Katil ve korkak İsrail telin edildi

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin bugün gerçekleştirilen oturumunda korkak ve katil israilin Kudüs’te yaptığı katliam tüm siyasi partilere mensup Meclis üyelerinin ortak bildirisi ile telin edildi.

Katil ve korkak İsrail telin edildi

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin bugün gerçekleştirilen oturumunda korkak ve katil israilin Kudüs’te yaptığı katliam tüm siyasi partilere mensup Meclis üyelerinin ortak bildirisi ile telin edildi. Başkan Gümrükçüoğlu, İstanbul Yenikapı’da 18 Mayıs Cuma günü yapılacak olan büyük mitingle hürriyet ve katliam protestosu yapılacağını kaydetti.

 

Büyükşehir Belediye Meclisinin açılışında konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Başkan Gümrükçüoğlu, “İki aydır Filistin’de topraklarının işgalini ellerinde herhangi bir silah olmadan protesto eden Filistin’in asıl sahiplerinin, tarihten beri orada yaşayanların bu demokratik davranışlarına kurşunla karşılık veren, üzerlerine çeşitli bombalar atan ve onları hunharca öldüren israil ve başta ABD olmak üzere tüm işbirlikçilerini şiddetle lanetleyerek telin ettiğimizi duyurduk. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere’de bulunması sırasında son günlerde olan boyutu ve şiddeti akıl almaz seviyelere ulaşmış olan katliamın protestosunu oradan başlatmıştır. Tüm yurtta eş zamanlı protestolar sürdürülmektedir. Bu hafta 18 Mayıs Cuma günü İstanbul Yenikapı’da milletimizin bir araya gelmesi ile birlikte büyük bir hürriyet ve katliam protestosu ve insanlığı adalete destek olmaya davet eden toplantı gerçekleştirilecektir. Bu konuda aziz milletimizin 81 milyonu ile birlikte bu katliama başından beri insanlık için, adalet için karşı çıkmasını sürdürdüğünü görüyoruz. Bütün insanlığı insani vicdanın gereğini yerine getirmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

 

Öte yandan Büyükşehir Belediye Meclisindeki tüm siyasi partilere mensup Meclis üyelerinin ortak imzasıyla verilen bildiri ile İsrail ve ABD kınandı. Meclis üyeleri adına bildiriyi AK Parti Grup Başkan Vekili Muhammed Said Gürsoy okudu. Oy birliği ile kabul edilen bildiride şunlar kaydedildi:

 

“Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Yahudiler için kutsal kabul edilen Kudüs, tarihi ve kültürel kimliği ile tüm dünya Müslümanlarının gözbebeğidir. Kudüs’ün bu manevi ve özel statüsüne sahip çıkmak, korumak tüm Müslümanların görevidir. II. Dünya savaşının ardından BM kararlarında Kudüs’ün israil hâkimiyeti altında bulunması kabul edilmemiş, 1980’deki israilin ilhak kararı BM Güvenlik konseyinde kınanmış, ayrıca bu kararda israildeki diplomatik misyonların Kudüs’te bulunamayacağı belirtilmiştir. Tüm bunlar açıkça ortada iken, yıllarca sözde “arabulucu” olarak görünen ABD’nin Telaviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyarak Kudüs’ü israilin başkenti olarak ilan etmesi, bölgede yıllardır süregelen barışçıl çabalara adeta dinamit koymuştur. Bu kararın bölge ve dünya barışı için olumsuz yansımaları olacaktır. ABD’nin bu kararı yok hükmündedir ve kabul edilemez. Bu son olaylar ABD’nin Filistin konusunda ne kadar samimiyetsiz olduğunu ortaya koymuştur. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın konuyu dünya gündemine taşıması ve ülke liderleri ile yaptığı ikili görüşmeler sonucunda, 21 Aralık 2017’deki BM Genel Kurulunda ABD’nin Kudüs’ü israilin başkenti kabul etmesi kararı, 128 ülke tarafından ”yasa dışı” olarak kabul edilmiştir. Dünyanın bu kadar ortak ses çıkarttığı olay sayısı çok azdır. Tüm bunlara rağmen 14 Mayıs 2018’de, ABD’nin israil büyükelçiliğini Kudüs’te resmi olarak açma töreninden dolayı, Filistinlilerin silahsız, bombasız, uçaksız kısacası savunmasız bir şekilde gösterdikleri haklı tepkilerine karşı zalim israil askerleri tarafından yapılan katliamda 8’i çocuk 62 Müslüman Filistinli kardeşimiz şehit olmuş, 225’i çocuk, 86’sı kadın 2770’den fazla da yaralanan olmuştur. Bu bir terör devleti olan israilin yaptığı soykırımdır. Son yaşanan olaylar göstermiştir ki, artık Filistinlilerin kanında ABD’nin de eli vardır. İslam âlemi için kutsal olan Ramazan ayına girdiğimiz bu günlerde ABD ve zalim israilin yaptıkları Müslümanlar için kara bir Pazartesi olarak tarihe geçecektir. Şehit her Filistinli kardeşimiz, terör devleti israilin tarihine yazılmış yeni bir cinayet olarak anılacaktır.  Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi olarak, ABD’nin Kudüs’ü israilin başkenti ilan etmesi kararını kabul etmediğimizi, Kudüs’ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak kabul ettiğimizi tüm dünyaya ilan ediyor ve saldırıları lanetliyoruz. Bu bağlamda israil ve ABD’yi bir kez daha esefle kınıyoruz. Uzun yıllardır özgürlük, bağımsızlık ve insan hakları mücadelesi veren kardeş ve Müslüman Filistin halkının yanlarında olduğumuzu belirtmek isteriz. Filistin yalnız değildir, Kudüs yalnız değildir. İşgal bir gün bitecek, zafer mutlaka Filistinli Müslüman kardeşlerimizin olacaktır. israil askerleri tarafından şehit edilen Filistinli kardeşlerimize Allah’tan (c.c.) rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz.”

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21