Trabzon’da 23 karayolu projesi devam ediyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Trabzon’da 23 karayolu projesinin devam ettiğini belirterek, 2003-2022 yılları arasında karayolları yatırımlarının 26 milyar 613 milyon liraya çıkarıldığını kaydetti.

Trabzon’da 23 karayolu projesi devam ediyor

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI: TRABZON’DA KARAYOLLARI YATIRIMLARI 26.6 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Trabzon’a yapılan yatırımlarla ilgili yazılı açıklama yaptı. 2003’de Trabzon’daki bölünmüş yol uzunluğunun 73 kilometre olduğunu, 2002-2022 yılları arasında yapılan 193 kilometrelik yeni bölünmüş yol ile bu standarttaki yol uzunluğunun 266 kilometreye ulaştığı kaydedilen açıklamada, “8 adedi tek tüp ve 11 adedi de çift tüp olmak üzere, toplam uzunluğu 32 bin 188 metreyi bulan tam 19 adet tüneli tamamlayarak hizmete açtık. Bunun yanında ayrıca, toplam uzunlukları 9 bin metreyi geçen tam 107 köprüyü tamamladık. 1993-2002 arasında Trabzon il genelindeki karayolu yatırımları için sadece 5 milyar 991 milyon lira harcanmışken, bu yatırım miktarını yaklaşık 3,5 kat artırarak, 26 milyar 613 milyon liraya çıkardık” denildi.

KARAYOLLARINDA 23 PROJE DEVAM EDİYOR

Trabzon’da bugün itibari ile 23 projenin devam ettiği belirtilen açıklamada, Trabzon Şehir Geçişi Devlet Yolu, Maçka-Karahava arası, Araklı-Dağbaşı-Uğrak, Akçaabat-Düzköy Yolu’nun bu projeler arasında yer aldığı kaydedildi. Karadeniz Sahil Yolu’nun, Trabzon’un Yomra ilçesi şehir geçişinde ‘Kaşüstü Kavşağı Altgeçit Köprüsü’ yapıldığı belirtilen açıklamada, projenin 2x3 şeritli olup, bağlantı yolları ile toplam bin 250 metre uzunluğunda olduğuna işaret edildi. Açıklamada, “Kaşüstü Kavşağı Altgeçit Köprüsü ile Karadeniz Sahil Yolu’nun Yomra geçişindeki ulaşım standardının yükseltilmesi amaçlandı. Altgeçit köprüsü ve kavşak düzenlemesi ile Yomra şehir içi trafik yükünün karayoluna olumsuz etkisi önlenmiş, transit geçişin daha sağlıklı ve hızlı yapılması sağlandı. Yolda can ve mal güvenliği tesis edilerek sürücülere güvenli ve konforlu ulaşım hizmeti sunuldu. Konaklar-Pelitli-Yalıncak mevkiinde yapılacak yol yapım çalışmasıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesinin birbirine bağlanarak Karadeniz Sahil Yolu’na alternatif güzergah oluşturulacak” ifadeleri kullanıldı.

ZİGANA TÜNELİ’NDE IŞIK GÖRÜLDÜ

2003-2021 yılları arasında Trabzon-Giresun Karadeniz Sahil Yolu, Trabzon-Rize Karadeniz Sahil Yolu, Uzungöl Turizm Merkezi Yolu, Trabzon-Kireçhane İl Yolu Tanjant Erdoğdu Kavşağı İle Göğüs Hastanesi Arası Yolu, Of-Çaykara Yolu’nun da bitirilen projeler arasında olduğu vurgulanan açıklamada, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en uzun, dünyanın 3. en uzun çift tüp karayolu tüneli Zigana Tüneli’nde ışığın görüldüğü anımsatıldı.

Açıklamada, “Kış şartlarında kesintiye uğrayan trafiği rahatlatacak Zigana Tüneli, mevcut güzergahın geometrisini iyileştirerek 8 kilometre kısaltacak. Seyahat süresi otomobiller için 10 dakika, ağır tonajlı araçlar için 60 dakika olmak üzere ortalama 20 dakika azalacak. Böylece zamandan 18,6 milyon TL, akaryakıttan 39,5 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 58,1 milyon TL tasarruf sağlanacak. Karbon salınımı 15 bin 779 ton azaltılacak” değerlendirmesinde bulunuldu.

TRABZON YAT LİMANI İLE BİRLİKTE BALIKÇI BARINAKLARI YAPILDI

Trabzon’da aynı zamanda yat limanı ile birlikte, Sürmene Yeniay, Of, Vakfıkebir Yoroz ve Arsin balıkçı barınaklarının yapıldığına vurgu yapılan açıklamaya şöyle devam edildi:

“Ayrıca, Trabzon Limanı’nı onardık. Akçaabat Akçakale Çeker Yeri inşaatını bitirdik. Bunlara ek olarak Yalıncak, Akçaabat Mersinköyü, Söğütlü, Çarşıbaşı Keremköyü çekek yerlerinin etüd proje çalışmaları tamamlandı. Beşikdüzü Sahil Tahkimatına 2018 yılında başladık. İşin %95’e yakını tamamlandı. Bu yıl hizmete açmayı öngörüyoruz.”

Of Ajans

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet KELEŞ
Mehmet KELEŞ - 4 ay Önce

Gazetelerde yazmıyor Demir yolu neden gündem edilmiyor merak ediyorum. İlimizde maşAllah bakanlarımız var çok güzel hizmetler yapılıyor. Demir yolu da benim ifademle sayın gazete yazsın lütfen belki gündem olur. Saygılar hizmetler güzel devamını diliyorum.

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21