Gümrükçüoğlu; Yaşlılarımızın kıymeti hiçbir terazi ile ölçülemez

Trabzon’un en çok üyesi bulunan derneklerden biri olan Emekliler Derneği 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan Yaşlılara Saygı Haftası nedeniyle dernek binasında önemli bir etkinlik düzenledi.

Gümrükçüoğlu; Yaşlılarımızın kıymeti hiçbir terazi ile ölçülemez

Trabzon Emekliler Derneği’nden

Yaşlılara Saygı Haftası kutlamaları

 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun da katıldığı etkinlikte Çamlık Huzurevi ve Köşk Huzurevi'nden gelen yaşlılarla birlikte dernek üyesi emekliler beraber yemek yiyerek, sohbet etti. Türkiye Emekliler Derneği Trabzon Şube Başkanı Burhan Bayraktar, Trabzon Büyükşehir Kent Konseyi Emekli Meclisi Başkanı Ümügül Çalık ile birlikte yaşlıların ve emeklilerin katıldığı etkinliğin açılışında bir konuşma yapan Başkan Bayraktar, yaşlıları ve büyükleri sadece özel gün ve haftalarda değil, yılın her gününde hatırlayarak onlarla birlikte olduğumuzu göstermemiz gerektiğini söyledi. Yaşlılara gösterilecek saygı ve sevgi, gelecek kaygılarını azaltacağı gibi, hangi yaşta olursa olsun tüm bireylerin yaşama güvenle bakmalarını sağlayacağını ifade etti. Yaşlıların milletimizin onuru olduğuna vurgu yapan Bayraktar, büyüklerine sahip çıkan toplumların medeniyeti yakalamış toplumlar olduğuna dikkat çekti.

 

Emeklilere ve yaşlılara verdiği desteklerden dolayı Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na teşekkür eden Başkan Bayraktar, “Başkanımız sağ olsun isteklerimizi belediye imkanları ölçüsünde yerine getiriyor. Özellikle verilen ücretsiz cenaze hizmetlerinden son derece memnunuz. Başkanımız ihtiyaçlı emeklilerin TOKİ vasıtası ile konut edinmelerinin sağlanması konusunda desteklerini sürdürüyor. Trabzonspor’dan sonra Trabzon’un en büyük sivil toplum kuruluşu olan Emekliler Derneği'ne katkılarını bundan sonra da devam ettirmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

18-24 Mart Yaşlılar Haftası'nı kutlayarak konuşmasına başlayan Başkan Gümrükçüoğlu, “Daha çok uzun yıllar sağlık ve sıhhat için de yaşlılar haftasını kutlamanızı Allah’tan temenni ediyorum. Sizler emek vermiş, ismi üzerinde emekle, gayretle bu memleketi, insanlarımızı, evlatlarımızı, nesillerimizi yetiştirmiş insanlarsınız. Onun için bu ülkeye, bu ülkenin taşına, toprağına, nesillerinin yetişmesine, birliğine, beraberliğine, emek vermiş olan sizlerin, bizim nezdimizdeki kıymetiniz hiçbir terazi ile ölçülemez. Hepinizin başımızın üstünde yeri vardır.” dedi.

 

Başkan Gümrükçüoğlu, Belediye Başkanlığı görevine seçildikten sonra yaşlılara ve emeklilere yönelik önemli çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Gümrükçüoğlu, “2009 yılında yerel yönetim vazifesini yürütmeye başladıktan sonra yaptığımız işlerden birisi şuydu.  O zaman 1-2 otobüse bindiğimde yaşlı olan ablalarımızın bize söylediği ‘ya bu tabutluk gibi otobüslerde bizi bir yerden aşağıya yuvarlayacaksınız’ şeklinde serzenişleri olmuştu. 1972-1973 model otobüslerin var olduğunu görmüştük. Ondan sonraki büyük bir kararlılıkla birlikte şuan da bizim yüzü aşkın son model toplu taşıma otobüsümüz Büyükşehir Belediyesi olarak bütün hatlarımızda hizmetiniz haline getirilmiştir. Bunun yanında özelleştirilmiş hatlardaki halk otobüslerinde ‘bizim zamanında imzaladığımız sözleşmede böyle bir hüküm yoktu. Onun için biz emekli olandan da ücret almayı da sürdürmek istiyoruz’ yakınmalarına rağmen hiçbir zaman bu konuda bir taviz vermek niyetine gidilmemiştir. Hatta bu yüzden süresi dolmuş olan özel halk otobüsleri hatlarında eğer bu rıza ve 65 yaşın üzerindekilerden almamayı uygulamıyorlarsa sözleşmelerinin devam ettirilmesine gidilmemiştir.  Tamamen o hatlara Belediye’nin asli otobüsleri koyulup o hizmetin en iyi şekilde sürdürülmesinin ehemmiyetini mutlaka uygulamışızdır.  Yani bizim için yaşlılarımız, bizim için emeklilerimiz en başta onların taşınmasında kanunun şimdi Cumhurbaşkanımız olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanken çıkarmış olduğu kanunun en iyi şekilde emeklilerine nasıl sahip çıkıldığının göstergesi olan ücretsiz taşımanın devam ettirilmesi sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.

