Murat Aydın ilçe adaylarını yorumladı;

Son Nokta Gazetesi Haber Müdürü Murat Aydın, Ak Parti’nin İlçe Belediye Başkan Adaylarını yorumladı. İşte Aydın’ın yazısı;

 Murat Aydın ilçe adaylarını yorumladı;

“Siyaset sana bir yüzü tokatlamayı emrediyorsa, yanak kızarıklığının da utanç aynan olmasına müsaade edeceksin muhterem…”

 

AK Parti Trabzon teşkilatında ilçe belediyelerine talip olan aday adaylarının sancılı bekleyişi sona erdi.

 

İlçe adayları kamuoyuna açıklandı. Başbakan Erdoğan Trabzon’da 6 ilçede değişikliğe gitti.

Çaykara, Of, Tonya, Dernekpazarı, Köprübaşı ve Sürmene’de farklı isimlerle yola devam dedi.

 

2 ay önce kamuoyuna zırt pırt liste pompalayan baloncular, ters köşe oldu.

Milliyetçi muhafazakâr isimleri ön planda tutan Başbakan Erdoğan, Tonya, Beşikdüzü ve Şalpazarı’nda MHP kökenli isimleri aday gösterdi.

 

Bu bir nebze de, MHP’nin ülke genelinde artan oylarına da önlem alma niteliği taşıyordu.

 

Kısa kesip,  yazının çekirdeğine tüneyeyim.

Aday gösterilen hangi isimler tam isabet ve hangi isimler riskli?

Bu süreçten sonra ne olacak?

Teşkilatlarda toplu istifalar yaşanır mı?

Küskün başkanlar, bağımsız aday olur mu?

Hadi bakalım,

İlçelerdeki aday profillerini tek tek inceleyelim…

 

Ortahisar (Av.Ahmet Metin Genç): 

Başbakan Erdoğan, Trabzon’da parti tabanında ve halk nezdinde oldukça sevilen eski il başkanı Av. Ahmet Metin Genç’in önünü açtı.

 

Sadakatini ve sabırlı bekleyişini ödüllendirdi.  ‘Yerel seçimlerde en çok oyu alabileceğimiz adaylarla yola devam edeceğiz’ felsefesine ‘Cuuk’ diye oturan Genç, Ortahisar için en doğru karardı. Mütevazi kişiliği ve alçakgönüllüğü ile halkın gönlünde taht kuran Genç, Ortahisar’ın favorisi… İyi bir ekip çalışması ile ipi rahat bir şekilde göğüsleyebilir…

 

Akçaabat (Şefik Türkmen): 

“Şefik Türkmen 5. Kez başkanlığa aday gösterildi. Ankara’da Melih Gökçek ile yarışıyor.

MHP adayı Metin Gedikli ve CHP adayı Ali Türen Öztürk, bu dönem işe daha bir sıkı sarılıyor. Türkmen’in en çok zorlanacağı seçim 30 Mart seçimi olacak. Akçaabat çantada keklik değil…

 

Araklı (Recep Çebi): 

Yeniden adaylığı banko gösteriliyordu nitekim de öyle oldu.

Çünkü ilçe halkını oldukça huzursuz eden Turp mevkiine kurulması planlanan çöp tesisi için her kesimle ortak hareket etti. Halkın frekansında siyaset yaptı. Eski başkanlarla istişare yapmayı ihmal etmedi. Bu da kamuoyu anketlerinden iyi bir sonuçla çıkmasını sağladı”

Of (Salim Sarıalioğlu):

Trabzon’da siyasi otoriterlerinin tahminlerinde ters köşe olduğu Of’ta büyük bir sürpriz yaşandı. Mevcut Başkan Murat Saral’ın yerine Salim Sarıalioğlu aday gösterildi. Sarıalioğlu, İstanbul Milletvekili Oktay Saral’a yakın bir isim.

 

Mevcut Başkan Murat Saral’a göre, halk nezdinde daha soğuk bir yapısı var. Başkan Saral, karşı hamle yapıp, bağımsız olarak Sarıalioğlu’nun karşısına çıkabilir. AK Parti’nin bu hamlesi ise en çok SP adayı İrfan Saral’a yaradı. SP’nin oy grafiğinde bir yükseliş olabilir. Sarıalioğlu’nun en büyük şansı ise, çalışkanlığı ile ilçede oldukça sevilen Of İlçe Başkanı Hakan Terzioğlu. Terzioğlu ilçede şu anda önemli bir denge unsuru olarak öne çıkıyor…

 

Arsin (Dr. Erdem Şen): 

“Mevcut Başkan Şen, kısır tartışmalar ve polemiklerden hep uzak durdu.

