıyor. İnternet altyapısı, akıllı şehir uygulamaları Sayın Cumhurbaşkanımızın da vizyonu. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak o vizyonun bir parçasının gereğini yerine getiriyoruz. Bu altyapı projesi bir fırsattı. Ana hatlarınızda bu altyapı olabilir. Birçok şehirde bu rastlanabilir. Bunu kılcallara, sokak aralarına taşımak büyük iştir. Ve bunu her zaman yapamazsınız. Hazır su için kanalizasyon için buralara girmişken, fiber için de hat oluşturup oradan geçiyoruz. Ana caddelerin dışında, en ücra sokaklara kadar her taraftaki evlere kadar kaliteli internet bağlantısını sağlayacak fiber altyapıyı oluşturuyoruz” ifadelerini kullandı.

ERKAN: VİZYONEL YAKLAŞIMI TEBRİK EDİYORUM

Genel Müdürü Murat Erkan ise, “Dünyada özellikle pandemi sonrası dijital dönüşüm kritik hale geldi. Artık daha önce bu opsiyonel bir şeyken şimdi zorunluluk haline geldi. Pandeminin dijitalleşme anlamında dünyayı 7 ile 10 yıl hızlandırdığı söyleniyor. Burada ülkemizin de dezavantajlı olmaması gerekiyor. Dijital uçurum diye bir süreç var ve biz uçurumun üstünde olmalıyız. Her zaman rekabetçi olmalıyız. Trabzon Karadeniz’in göz. bebeği. Buradaki vatandaşlarımız, şirketlerimiz, belediyemiz ve tüm paydaşların bu anlaşmadan müthiş fayda sağlayacağına inanıyoruz. Bu işin temel bölümü. Ama binaya da bu temeli güzel atmazsanız, güzel binalar inşa edemiyorsunuz. Çok kolay değildir altyapıya yatırım yapmak belediyelerde. Ben Trabzon Büyükşehir Belediyesini tebrik ediyorum. Altyapı yatırımlarında doğru planlama olması gerekir. Doğru planlama nedir, bir yeri kazıyorsanız aynı anda 4 kere 5 kere yapmayın, vatandaşı rahatsız etmeyin. Burada vizyonel yaklaşımla 5 şebekeyi aynı anda devreye alıyorsunuz. Bize göre bunların en önemlisi fiber. Trabzon halkının fiberde avantajlı konumda olduğunu söyleyebilirim. Bu avantaj ekonomiye, rekabetçiliğe ve gelişmişliğe yansıyacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ERKAN: BÜYÜKŞEHİR İLE AYNI SÜRATLE ÇALIŞACAĞIZ

Fiber altyapı çalışmasının ne zaman tamamlanacağı konusunda da bilgilendirmede bulunan Erkan, “Planlarımızı yaptık. Şehirler büyüyor gelişiyor. Biz Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile beraber aynı süratle, belediyenin ulaştığı her yere bu altyapıyı götüreceğiz. Burada önemli olan nokta binanın temelini sağlam yaparsanız, üst katlarda güzel keyifli işler yapacağız diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

PROTOKOL İMZALANDI

Tören, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan arasında Trabzon’un Fiber Altyapı ve Elektronik Haberleşme İş Birliğini sağlayacak protokolün imzalanmasının ardından sona erdi.

Of Ajans

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2021, 02:24

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21