Hiçbir ülkenin genci sizden daha zeki değil

Trabzon Çocuk Meclisine seslenen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Sebatkâr olup azmettiğiniz zaman inanın herkesle yarışırsınız. Dünyanın diğer ülkelerindeki gençlerin hiçbiri sizden daha zeki değil” dedi.

Hiçbir ülkenin genci sizden daha zeki değil
Çocuk hakları Komitesi seçimi için Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meclis salonunda toplanan Çocuk Meclisine hitap eden Başkan Gümrükçüoğlu, demokrasinin toplumlar için önemine dikkat çekti.

 

“Sizler bu ülkeyi idare edeceksiniz” diyerek sözlerine başlayan Gümrükçüoğlu, “Belediye başkanı olacaksınız, belediye meclislerinde görev alacaksınız. Milletvekilleri, bakanlar sizlerin aranızdan çıkacak. Cumhurbaşkanı olacaksınız. Niye bunları rahatlıkla söyleyebiliyoruz: Sizin zekânıza güvendiğimiz, hiç kimsenin sizden daha zeki olduğunu öngörmediğimiz için. Sebatkâr olup azmettiğiniz zaman inanın herkesle yarışırsınız. Dünyanın diğer ülkelerindeki gençlerin hiçbiri sizden daha zeki değil. Yeter ki sebat edin, azmedin ve bunun gereği olan çalışmayı yerine getirin. Kâinatı ve bütün insanlığı yaratan Allah-u Teâlâ (c.c.) bir hadisi kutsisinde buyuruyor: Diyor ki ‘İlmi dileyen, zenginliği dilediğime veririm.’ İlim az önce söylediğim meslekler tahsiller. Dilemek ne demek? Az önce söylediğimiz gizi azmetmek, çalışmak, sebatkâr olarak o yolda devam etmek. ‘Zenginliği de dilediğime veririm’ diyor Allah-u Teâlâ (c.c.). Zenginlikle de imtihan ediyor, aynı insana fakirlik veriyor veya olanını kaybettiriyor, yine imtihan ediyor. O’nun (c.c.) hikmeti öyle. Zenginlik çok önemli bir kriter olmadığı için böyle imtihanlar oluyor insan hayatında” diye konuştu.

 

Konuşmasında diyaloğun ve birbirinin fikirlerine saygı duymanın demokrasinin temel olmazsa olmazı olduğunu belirten Gümrükçüoğlu sözlerini özetle şu şekilde tamamladı: “Gezeceksiniz, spor yapacaksınız, kendinize iyi bakacaksınız ve bütün bunlara bir şey daha ilave edeceksiniz: İnsan sevgisi ve uygarlık içinde birbirinizi kardeşler olarak seveceksiniz. Arkadaşlarınızı kavga edecek insanlar olarak görmeyeceksiniz. Bütün bunlarla beraber kendi kendinizi idare demek olan demokrasiye, insan haklarına saygı göstereceksiniz. Arkadaşlarınız baş fikirlerde olabilirler, günlük hayatta ve yarın büyüdüğünüzde siyasi olarak farklı şeyler düşünebilirler. Saygı göstereceksiniz. Fikriniz farklıysa ‘insanlar konuşa konuşa anlaşır’ atasözüne uyarak sakin ve insani şekilde düşüncenizi paylaşacaksınız. Kavga etmeden, diyalog ile karşılıklı sevgi ve saygı ile kendinizi yetiştirmeye devam edeceksiniz.”  

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21