banner80

Şehir müzesine uluslararası ödül

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin Aralık ayı oturumunun açılışında, Trabzon Şehir Müzesinin “Avrasya İnşaat, Mimarlık ve Tasarım Projeleri Festivali”nde kazandığı “TÜRKSOY Özel Ödülü”, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na takdim edildi.

Şehir müzesine uluslararası ödül
banner71

Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği, TÜRKSOY Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Genel Sekreterliği ve KAZGASA Kazakistan Mimarlık ve Mühendislik Baş Akademisi müşterek organizasyonunda, Türk Dünyası ve Akraba Toplulukları kültür coğrafyasında faaliyet üreten resmî kuruluşlarla iş birliği protokolleri çerçevesinde 10 yıldır düzenli olarak yapılmakta olan “Avrasya İnşaat, Mimarlık ve Tasarım Projeleri Festivali”nde Trabzon Şehir Müzesi, TÜRKSOY Özel Ödülü’ne layık görüldü.

 

16-17 Kasım 2018 tarihleri arasında Moldova’nın başkenti Kişinev şehrindeki Moldova Teknik Üniversitesinde yapılan değerlendirmede kazanılan ödülü Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Türk Dünyası İstanbul Şube Yöneticisi Raif Yetim’in elinden aldı.

 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, alınan ödülün kendileri için çok önemli olduğunu belirterek; “Bu yıl içerisinde Türk Dünyası İş Birliği Haftası kutlamaları ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatının (TÜRKSOY) kuruluşunun 25. yılı çerçevesinde Trabzon’da çeşitli etkinlikler düzenlendi. Türk dili konuşan 14 Türk cumhuriyetinin kültür bakanlarının oluşturduğu, TÜRKSOY Daimi Konseyinin müşterek sarayı olan Türk Otağı düzenlenen törenle hizmete açılmıştı. Aynı gün etkinlikleri çerçevesinde Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi’nde Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatının (TÜRKSOY) kuruluşunun 25. Yılı Sempozyumu da gerçekleştirilmişti. O gün Trabzon’a gelen misafirlerimiz için bir gezi programı düzenlemiştik. Bu gezi programı sırasında Trabzon Şehir Müzesine gidildiğinde misafirlerimiz gördükleri tablo karşısında memnuniyet duymuşlardı.  Mühendislik ve mimarlık meslek dalında alanının en büyük proje festivali olarak kabul görmüş Avrasya Proje Festivallerinin 36 ülkeden inşaat, mimarlık ve mühendislik üniversiteleri arasında 2500’ün üzerinde yarışmacı projenin arasından final değeri kazanan projeler değerlendirilerek kıymetlendirilmiştir. Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliğinin teklifleriyle bu projelere bir başka bakış açısıyla yaklaşarak festival programında Cumhuriyet hükûmetimizin başarılarıyla temayüz etmiş mega projelerin tanıtımlarına özel olarak yer verilmiştir. Bu kapsamda, İstanbul Yeni Havalimanı, 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü, Ilısu Barajı ve Kültürel Mirasın Taşınması, Bolu Bizim Şehir Projesi, Sincan Tapu Kadastro Binası DEMO Projesi, Gümüşdere İhlamur Vadisi Projesi, Gazi Gündüzalp Külliyesi ve Hırkatepe Müze Kent Projesi ile Trabzon Kent Müzesi tanıtılmıştır. Mühendislik ve mimarlık meslek dalında alanının en büyük proje festivali olarak kabul görmüş Avrasya Proje Festivallerinin 36 ülkeden inşaat, mimarlık ve mühendislik üniversiteleri arasında 2500’ün üzerinde yarışmacı projenin arasından Trabzon Şehir Müzesinin ödüle layık görülmesinden duyduğum memnuniyeti dile getirmek istiyorum” şeklinde konuştu.

 

Emekli Tuğgeneral ve Türk Dünyası Komisyonu Başkanı Metin Keşap ise Trabzon’a bu ödülün verilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

 

Keşap, “Trabzon, 4000 yıllık muhteşem tarihî geçmişiyle, Kaşgar’dan Endülüs’e kadar İpek Yolu medeniyetlerinin iz bıraktığı kültür coğrafyasının ticaretine; turizmine, kültür ve sanatına beşiklik etmiş olmanın yanında; Fatih Sultan Mehmet’in fethettiği, Yavuz Sultan Selim’in valilik yaptığı, Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün üç kez ziyaret ettiği kadim Türk şehridir. Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği ile Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreterliğinin organizasyonunda TÜRKSOY’un kuruluşunun 25. yılı ve Türk Dünyası İş Birliği Haftası münasebetiyle Trabzon’da düzenlenen konferansın ardından yapılan kültür sanat gezisi esnasında katılımcı heyetin dikkatlerine takılan ve alanının en teferruatlısı olarak projelendirilerek hayata geçirilen Trabzon Kent Müzesinin, Avrasya Projesi Festivallerinde özel olarak tanıtılması teklifleri ile karşılaşılmıştır. Bu doğrultuda Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliğinin yaptığı kısa bir çalışma ile Kent Müzesinin videosu festivale sunulmuş ve böylesine disiplinli çalışılmış bir kent müzesinin diğer şehirlerimize de örnek teşkil ettirilmesi açısından Festival Bilim Kurulunca 25. yılını kutlamakta olan Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatının ‘TÜRKSOY Özel Ödülü’ne layık görülmüştür. Başta Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve yöneticileri olmak üzere tarihçisinden mimarına, çalışanlarından halkına varıncaya kadar projede emeği bulunan herkesi tebrik ediyoruz ve bu anlamlı müzenin diğer şehirlerimize de örnek olmasını diliyoruz.” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Genel Sekreteri İlyas Demirci ve diğer katılımcılarla birlikte ödül töreni yapılırken, belediye meclis üyeleriyle birlikte toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21