Başbakan Erdoğan Trabzon'da açılış törenine katıldı

Erdoğan, Meydan Park'taki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, 2011'in Mayıs ayında bir söz verdiklerini, 2012'nin Kasım ayında verdikleri sözü tuttuklarını ve Trabzon'u büyükşehir statüsüne kavuşturduklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan Trabzon'da açılış törenine katıldı

30 Mart seçimlerinde Trabzon'un büyükşehir belediye başkanını seçtiğini belirten Erdoğan, hayırlı olsun temennisinde bulundu.

 

30 PROJEYİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ

Trabzon'da, 30 Mart'ta büyükşehir belediyesinde ve 18 ilçenin 16'sında AK Parti'nin tercih edildiğini hatırlatan Erdoğan, "Görevi, yetkiyi bizlere tevdi ettiniz. Bütün Trabzon'a ahde vefasından dolayı teşekkür ediyorum. Bugün 30 projeyi hayata geçireceğiz ama bunun yanında sizlere şükran borcunu da ifade etmek istiyorum. Bu kardeşinize, partimize, adaylarımıza sahip çıktığınız için, bağrınıza bastığınız için her birinize tek tek teşekkür ediyorum" diye konuştu.

 

30 Mart'ta 81 il arasında en yüksek oy oranına Rize'de ulaştıklarını ifade eden Erdoğan, Trabzon'un da geri kalmadığını, bütün ilçeler arasında yüzde 83 oy oranıyla Hayrat ilçesinin birinci olduğunu belirtti. 

 

"İnşallah hem büyükşehirde hem ilçelerde sizlere mahcup olmayacağız, daha çok çalışacağız, üreteceğiz" diyen Erdoğan, yenilerini ekleyerek Trabzon'u büyütmeye, geliştirmeye devam edeceklerini bildirdi.

 

TOPLAM YATIRIM TUTARI 104 TRİLYON LİRA

Kente kazandırdıkları eserleri bugün resmen açacaklarını bildiren Erdoğan, yatırımlar hakkında şu bilgileri verdi:

 

"23 ve 24 Kasım 2013'te Trabzon'a gelmiş, burada toplu açılışlar yapmıştık. Trabzon merkezde 537 trilyon (milyon) liralık 10 ayrı eser ve hizmetin açılışını yaptık. Yaklaşık 7 ay sonra yine bir toplu açılış töreninde Trabzon'dayız, yine çok sayıda eseri Trabzon'a kazandırıyoruz. Trabzon'da yapımını tamamladığımız, bugün de açılışını yaptığımız bu 21 tesisisin toplam yatırım tutarı 104 trilyon (milyon) lirayı aşıyor. Bu tesislerin 6'sı Milli Eğitim Bakanlığımıza ait. Toplam 12 trilyon 800 milyar (12 milyon 800 bin) liralık bu eğitim yatırımlarının içinde çeşitli ilçelere yayılmış olarak 1 ilköğretim okulu, 3 anaokulu, 2 imam hatip okulu lisesi yer alıyor. Yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza ait yaklaşık 12,5 trilyon (milyon) lira tutarında 5 adet hizmeti de bu tören vesilesiyle bugün hizmete alıyoruz. Bu hizmetler içinde Çaykara ilçe Emniyet Amirliği Lojman Hizmetleri Binası, Şalpazarı ikinci kısım içme suyu projesi, Uğurlu Oğuz kanalizasyon projesi, Arsin deniz deşarjı ve Yomra içme suyu kanalizasyon deniz deşarjı projeleri yer alıyor. Başbakanlık Toplu Konut İdaremiz TOKİ eliyle Araklı'da başlattığımız toplam 13 trilyon 120 milyar (13 milyon 120 bin) liralık 192 adet konutu da bu tören vesilesiyle resmen hak sahiplerine teslim ediyoruz. Bu konutların da hak sahiplerine hayırlı olmasını özellikle temenni ediyorum."

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Ortahisar ve Of'ta yapılan iki futbol stadıyla gençleri, çocukları sevindirdiklerini ifade eden Erdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanlığına ait toplam 38,5 trilyon (milyon) liralık 4 projeyi de Trabzon'a kazandırdıklarını kaydetti.

