Muhtarlar vatandaşımızın gözü, kulağı ve sesidir

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğu, Trabzon’da 692 muhtarla birlikte Trabzon’a en iyi hizmeti vermenin gayreti içerisinde olduklarını söyledi.

Muhtarlar vatandaşımızın gözü, kulağı ve sesidir

Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde yapılan Trabzon Muhtarlar Federasyonu 2. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzon’da Büyükşehir statüsünün 2014’ten itibaren yasal olarak başladığını kaydederek, “ Bizim sizinle birlikte hizmet ettiğimiz toplam muhtarlık sayımız 692’dir. Yani 692 kıymetli muhtarımız da mesai arkadaşımızdır. Her gün, her gece, her saat bizi telefonumuzdan ulaşabildikleri gibi bizzat görüşerek de hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Muhtarlarımız ayrıca her Salı günü her zaman bizimle sabahtan gece yarısına kadar özel olarak tanınmış günde bir araya geliyorlar. Sağ olsunlar, var olsunlar. Bütün ilçe Belediye Başkanlarımız hiçbir ayırım gözetmeksizin bütün muhtarlarımıza halka hizmete yönelmiş olan bütün taleplerinde yardımcı olmaya çalıştılar” ifadelerini kullandı.

 

Kurucu Başkan Bekir Aktürk’ün başkanlığında tek liste ile gidilen Genel Kurulun, Divan Başkanlığını Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz yaptı.  Genel Kurula AK Parti Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, CHP Milletvekili Haluk Pekşen, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, Ortahisar Kaymakamı Numan  Hatipoğlu, Trabzon Muhtarlar Federasyonu Başkanı Bekir  Aktürk, Güneydoğu Muhtarlar Federasyonu Başkanı Hatip Şeran ve  çok sayıda muhtar katıldı. 

 

Muhtarlarımız vatandaşın gözü, kulağı ve sesi oldu

Büyükşehir Belediyesi olarak yasanın çizdiği sınırlarda hizmet etmeyi sürdürdüklerini kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, “Siz kıymetli muhtarlarımız gecenizi gündüzünüze katarak ne yaptınız? Yol, menfez, istinat duvarı, beton, asfalt istediniz, diğer hizmetlerinizin de yerine getirilmesi için gayretlerinizi sürdürdünüz. Suyunuzun, kanalizasyonunuzun isteklerini dile getirdiniz. O bakımdan biz sizlere çok kıymet veriyor ve çok seviyoruz. Vatandaşın sesi, gözü, kulağı oldunuz. Bu bakımdan biz bir şeyler yapabiliyorsak, sizlerin getirdikleriyle yapabiliyoruz. İşte böylece muhtarlığın en önemli yönünü anlıyoruz. Siz vatandaşının tek tek veya toplu sorunlarını da olsa temsil eden, taşıyan, götüren insanlarsınız. Sayın Konfederasyon Başkanımız Hüseyin Bey’in söylediğine şurada sizin huzurunuzda Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve hatta ilçe belediye başkanı arkadaşlarımın da izniyle Muhtarlar Kanununun aynen arzu edildiği şekilde muhakkak desteklenmesi ve istenmesinin takipçisi olacağımızı ve şu anda burada bulunan milletvekillerimizden de sizlerle beraber istirham ettiğimizi ilan ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

 

TİSKİ olarak 1 milyar 776 milyon TL’lik yatırım planladık

Başkan Gümrükçüoğlu, “Su Kanalizasyon Genel Müdürlüğü olarak tüm ili ve tüm muhtarları ilgilendirdiği için eski rakamla 1 katrilyon 776 trilyon liralık yatırım planlanmıştır. Bunların bitirilenleri, devam edenleri, ihalesi yapılarak başlananları ve kredileri için ihalesi beklemekte olanlarının toplamının rakamıdır. Ben göreve başladığım andan itibaren Trabzon’un içme suyu her hafta her gün rutin olarak bakteriyolojik tetkike tabii tutulmaktadır. Ağır metaller ölçümü haftada bir sürdürülmektedir. Karakaya Gurup Suyundan 85 mahalle yararlanmaktadır. Bu mahalleleri yüksek kotlardan cazibe ile istifade ettikleri bu suda 8 trilyonluk yatırım gerçekleşmiş ve bulanıklık tamamen ortadan kaldırılabilmiştir.

 

4 yılda 1 milyon 200 bin ton asfalt serdik. Bu yıl ki hedefimiz 400 bin ton

 

Ayırım yapmadan her mahalleye ve ilçeye eşit hizmet yaptıklarını kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, “Biz Büyükşehir olarak ‘şu ilçenin yol ağıdır, bu Büyükşehir’in yol ağıdır’ diye hiç ayırt etmeden elimizdeki bütün imkânları zorlayarak 4 yıl içinde 1 milyon 200 bin ton asfaltı bu şehrin yollarına serdik. Bu sene ne yapıyoruz. Bakın geçen yıl 20 trilyon, bu yıl 40 trilyon ve artı 20 trilyon daha kaynak Maliye’den temin edilerek, Sayın İçişleri Bakanımızın ve milletvekillerimizin sıkı takibiyle birlikte bu şehrin yollarına tahsis edilmiştir. Geçen yıl 20, bu yıl 40 trilyon Valilik bünyesindeki Yatırım İzleme Koordinasyon Birimi tarafından bu şehre ihaleleri yapılarak tatbike başlanmıştır. Buna 20 trilyon daha ek kaynağı temin edebilmek için İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve Sayın Milletvekillerimiz uğraş vermeye devam etmektedir. Biz yine sizlerin talepleriyle, ilçe kaymakamlarımızın ve belediye başkanlarımızın bir arada olduğu çalışma masalarında birlikte bu yıl 400 bin ton asfalt hedefi koyduk. Bu 400 bin ton asfalt hedefinde önemli bir destek aldık. Bu şehirden köklerini unutmayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Berat Albayrak bitüm konusunda şehre büyük bir destek vermiştir.” Şeklinde konuştu.

 

Muhtarlarımızın, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın

katkılarını unutmayacaklarından eminim

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Cumhurbaşkanlığında ‘burası sizin evinizdir ’diye ağırlayan bir birlikteliği, kol kola olmayı sağlayan bugünkü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptıklarını hiç birinizin unutmayacağına eminim” diye sözlerini sürdüren Başkan Gümrükçüoğlu Daha iyilerinin de gerçekleşebilmesi yolunda inşallah konfederasyonumuz, milletvekillerimiz ve hep birlikte gayretlerimizi göstereceğiz. Son olarak, tek bir devletimize inanıyoruz. Tek bir milletimiz olduğunda kaniyiz. Tek bir bayrağımız, şehitlerimizin al kanlarıyla sulanmış olduğuna inanıyoruz. Tek bir vatanımız etrafında buluşuyoruz. Türkiye’deki tüm muhtarlarımızı ve sizleri de çok seviyoruz. Sizlere bu kongrenizin hayırlar getirmesi dileğiyle en derin sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.” İfadelerini kullandı. 

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21