Büyükşehir’den Sümela Manastırı ve Altındere Vadisi’ne özel ilgi

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, sadece bölgenin değil, Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Sümela Manastırı ve Altındere Vadisi’ni yeni sezona hazırlamak için hummalı bir çalışma gerçekleştiriyor.

Büyükşehir’den Sümela Manastırı ve Altındere Vadisi’ne özel ilgi

Göreve geldiği günden itibaren Trabzon’da turizmin geliştirilmesi ve 12 aya yayılması için etkin çalışma yürüten Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, şehri turizm merkezi haline getirmek adına yoğun gayret gösteriyor. Başkan Zorluoğlu, tarihi ve doğal güzellikleri ile Trabzon’un adından daha çok söz ettirmesini sağlamak amacıyla, turizm projelerini birbiri ardına hayata geçiriyor.

ÖNEMLİ YATIRIMLARI HAYATA GEÇİRİYORUZ

Turizmin Trabzon için vazgeçilmez olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Sümela Manastırı ve Altındere Vadisi’nde gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Zorluoğlu, “Trabzon ekonomisinin en önemli sektörlerinden biri turizm. Bu nedenle Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak turizme ayrı bir ehemmiyet veriyoruz. Göreve başladığımız günden itibaren turizm altyapılarının güçlendirilmesine dönük çok önemli yatırımları birbiri ardına hayata geçiriyoruz. Bu manada Altındere Vadisi ve içerisinde bulunan Sümela Manastırı büyük önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı. 

TRAFİK KEŞMEKEŞİ ORTADAN KALKACAK

Altındere Vadisi’nde büyük bir trafik ve ulaşım keşmekeşi olduğunu belirten Başkan Zorluoğlu, “Bunun bütünüyle önüne geçecek tedbirlerimizi aldık. Gerek otobüsler gerek normal araçlar için ayrı ayrı 2 adet büyük otopark alanı oluşturduk. Gelen ziyaretçilerimiz aşağıda bizim son derece modern şartlarda hazırladığımız otoparklarda araçlarını park edecekler. Ziyaretçilerimizi minibüslerle çok daha konforlu ve güvenli bir şekilde, ring biçiminde bir ulaşım sistemiyle bu bölgeye götüreceğiz ve daha sonra da yine kendi araçlarının bulunduğu otoparklara geri getireceğiz. Böylece buradaki trafik keşmekeşi büyük oranda ortadan kalkmış olacak. Bunu yaparken de transit olarak Çakırgöl’e ve yukarıdaki yaylalara, köylere gidecek vatandaşlarımız için de gerekli tedbiri düşündük. Bir sorun oluşturmayacak yeni bir yolu oluşturmuş oluyoruz” dedi. 

KIR KAHVESİ VE KIR LOKANTASI YAPACAĞIZ

Altındere Vadisi’nde ziyaretçilerin güzel vakit geçirmesini sağlamak amacıyla önemli bir projeyi hayata geçireceklerini de dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Hayata geçirmeye çalıştığımız bir başka önemli projemiz ise bir kır kahvesi, bir kır lokantası ve yine ziyaretçi merkezi şeklinde büyük bir yatırım. Turizm sezonu ile birlikte orayı hizmete açtığımızda, yerli ve yabancı ziyaretçilerimiz için çok güzel yeme içme ve dinlenme mekanları oluşturmuş olacağız. Sümela Manastırı şu anda UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde var olan bir yer. Başlattığımız süreçle, önümüzdeki yıllarda Sümela Manastırı’nın Dünya Mirası Listesi’ne alınmasıyla ilgili çalışmayı tamamlayacağız. Ve Sümela Manastırı artık dünyada çok daha bilinen, ziyaretçilerin gelmeyi daha çok arzu edecekleri bir destinasyon haline gelmiş olacak” diye konuştu.

SÜMELA’YA TELEFERİK PROJESİ TAMAMLANDI

Merakla beklenen teleferik projesi ile ilgili de bilgi veren Başkan Zorluoğlu, “İki duraklı olacak şekilde hazırlanan teleferik projemiz tamamlandı. Birinci ayağı otopark bölgesinden yani vadinin içerisinden başlıyor ve Sümela'ya uzak ancak yüksekçe bir noktaya ulaşıyor. Projede o alanda seyir terasları, yeme içme mekanları, yürüme alanları var. Yani sizi ormanın içine götürüyor. İkinci ayağı ise Sümela'ya yakın bir noktaya sizi taşıyor, dolayısıyla iki duraklı bir teleferik sistemi. Birinci durağında bambaşka güzellikler sunan manzara, seyir terasları, yürüme yolları, restoranlar gibi çok rahatlıkla 3-4 saat vakit geçirebileceğiniz bir alan olacak. Tekrar teleferiğe binip oradan ikinci ayak dediğimiz Sümela Manastırı'na oldukça yakın bir noktada sizi indiriyor ve oradan Sümela'ya gidiliyor" ifadelerini kullandı.

YAP-İŞLET-DEVRET MODELİ UYGULANACAK

Başkan Zorluoğlu, tamamlanan ve maliyeti yaklaşık 100-150 milyon lira olan proje için yatırımcı arayışında olduklarını belirterek, "Birkaç ciddi yatırımcı firma bizimle temas halinde. İnşallah kısa süre içerisinde ihalesini gerçekleştireceğiz. Pandemi süreci olmasaydı belki bu işi ihale etmiş olacaktık ancak bu süreç ister istemez yatırımcıları da etkiledi.  Dolayısıyla ümit ediyoruz, 2021 yılının ilk 6 ayında bu ihaleyi gerçekleştiririz. Projeyi, yap-işlet-devret modeliyle hayata geçireceğiz" şeklinde konuştu.

Of Ajans

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21