Başkan Zorluoğlu’ndan dünya engelliler günü mesajı

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Başkan Zorluoğlu’ndan dünya engelliler günü mesajı

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak yeni adımlar atılmasına ve toplumsal farkındalığın artmasına vesile olduğunu belirten Başkan Zorluoğlu, mesajında şu ifadeleri kullandı.

“Engelli kardeşlerimiz, spor, sanat, edebiyat, siyaset, iş dünyası gibi hayatın her alanında sergiledikleri üstün başarı, azim ve kararlılıklarıyla hepimize örnek olmaktadır. Bize düşen ise engelli insanlarımızın kendilerini ve hayallerini gerçekleştirebilecekleri, eşit vatandaşlar olarak toplumda var olabilecekleri imkanları sunmaktır. Bu noktada Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman engelli kardeşlerimizin yanında yer almaya, onların hayatlarını kolaylaştırmaya büyük önem vermekteyiz.”

ZİHNİYET DÖNÜŞÜMÜ YAPTIK

“Göreve geldiğimiz günden itibaren engelli kardeşlerimiz için neler yapabiliriz, sorunlarınızı nasıl çözebiliriz noktasında yoğun çalışmalar yürütmekteyiz. Zaman zaman engelli kardeşlerimizle bir araya gelerek istişarelerde bulunuyoruz. Yaptığımız tüm hizmetlerde engellilerimizin de maksimum ölçüde yararlanabilmesi anlayışıyla hareket etmekteyiz. Bu bir zihniyet dönüşümüdür. İlk olarak kurumsal yapımızı geliştirdik. Müstakil bir Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ve bu daire başkanlığı altında müstakil bir Engelliler Şube Müdürlüğü kurduk. Geldiğimiz aşamada Büyükşehir Belediyesinde engellilerimizin meseleleri ile doğrudan ilgilenen bir şube müdürü ve ekibi hizmet vermektedir.”

ENGELSİZ YAŞAM AKADEMİSİ’Nİ HAYATA GEÇİRDİK

“Seçim döneminde söz verdiğimiz Engelsiz Yaşam Akademisi’ni hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Konaklar Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyemize ait çok uygun bir bina vardı. Burada Engelsiz Yaşam Akademisi olarak hizmet vermeye başladık. Bazı eksiklerimizi giderme noktasında da çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Engelsiz Yaşam Akademisi’ni, Trabzon’un ve Büyükşehir’in yüz akı projelerinden biri olarak değerlendiriyoruz.”

ÜCRETSİZ HİZMET VERİYORUZ

“Ortopedik engelli kardeşlerimiz, bizden uzun zamandır eksikliğini hissettikleri bir talepte bulunarak, ‘araçlarımızı tamir edecek bir atölyemiz yok’ demişlerdi. Bir süre önce Esentepe Mahallesi’nde hizmete açtığımız ‘engelli araç atölyesi’ de çalışmalarına devam etmektedir. Küçük ama çok kıymetli bir iş olarak görüyoruz. Engelli vatandaşlarımızın kullandıkları sandalyeleri arzu ettiklerinde evlerinden alıp, tamir ettikten sonra evlerine teslim ediyoruz. Bu hizmetimizi de bütünüyle ücretsiz olarak veriyoruz.”

DOLMUŞLAR ENGELSİZ ERİŞİME UYGUN OLACAK

“Modernizasyon çalışmaları tamamlandığında, tüm dolmuşlarımız engelsiz erişime uygun olacak. Engelli vatandaşlarımız, otobüslerimizin ardından dolmuşlarda da rahatlıkla yolculuk yapabilecek. Yine trafiğin yoğun olduğu yerlerde, yayaların güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmesini sağlamak amacıyla yaya butonlarını temassız ışıklı ve sesli akustik butonlarla değiştiriyoruz. İlk olarak 8 bölgede çalışma gerçekleştirdik. Devreye giren yeni butonlarla, görme engelli yayalar için sesli bilgi verilmektedir. Üzerindeki dur yazısı da işitme engelli yayalarımızın rahatlıkla yararlanabilmesi için ışıklı yapılmıştır. Temassız sinyalizasyon çalışmalarımız, yoğun olan bölgelerde devam edecektir.”

YÜRÜME YÜZEYLERİNİ VE ÜST GEÇİTLERİ YENİLİYORUZ

“Meydan bölgesinde Cephe Sağlıklaştırma Projemiz kapsamında, engelli kardeşlerimizin kullandığı hissedilebilir yürüme yüzeylerini yenileme çalışması gerçekleştirdik. Trabzon coğrafi yapısı gereği engelliler için zor bir şehir. Şu anki halleriyle engellilerimizin üst geçitlerden rahatlıkla yararlanması imkansız. Bu doğrultuda engellilerimiz için bazı üst geçitlerde asansör sistemini hayata geçiriyoruz. Tüm bu çalışmalarımıza her geçen gün yenilerini ekleyerek, her şartta engelli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.”

HEPİMİZİN GÖREVİ

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla engelli kardeşlerimizi teşvik etmek, ihtiyaç duydukları yardım elini uzatmak, sorunlarının çözümünde destek olmak, onların hayatlarını kolaylaştıracak her adımda yanlarında olmak hepimizin görevidir. Bu duygu ve düşüncelerle kararlı duruşları ve çabalarıyla hepimize örnek olan engelli kardeşlerime yürekten sevgilerimi iletiyor, her birini muhabbetle selamlıyor

Of Ajans

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21