Büyükşehir Çal Mağarası’nı modernize ediyor

Trabzon’un en önemli doğal ve turistik alanlarından biri olan Çal Mağarası’nın yürüyüş platformu, aydınlatma, alarm ve kamera sistemi yenilemesi için Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışma başlatılıyor.

Büyükşehir Çal Mağarası’nı modernize ediyor

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Trabzon’un en önemli doğal ve turistik alanlarından biri olan Çal Mağarası’nda çalışmalarına başladı. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Çalışmalarımız tamamlandığında Çal Mağarası oldukça modern bir yapıya kavuşmuş olacaktır” dedi.

 

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan proje kapsamında gerçekleştirlen ihale neticesinde yüklenici firmaya yer teslimi yapılarak Çal Mağarası’nda modernizasyon çalışmalarına start verildi. Gerçekleştirecekleri çalışmalarla Çal Mağarası’nı son derece modern bir yapıya kavuşturacaklarını ifade eden Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan fevzi Gümrükçüoğlu, mağaranın çalışmalar esnasında da ziyarete açık olduğunu söyledi.

 

Başkan Gümrükçüoğlu, “Çal Mağarası yürüyüş platformu, aydınlatma, alarm sistemi, kamera sistemi projeleri hazırlanmış ve çalışmalara başlanmıştır. Proje kapsamında kollarıyla beraber Çal Mağarası’nın mevcut 500 metrelik ahşap yürüyüş yolu sökülerek yerine, mağaranın jeolojik yapısına ve ekosistemine uygun paslanmaz çelik yürüyüş yolu yapılacaktır. Ayrıca mağara içi acil durum planına göre kamera sistemi, aydınlatma sistemleri, alarm sistemleri, acil durum çıkış noktaları yapılacaktır. Uygulamakta olduğumuz projeyle ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ile protokol imzalanmıştır. Çalışmalarımız tamamlandığında Çal Mağarası çok daha modern bir yapıya kavuşmuş olacaktır. Bölgemizin en önemli turizm noktalarından biri olan Çal Mağarası böylece yerli ve yabancı çok daha fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapacaktır” diye konuştu.

 

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21