 

Belediye olarak 2009 yılından beri cenaze hizmetlerini ücretsiz olarak yaptıklarını da ifade eden Başkan Gümrükçüoğlu, “Bu konuda en ufak bir ücret talep eden bir görevli olacak olursa derhal işine son vereceğimizi de kendilerinize, vazifelilere, hizmet verdiğimiz toplumumuza da anlattık. Bu bizim genç, yaşlı, çocuk, ihtiyar her insanımıza en vicdani bir borcumuzdur. Bu şekilde devam ettirilecek ve hatta bu şehirlerin sınırlarında bu şekilde vefat eden varsa Türkiye’nin hangi ilinde, hangi köyünde ve hangi ilçesinde olursa olsun mutlaka aynı hizmet kendilerine sunulmuştur ve sunulmaya devam edecektir.” şeklinde konuştu.

 

Hükümetin emeklilere yönelik önemli çalışmalar yaptığının da altın çizen Başkan Gümrükçüoğlu, “Bilindiği gibi emekli olan bir vatandaşımız eğer bir iş yapıyorsa emekli maaşından kesinti oluyordu. Bu konuda hepinizin bildiği gibi bu uygulama tamamen kaldırılmıştır ve bu şekildeki yurttaşımız yeni bir iş kurup da onu takip ettiği ve uyguladığı takdirde o sigorta prim kesintisi ortadan kaldırılmıştır. Bu genel bir talepti. Ayrıca emeklilerin bankalardan yıllık 600 TL’ye kadar promosyon almasının önü açıldı. Bu konuda çok büyük gayret sarf eden Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya şükranlarımızı sunuyoruz.” diye konuştu.

 

 

İhtiyaçlı emeklilerin konut edinmelerini sağlamak için de önemli adımların atıldığını kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, “Emeklilerimize yönelik her ilde belli oranda olmak üzere TOKİ vasıtasıyla çok ucuz şartlarda konut yapımı ve teslimi dâhil sayıyı sağlayacak tarzda kura çekilecektir. Diyelim ki 250 tane konut yapıldı. 2500 tane müracaatımız varsa noter huzurunda kura çekilerek hak sahipleri belirlenecek. Sayın başkanımızla bu konuda istişarelerimizi sürdürüyoruz. Trabzon’da hazine arazisi yönünde bazı sıkıntılar var. Bunları temin edebildiğimiz takdirde, TOKİ’ye iletmiş olacağız. Böylece Trabzon’umuzda da aynı projenin yapılabilmesini ve dolayısıyla emeklimizin 250 TL gibi aylık bir ödemeyle konut bitip, teslim edildikten sonra ödemesi başlayacak şekilde bir konut sahibi olabilmesi de proje olarak uygulanmaya başlayacak.

 

Başkan Gümrükçüoğlu, konuşmasının ardından Trabzon Emekliler Derneği'ne üye oldu. Gümrükçüoğlu,  Belediye Başkan adayı olabilmek için daha görev yaptığı Sağlık Bakanlığı Müsteşarlığı görevinden emeklilik dilekçesi vererek ayrıldığını kaydederek, ”Emekliler Derneği'ne üye olmayı yasal olarak hak ettik. O münasebetle ben aslında sizlerden biriyim.  Zaten sizlerin işini takip etmek bir emekli olarak otomatik vazifemiz. Sizlerle bir arada olmaktan büyük bir onur ve mutluluk duyuyorum. Sizlere sağlıklı uzun ömürler diliyor, yaşlılarımızın önünde saygıyla eğiliyorum” ifadelerini kullandı. 

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21