SGK Müdürü Gedikli’den dolandırıcılık ve Bağkur uyarısı

SGK İl Müdürü Aydın Gedikli telefonla yapılan dolandırıcılıklar, Genel Sağlık Sigortası ve Bağkur’luların Ziraat Bankası ile yapılan anlaşma ile kredi kullanarak emekli olması ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

SGK Müdürü Gedikli’den dolandırıcılık ve Bağkur uyarısı

SGK İl Müdürü Aydın Gedikli telefonla yapılan dolandırıcılıklar, Genel Sağlık Sigortası ve Bağkur’luların Ziraat Bankası ile yapılan anlaşma ile kredi kullanarak emekli olması ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 

İşte Gedikli’nin Basın Açıklaması;

Ülkemizde ikamet eden ve herhangi bir kapsamda sağlık güvencesi bulunmayan vatandaşlarımız için uygulanan Genel Sağlık Sigortası’na ait prim borçları ile ilgili olarak son günlerde kötü niyetli kişilerce vatandaşlarımız telefonla aranarak İl Müdürlüğümüzden aradıklarını belirtmek suretiyle verilen banka hesaplarına prim borçlarının yatırılması gerektiğini, yatırılmadığı takdirde icra işlemlerinin başlatılacağına ilişkin tehdit içerikli aramaların yapıldığı duyumlarını almaktayız.

 

Bu noktada İl Müdürlüğümüzün telefonla prim borcu talep eden bir hizmeti olmadığını belirtir vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması açısından bu kişilere itibar etmemesini, şüphe duydukları her durumda kurumumuzla bizzat irtibata geçerek ha

reket etmelerini önemle hatırlatırız.

 

Öte yandan Genel Sağlık Sigortası kapsamında kendilerine gelir testi başvurusu tebliğ edildiği halde gelir testine hiç başvurmamış genel sağlık sigortalılarımızın 02.04.2018 tarihine kadar (bu tarih dahil) gelir testine müracaat etmeleri gerekmektedir. Gelir testi sonucu gelirlerinin brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğunun tespit edilmesi durumunda ise vatandaşlarımızın genel sağlık sigortası prim borçları silinecektir.

 

Gelir testi sonucunda aile içi kişi başı geliri brüt asgari ücretin üçte birinden fazla olan Genel Sağlık Sigortalılarımızın 01.04.2017 tarihi öncesine ait gecikme zammı ve gecikme cezası borçları silinmiştir. Gecikme zammı ve gecikme cezası silinen bu borçlar, aylık sadece 53,33 TL üzerinden yeniden hesaplanmış ve son ödeme tarihi ise 30.04.2018 olarak belirlenmiştir.. Söz konusu borçların 30.04.2018 tarihine kadar ödenmemesi halinde, 01.04.2017 tarihinden itibaren gecikme cezası ve gecikme zammı tahakkuk edecektir.

 

Son olarak 4 (b) kapsamında olup, sigorta prim borcundan dolayı emekli olamayan kendi nam ve hesabına çalışan esnaf, sanatkâr ve çiftçilere herhangi bir teminat göstermeden Ziraat Bankası’ndan kredi kullanmak suretiyle emekli olma imkânı getirilmiştir. Bu imkândan yararlanmak isteyen sigortalılarımızın başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine yapmaları gerekmektedir.

 

Kredi kullanarak sigorta prim borcunu ödeyen sigortalılarımıza emekli aylıkları bağlanacak olup, sigortalımızın bankadan kullanmış olduğu kredi borcu emekli aylığından taksitler halinde tahsil edilecektir. Sigortalılar, 31 Mayıs 2018 tarihine kadar 48 ay vade ile kredi kullanabileceklerdir.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21