Büyükşehir meclisi mart ayı toplantıları sona erdi

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Mart ayı toplantılarının son oturumu, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu başkanlığında yapıldı.

Büyükşehir meclisi mart ayı toplantıları sona erdi

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi mart ayı toplantılarının son oturumu yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, salonda bulunan Meclis üyeleri, ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi ile TİSKİ Genel Müdürlüğünün üst yöneticileri ve basın mensuplarını selamlayarak Meclis toplantısının açılışını gerçekleştirdi.

350 MİLYONLUK EK YATIRIM YAPILACAK

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, toplantının başında Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in Trabzon ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Özer’in ziyaretinin Trabzon adına faydalı olduğunu belirten Başkan Zorluoğlu, “Dün Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer Trabzon’a geldiler. Şehrimiz adına faydalı bir ziyaret oldu. Yaptığımız toplantıda Trabzon’un eğitim anlamındaki yatırım eksikliklerinin tamamlanması noktasında çok önemli kararlar aldık. Değerli Bakanımız ilave olarak yaklaşık 350 milyon liralık yeni bir yatırım paketini şehrimizde açıkladı” dedi.

15 YENİ ANAOKULU İNŞA EDİLECEK

Eğitim yatırımlarıyla ilgili alınan kararları da açıklayan Başkan Zorluoğlu, şu ifadeleri kullandı;

“Ortahisar’da ve diğer ilçelerde olmak üzere 15 tane yeni anaokulu 2022 yılı içerisinde inşallah Trabzon’da inşa ediyoruz. Bu Sayın Cumhurbaşkanımızın okul öncesi eğitime verdiği önemin çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığımızın Türkiye genelinde bir uygulaması. Trabzon’da da eksik anaokullarını süratle tamamlayarak okul öncesi okullaşma oranımızı bu yatırımlarla arzu edilen yüzde 95’lere çıkarmış olacağız.”

193 OKUL DOĞAL GAZA DÖNÜŞECEK

“Sayın Bakanımızı çok önemli bir yenilik olarak 193 okulumuzun doğal gaz dönüşümü için 83 milyon liralık ödenek tahsis ettiler. Şu anda kömürle veya başka yakıtla ısınan okullarımızı çok daha temiz bir enerji kaynağı olan doğal gaza dönüştürüyoruz. Bunun da çalışmalarını Valiliğimiz üzerinden süratle gerçekleştiriyoruz.”

ÖZEL EĞİTİM KAMPÜSÜ OLUŞTURULACAK

“Yine Bostancı bölgesinde bir ‘Özel Eğitim Kampüsü’ oluşturulması kararı aldık. Burada hazineye ait alanda özel eğitim anaokulu, özel eğitim uygulama okulu, özel eğitim meslek okulu ve veliler için halk eğitim kursları oluşturacak şekilde çok güzel bir kampüsün yatırımına bu sene başlayacağız.”

SAYIN BAKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM

“İlçelerimizde 24 derslikli bir lise, 16 derslikli bir ortaokul, 16 derslikli bir ilkokul ve bir okulumuzun yanına da bir spor salonu yapılması hususunda mutabakata vardık. Sayın Bakanımızın Başkanlığında Valilikte yaptığımız toplantıda tüm bu konuları değerlendirdik. Trabzon halkı adına eğitime verdikleri özel destek ve bu önemli yatırımlar için Sayın Bakanımıza yürekten teşekkür ediyorum. Biz de Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri olarak bu yatırımların süratle hayata geçirilmesi için Valiliğimize ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze gerekli her türlü desteği vereceğiz.”

GÜNDEM MADDELERİ KABUL EDİLDİ

Başkan Zorluoğlu’nun açıklamalarının ardından Meclis gündemine geçildi. Toplantının son oturumunda öncelikle 1 gündem dışı teklif gündeme alınarak Plan Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Ardından Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan gelen 11, İmar ve Bayındırlık Komisyonu’ndan gelen 12 madde olmak üzere toplam 23 madde müzakere edildi. Toplantı, meclis üyelerinin oylarına sunulan gündem maddelerinin kabul edilmesinin ardından sona erdi.

Of Ajans

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2022, 13:01

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21