 

Kamuoyu yoklamaları ve anketlerde liste başıydı. Sürekli halkla iç içe bir isim. Ak Parti için doğru bir tercih.

 

Vakfıkebir (Muhammet Balta): 

“AK Parti için risk taşıyan ve bağımsızlık geleneği ile bilinen bir ilçe. Mevcut bağımsız belediye Başkanı Hayri Birinci, ilçedeki ağırlığını halen koruyor.

 

Balta’nın avantajı ise kırsal kesimlerdeki sempatisi… Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta için de, bu ilçedeki sonuç, siyasi kariyeri için önemli bir etken olacak. AK Parti Vakfıkebir için, yeniden kamuoyu yoklaması ve anket çalışması yaptırmalıydı. 

 

Sürmene (Rahmi Üstün): 

Mevcut Başkan Fikri Usta’nın ilerlemiş yaşını göz önünde bulunduran AK Parti, Sürmene’de başarılı işadamı Rahmi Üstün ile yola devam etme kararı aldı.

 

Üstün,  Sürmene için doğru bir tercih oldu. Üstün’ün halkla iletişimi son derece güzel. Bu yüzden sandıkta da zorlanmayacaktır.

 

Maçka (Koray Koçhan): 

AK Parti için riskli ilçelerden biri de CHP’nin kalesi olan Maçka. CHP’li belediye başkanı Ertuğrul Genç’i Maçka’da yıkmak kolay değil.

 

Her ne kadar büyükşehir dolayısıyla kırsal kesimdeki vatandaşlarda oy kullanacak olsa da, Koçhan tercihi, AK Parti’yi Maçka’da zora sokacaktır.

 

Tonya (Osman Beşel): 

Mevcut Başkan Ahmet Kurt çimento fabrikası krizini iyi yönetemedi. İlçe başkanı da pasif kalınca, Tonya’dan yükselen ses, Genel Merkez’i rahatsız etti. Aday adaylarından eğitimci Hüseyin Yıldırım ilk başlarda bir heyecan yaratsa da, daha sonraki günlerde bir trend yakalayamadı.

 

Geçtiğimiz seçimlerde bağımsız aday olan ve milliyetçi muhafazakar yapısı ile tanınan Osman Beşel, Tonya için son derece doğru bir karar oldu.. Özellikle kırsal kesimlerde büyük destek gören Beşel, uzun zamandır ibrenin dönük olduğu CHP adayı Hasan Kalyoncu ile şartladı eşitlemiş oldu. Artık son sözü Tonyalılar söyleyecek.

 

Yomra (İbrahim Sağıroğlu): 

Mevcut başkan İbrahim Sağıroğlu, 3 dönem için halktan yetki isteyecek. DP’den istifa ettiğinde hangi partiye geçeceği gündemi uzun süre meşgul etmişti. MHP Milletvekili Koray Aydın’ın yakın markajındaki bir isimdi.

 

Tercihini AK Parti’den yana kullanan Sağıroğlu’nun en büyük handikabı, ilçe yönetimi ile araların bozuk olması. İlçede ‘Antisağıroğlucular’, sahada aktif çalışmayı reddedecektir ama bunun sandığa çok büyük etki edeceğini de düşünmüyorum.

 

Düzköy (Salih Bakal): 

AK Parti için riskli gördüğüm üçüncü ilçe.

 

Mevcut Başkan Salih Bakal’ın bu dönem işi çok zor. Genel Merkez’in bu ilçede bir kan değişimine gitmesi, sandığa olumlu yönde yansıyacaktı.

 

 

Çarşıbaşı (Coşkun Yılmaz): 

Mevcut başkan Yılmaz’da tıpkı Arsin Belediye Başkanı Dr. Şen gibi, sadece işini yapan başkanlardandı.

 

Anketlerden hep liste başı çıkması genel merkezi memnun etti. Çarşıbaşı için yerinde bir tercih oldu.

