Osmanlı Devleti'nin 720. kuruluş yılı

Osmanlı Devletinin kuruluşunun 720’inci yıldönümü Trabzon Büyükşehir Belediyesinin 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Meydanında gerçekleştirdiği etkinlikler ve vatandaşların yoğun ilgisi ile icra edildi.

Osmanlı Devleti'nin 720. kuruluş yılı
banner71

Osmanlı Devletinin kuruluşunun 720’inci yıldönümü Trabzon’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

 

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Meydanında (Meydan parkı) gerçekleştirdiği etkinlikler vatandaşların yoğun ilgisi ile icra edildi. Büyükşehir Belediyesi Kanuni Mehteran Takımının konseri Trabzonlulara doyumsuz anlar yaşatırken Büyükşehir Belediyesi tarafından vatandaşlara pilav-kavurma ve ayran ikramı yapıldı.

 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, konuşmasında Osmanlı Devletinin Türk-İslam tarihindeki önemine dikkat çekerken, “720 yıl önce kurulan Osmanlı Devleti adalet, insan sevgisi ve muhteşem medeniyetiyle dünyaya hükmetmiştir” dedi.

 

Trabzon’un Osmanlı Devleti tarafından İslam diyarı haline getirildiğini kaydeden Gümrükçüoğlu, “Böylesi bir medeniyetin içerisinde şehzadeler ve padişahlar şehri olarak tanınan Trabzon’u, Fatih Sultan Mehmet 1461 yılında fethederek İslam diyarı haline getirmiştir. O'nun torunu olan Yavuz Sultan Selim bu toprakların 22 yıl valiliğini yapmıştır. Kanuni Sultan Süleyman Han burada doğup 14 yaşına kadar bu memleketten aldığı ilhamla birlikte Osmanlı Devletini dünyanın en büyük imparatorluğu haline getirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak bugünde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, ecdadımızın adalet ve insan sevgisi anlayışını sürdürmeye devam ediyoruz.  Hakkı, adaleti, hukuku, Allah’a (c.c.) kul olmayı, Peygamber’in (S.A.V) sünnetine uymayı kendisine prensip edinmiş olan, muhteşem devletin torunları olarak ecdadımızın bu anlayışını dünya döndükçe sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21