 

TÜNELLE İLGİLİ ÇALIŞMALAR BAŞLADI

24 Mart'ta bazı müjdeler açıkladığını hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Karadeniz'i Doğu Anadolu'ya bağlayan tarihi İpekyolu güzergahında bulunan Zigana Dağı'na, Doğu Karadeniz'in Anadolu'ya açılan kapısına 12 kilometre uzunluğunda bir tünel yapacağımızı ifade etmiştim. Çift tüpten oluşan bu tünelle ilgili çalışmalarımıza başladık, projeler hazır. İnşallah önümüzdeki aylarda ihalesine gerçekleştiriyoruz. Trabzon Limanı'nın Türkiye'nin önemli limanlardan biri haline gelmesini sağlayacak olan bu tünel Karadeniz'in ve Doğu Akdeniz'in Doğu Anadolu'yla özellikle buluşmasın yönelik bölgemizin ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sağlayacak.

 

Trabzon'a tarihi boyunca kazandırdığımız en büyük ulaştırma projelerimizden biri olan Kanuni Bulvarı. Yapımı devam eden bulvar tam 600 trilyon (milyon) liralık bir yatırım. Muhteşem bir proje. Bu Trabzon Akyazı Stadı'ndan başlayıp, Maçka yolunun 9. kilometresinde son bulan 24 kilometrelik çok önemli bir yol. Bulvarı inşallah önümüzdeki yılın sonunda bitiriyoruz. Bir diğer projemiz daha var: 175 yat kapasiteli yat limanı. Kamu, özel ortaklığıyla hayata geçireceğimiz Trabzon Yat Limanı şu an ihale aşamasında. İhalesini tamamlayıp inşallah en kısa sürede yapımına başlıyoruz. 20 trilyon (milyon) liralık bir yatırım olan Arsin Balıkçı Barınağı'nın yapımı da süratle devam ediyor. İnşallah 2 yıl içinde onu da tamamlıyoruz. 12  yılda Trabzon'a ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz: 12 katrilyon (milyar)."

 

Trabzon'a, ulaştırma ve haberleşmede 3 milyar 119 milyon, eğitimde, üniversite dahil 730 milyon, gençlik sporda 923 milyon, tarım ve hayvancılıkta 934 milyon, orman ve su işlerinde 656 milyon, enerjide 609 milyon, sağlıkta 402 milyon liralık yatırım yaptıklarını ifade eden Erdoğan, hizmete devam edeceklerini söyledi.

 

200 YATAKLI ÇOCUK HASTANESİ

Erdoğan, Meydan Park'taki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde 200 yataklı bir çocuk hastanesi yapacaklarını, 2016 yılında tamamlayacaklarını söyledi.

 

Akyazı Stadyumu temelini bir süre önce attıklarını anımsatan Erdoğan, Trabzon'a 4 uzmanlık dalında 4 ayrı hastaneden oluşan 600 yataklı bir şehir hastanesi kazandıracaklarını bildirdi.

 

Erdoğan, son 12 yılda yaş çay alımında üreticilere 975 milyon lira ödediklerine ve Trabzon'da ruhsatlı alanlarda fındık üretimi yapan üreticilere son 5 yılda 444 milyon lira destek verdiklerine dikkati çekerek gündemlerinde toplu açılışların olduğunu ve "sürekli durmak yok yola devam" dediklerini ifade etti.

 

TAHRİK ETMENİN PEŞİNDELER

İstanbul'da 3. havalimanının temelinin atıldığını, yerli helikopterlerin üretilmeye başlandığını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

 

"Biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz. Biz ülkemize, milletimize, insanlığa eser kazandırmak için gece gündüz emek sarf ediyoruz. Peki diğerleri ne yapıyor? 12 yıldır ne yapıyorlarsa bugün de onu yapıyorlar. 12 yıldır ne yapmıyorlarsa inatla onu yapmamaya devam ediyorlar. Sadece engellemenin peşindeler, sadece yıkmanın tahrip etmenin peşindeler, sadece tahrik etmenin, tuzak kurmanın peşindeler. Kardeşlerim, Gezi Olayları çıktı bu muhalefet o sokak olaylarının arkasına takıldı gitti. 17 ve 25 Aralık'ta Türkiye'nin istiklaline karşı bir saldırı düzenlendi, bu muhalefet Pensilvanya'nın peşine takıldı taşeronluk yaptı. Diyarbakır'da bayrağımıza alçakça bir saldırı düzenlendi şimdi onu istismar etmenin peşindeler. Musul'da başkonsolosluğumuz kuşatıldı, onu dahi istismar etmenin, onun dahi fırsata çevirmenin gayreti içerisindeler."