 

Beşikdüzü (Orhan Bıçakçıoğlu) 

Eski MHP Trabzon Milletvekili Olan Bıçakçıoğlu’nun ismi sürpriz isimlerin başında geliyor.

 

Ülke genelinde artan MHP oylarına önlem almak için milliyetçi muhafazakâr isimleri aday gösteren AK Parti, Beşikdüzü’nü CHP’den almak için bu kez Bıçakçıoğlu ile şansını deneyecek. Bıçakçıoğlu’nun ipi göğüslemesi için, mutlak suretle olumlu bir trend yakalaması gerekiyor. Aksi halde işi zor.

 

Şalpazarı (Fehmi Cengiz): 

AK Parti için riskli gördüğüm dördüncü ilçe.

 

MHP Genel kongresinde Koray Aydın’ın seçimi kaybetmesini bahane ederek, MHP saflarından ayrılan mevcut başkan Cengiz, bir süredir AK Parti ile dirsek temasındaydı. Cengiz’in aday gösterilmesi, özellikle ilçe teşkilatını oldukça huzursuz etti.  AK Parti bu dönem, Şalpazarı’nı teslim edebilir. Benden söylemesi.

 

Hayrat (Mehmet Nuhoğlu): 

AK Parti’nin zorlanmayacağı ilçelerden biri.

 

Mevcut Başkan Mehmet Nuhoğlu aday gösterilmesi muhtemel banko isimler arasındaydı. Doğru bir tercih oldu.

 

Dernekpazarı (Dr. Mehmet Aşık): 

Mevcut başkan Cevdet Cemal Cansız, ilçede pozitif anlamda bir çıkış yakalayamadı. Sürekli Arka planda kalmayı tercih etti.

 

Bir kan değişimi yapılması gerekiyordu. Dr. Aşık, ilçedeki sempatisi nedeniyle en popüler aday adayları arasındaydı…

 

Köprübaşı (Ahmet Tekke) 

Trabzonsporlu eski futbolcu Fatih Tekke’nin babası olan Ahmet Tekke, Ankara lobisini iyi kullandı.

 

Mevcut başkan Ali Rıza Efendioğlu’na göre, kamuoyu araştırmalarından iyi bir sonuçla çıkan Tekke’yi, seçimde zorlayacak rakibi de yok.

 

Çaykara (Hanefi Tok): 

Mevcut başkan Namık Kemal Gedikoğlu, bu dönem her nedense pasif bir çizgi sergiledi. Toplu açılış törenlerinde lobi çalışmaları yapması, ilçede halkın tepkisini çekti.

 

Eski ilçe başkanı Hanefi Tok ve İbrahim Çelebi arasında gidip gelen adaylık ibresi, Tok isminde durdu. Gedikoğlu ise Tok’a karşı, bağımsız olarak seçime girip yarışa dahil olabilir.

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
Terzi
Terzi - 8 yıl Önce

Adamın biri arkadaşıyla konuşuyor;
Öyle bir bir ayakkabı yaptırdım ki sorma...ama çoraplarım ıslanıyor, ayakkabının biraz altı birazda üstü dikilecek :)

oflu
oflu - 8 yıl Önce

bana göre akp oftaki yerını saadete bıraktı bence başbakanımız yanlış seçim yaptı keşke halk oylamalarını önemseseydi bır akp li olarak oyum saadetındır

yok
yok - 8 yıl Önce

of ilçesi terzioğlu mademki iyi idi onu yapsalardı aday bu nedenle benim en az 100 oyum irfana.

baştürk
baştürk - 8 yıl Önce

hayrat seçmenini bu kadar hafife alma bence.çok farklı sonuçlarla karşılanılabilir.süpriz çıkışlar olabilir.

Yasin GÜNDOĞDU
Yasin GÜNDOĞDU - 8 yıl Önce

Sn. Başbakana tüm Oflularin Erdoğan Bayraktar gibi olmadiğini biri soylemeliydi. İSTANBULDAN OF'U YÖNETECEĞİNİ SANANLAR YANLIŞ YAPMIŞTIR. Murat Başkan la "yola devam" olurdu fakat görünen o ki; Güzel Of'umuz kaybetmeyecek Saadete erecek hayirli olsun.

çaykaralı
çaykaralı - 8 yıl Önce

hao yuz reyum var dii ya biru gimdu merag etdum isum verse

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21