 

100 KADAR VATANDAŞIMIZ IŞİD'İN ELİNDE

Yazılı ve görsel basına da seslenen Erdoğan, "Yaklaşık 100 kadar vatandaşımız İŞİD unsurlarının elinde. Biz bunları sağ salim kurtarmanın gayreti içerisindeyken, siz tahrik etmek suretiyle ne elde etmeye gayret ediyorsunuz? Lütfen yazılı ve görsel medyadan bir şey rica ediyorum: Şu süreci tahrik ederek değil, lütfen yazmadan, çizmeden, fazla da konuşmadan takip etmenizi istiyoruz. Zira bu tahrikler, karşı tarafta lehe değil, aleyhte gelişmelere neden oluyor. Biz güvenlik güçlerimiz, Dışişlerimiz ve tüm ilgili birimlerimizle bunu anbean takip ederken, yazılı ve görsel medyadaki bu gelişmeler ciddi manada sıkıntı doğuruyor" diye konuştu.

 

Erdoğan, "kendilerinin 'Büyük Türkiye', 'Yeni Türkiye' derken muhalefetin 12 yıl boyunca Türkiye'yi yavaşlatmanın, engellemenin ve paçasından tutup aşağıya çekmenin içerisinde olduğunu ifade ederek ufuksuz, kapasitesiz ve dar bir muhalefete anlayışına rağmen Türkiye'yi büyütmeye devam ettiklerini" söyledi.

 

Muhalefetin Gezi Olayları sırasında en başta Türkiye ekonomisini hedef aldığını ve yurt dışındaki yatırımcılara "Türkiye'ye gelmeyin" dediğini belirten Erdoğan, 17 ve 25 Aralık'ta yine Türkiye ekonomisinin hedef alındığını ve arasında 3. havalimanı ve Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı da bulunan küresel yatırımlara saldırıldığını kaydetti.

 

İHRACATTA REKOR KIRMAYA DEVAM EDİYORUZ

Gezi Olaylarına karşı da 17 ve 25 Aralık'taki operasyonlara karşı da dik durduklarını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

 

"Bütün bu tehditlere rağmen Türkiye ekonomisi bunlara hiç aldırmadı. 2013'te yüzde 4, 2014 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4,3 hamdolsun büyüme kaydettik. Dünyada zirvedeki yerimizi koruyoruz. İhracatta rekorlar kırmaya devam ediyoruz. Merkez Bankasındaki rezervlerimiz hamdolsun yeniden yükseliyor ve dün itibarıyla 131 milyar dolar seviyesine yükseldi. Faiz düşüyor, enflasyon ile işsizlikle mücadelemiz başarılı bir şekilde devam ediyor. Muhalefetin tüm kumpaslarına, tuzaklarına, tüm tahriklerine rağmen biz Türkiye'yi büyütüyoruz, büyüteceğiz." 

 

HESABINI SORACAĞIZ

Diyarbakır'da bayrağın gönderden indirilmesi olayına değinen Başbakan Erdoğan, şunları belirtti:

 

"Diyarbakır’da bir hainin saldırısı neticesinde askeri garnizon içindeki bayrağımız indirildi. Hiç merak etmeyin bunun hesabını soracağız, zaten soruyoruz. İhmali olan kamu görevlileri hakkındaki idari soruşturmalar devam ediyor. O hainin, onun ipini tutanların araştırılması soruşturulması da hassasiyetle devam ediyor."

 

Erdoğan, "Ancak asıl önemli olan şu: Bakın diyorlar ki 'alnının ortasından vurup indireceksin.' Kim o? Bahçeli, diyor. Bahçeli'ye sormak lazım, sen acaba hayatında şu Diyarbakır’a kaç kere gittin? Sen Sivas’ın ötesinde kaç tane vilayetimize gittin? Ya buralar Türkiye, tek vatan dediğimiz bizim topraklarımız değil mi? Buralara niye gitmiyorsun? Gidemez, gidemez. Neden? Bu iş yürek işi yürek, yürek. Ondan sonra kalkıp diyor ki ‘alnının ortasından vuracaksın." ifadesini kullandı.

 

TAHRİKLER BAŞLAYACAKTI

"Bakın o bayrağa saldıran hain vurulsaydı doğu ve güneydoğuda o hainin cesedi üzerinden yeni bir tahrik kampanyası başlatılacaktı" diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

 

"Eğer vurulmayıp eylemini tamamlasaydı bu kez de diğer bölgelerimizde tahrikler başlayacaktı. O hain vurulmadı. İkinci senaryoyu devreye aldılar. Bayrak istismarına başladılar ve şehirlerimizde gençlerimizi sokağa dökmek için üniversitelerde gençlerimizi birbirine düşürmek için tahrikler başlatıldı. Niye? Çünkü bunların her zaman bayrak derdi yok ama bizim var. Biz Afyonkarahisar'da partimizi kurduk, yola çıktık, şunu söyledik: Bir, tek millet dedik. Tek millet, Türkü’yle Kürdü’yle Laz’ıyla Çerkez’iyle Boşnak’ıyla Roman’ıyla Türkiye’deki 77 milyonuyla tek millet, dedik. Biz de siyasi Türkçülük yok, bizde siyasi Kürtçülük yok, bizde sadece Türkiye vatandaşlığı var .77 milyon, tek millet. İki: Tek bayrak. Bayrağımızın rengi şehidimizin kanı, hilal bağımsızlığımızın ifadesi. Yıldız şehidimizin sembolü."

 

SİZ ÇIRAK BİLE OLAMADINIZ

Türkiye’nin dört bir yanında Türk bayrağını dalgalandırdıklarını dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsan vatandır. Şimdi çıkmış Kılıçdaroğlu, bayrak sevdasından bahsediyor. Kılıçdaroğlu yeni mi geldi aklın ya? Hakkari’ye gittiğin zaman bizim bayrağımız neredeydi? Hakkari mitinginde niye bir tane bayrağı yanında götüremedin ya? Dün çıkmış, utanmadan, sıkılmadan 'Erdoğan konuşmamalı' diyor, 'susması lazım' diyor. Ey Kılıçdaroğlu, ey Bahçeli çok mu rahatsız oldunuz? Biz nerede ne zaman nasıl konuşacağımızı gayet iyi biliriz ama siz bilmediğiniz için battıkça batıyorsunuz. Çünkü size bu yakışmıyor, size yakışmıyor. Siz bu işte çırak bile olamadınız."

Başbakan Erdoğan, alandakilerin, "Trabzon seninle gurur duyuyor" tezahüratına, "Biz sizlerle gurur duyuyoruz" diyerek karşılık verdi. 

 

"Tek millet dedik, tek bayrak dedik, tek vatan, dedik. 780 bin kilometrekare, tek vatan. Kimse bu topraklar üzerinde operasyon yapamaz" diye konuşan Erdoğan, "780 bin kilometre karesiyle tek vatan. Türkiye’nin dört bir yanında biz varız. Tek devlet,  Türkiye Cumhuriyeti devleti. Bunda da kimse en ufak bir operasyona giremez" ifadesini kullandı. 

 

BİZİ BÖLEMEYECEKLER

Erdoğan, mitinge katılanlarla birlikte, "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet, Rabia" diyerek şöyle devam etti:

 

"Her şey bunun içinde saklı. Bunu yaptık yolumuza da böyle devam ettik. Ben Trabzonlu hemşehrilerimden bir şey istiyorum: Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Mesele bu. Bizi bölemeyecekler. Biz birbirimizi Allah için seviyoruz. Herhangi bir ırk için değil. Birileri siyasi Kürtçülük yapıyor, birileri siyasi Türkçülük yapıyor. CHP de kumsallarda dolaşıyor. Yaptıkları bu. Trabzon’dan benim bir ricam var: Bunların oyunlarına gelmeyin, Trabzonlu gençleri, bu hain pusuya düşmesin. Karadenizli gençlerimiz bu tezgaha gelmesinler. Ne CHP ne MHP bizdeki bayrak sevgisini, bayrak aşkını, bayrak tutkusunu ölçebilecek kaliteye, kalibreye sahip değildir. Onlar bayrağımızın dalgalandığı yerlere gidemiyor, ilçelere gidemiyor. Kendi parti bayraklarını dahi sallayamadıkları yerlerde Türk bayrağına yapılan saldırı üzerinden nemalanmaya çalışıyorlar." 

Kaynak: AA

 

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
40
40 - 7 yıl Önce

ALLAH BAŞINIZDAN EKSİK ETMESİN EMİ.

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21