Yazar Kabahasanoğlu’ndan Oflu öğrencilerle söyleşi

Of Ali Yeşilyurt İmam Hatip Ortaokulu tarafından düzenlenen söyleşide Yazar Bahaettin Kabahasanoğlu öğrencilere kitaplarını imzalarken önemli mesajlar da verdi.

Yazar Kabahasanoğlu’ndan Oflu öğrencilerle söyleşi
banner71

Of Ali Yeşilyurt İmam Hatip Ortaokulu tarafından düzenlenen söyleşide Yazar Bahaettin Kabahasanoğlu öğrencilerle buluştu.

 

Kaymakam Eyüp Fırat ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu’nun da katıldığı söyleşide Yazar Kabahasanoğlu hayatını ve yazarlık geçmişini anlatırken söyleşi sonunda Kaymakamlık tarafından alınan kitaplar Kabahasanoğlu tarafından imzalanarak öğrencilere hediye edildi.

 

Ortaokul Türkçe Öğretmenim sayesinde yazmaya başladım

Ortaokuldaki Türkçe Öğretmeninin yazın ne yaptınız yazın demesi üzerine yazdığı yazıyla öğretmeninin beğenisini topladığını ifade eden Yazar Kabahasanoğlu “Öğretmenim o gün beni yanına çağırıp bana yaz demişti. O gün bugündür yazıyorum. Sınıf öğretmenleri ve branş öğretmenlerinin hayatımızdaki yeri bir anne, bir baba kadar değerlidir. Sanat ve edebiyata yönelme açısından daha da önemlidir. Bu açıdan bizlere büyük görevler düşüyor. İçimizdeki cevherlerin ortaya çıkması için bir el gerekiyor. Sınav koşturmaları içinde bu güne kadar sanat açısından yarım kaldık ama zannediyorum artık sınav telaşı bu kadar yoğun olmayacaktır. Sizler de sanatla, kültürle, sporla daha yakın olacaksınız. Ben şunu isterim gençlerden. Bir enstrüman çalan, edebiyatla yakın ilgisi olan, müzikle ilgisi olan yani; sonuçta para kazandığınız mesleğin dışında yorgunluklarınızı sünger gibi emen bir meşgale lazım size. Eğer bunu yapmazsanız, eğer yalnızca para kazandıracak iyi bir iş için uğraşırsanız eksik kalacaksınızdır” diye konuştu.

 

Bu coğrafyanın çocukları edebiyatta, sanatta iyi eserler vermek zorunda

Kabahasanoğlu konuşmasına “Biz yayla çocuklarıyız. Bir tarafımız deniz ortasında biz. Gerçekten şanslı bir yerdeyiz. Bu coğrafyanın çocukları sanatta, edebiyatta iyi eserler vermek zorundadır. Çünkü bu doğal güzellikler pek çok yerde yok. Bizler, hepimiz zorlukları yaşayan ve yenen insanlarız” diye devam etti.

 

Gelecekte patronlarınız boş zamanlarınızda neler yaptığınızı sorgulayacaklar

Su akarken testiyi doldurun

Öğrencilere s akarken testinizi doldurun diyen Kabahasanoğlu; “Bir yıl boyunca yatsanız da o yıl geçiyor, dirsek çürütseniz de geçecektir. Ama bu dünyaya geliş amacımız var. Çok şükür ki elimiz ayağımız tutuyor ve buralara da destek almadan gelebiliyoruz. O halde organlarımız bizden şikayetçi olmasınlar diye onları iyi kullanmak durumundayız. Of’ta gençlerimizin biraz daha kalemle, kağıtla uğraşmasını istiyorum. Gelecekte patronlarınız sizden iyi bir mühendis, doktor, avukat olmanızı isterken boş zamanlarınızda neler yaptığınızı sorgulayacaklar. Size daha üst görevde bir pozisyon düşünürken cv nizdeki hobileriniz, meşgaleleriniz neler bunlara bakacaklardır. Bu açıdan su akarken testiyi doldurun derim” ifadelerine yer verdi.

 

Of’un toprağı son derece bereketli

Yazardan son derece istifade ettiğini belirten Kaymakam Eyüp Fırat; “Özellikle Of’ta yetişip tüm Türkiye’ye yayılan ve ülkenin kendisinden istifade ettiği büyüklerimiz sizlerle buluşturuyoruz. Bugün de edebiyat dünyasının önemli bir simasını, her şeyden önce bir gönül adamını sizlerle bir araya getirdik. Kendi adıma çok istifa ettim. Bugün biz de nasiplendik kendisinden. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Of’un toprağı bereketli inşallah hocam gibi büyükleri sizlerle bir araya getireceğiz” diye konuştu.

 

Bahaettin  Kabahasanoğlu Kimdir ?

Trabzon’un Yomra İlçesinde 1959 yılında doğdu. Lise yıllarından itibaren edebiyatla ilgilenmeye başladı. Kuzey ve Karadeniz Gazetesi’ndeki yazılarının ardından Uzunsokak ve Horon dergilerini çıkaran ekipte yer aldı. Tatlı Şubat, Haksız, Beşik Kertmesi, Yağmurcan ile Bircan ve Ormanya adlı oyunları sergilendi. Bu Toprağın Çocukları/Bir Kurtuluş Destanı Müzikali, İstanbul Mydonose Showland, AKM ve Ankara MEB Şura Salonunda 13 kez sahnelendi. Uzun yıllar görev yaptığı İstanbul Bakırköy Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünden sonra Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne, ardından da Mersin’e atandı. Görev yaptığı yerlerde kültür sanat çalışmalarının içinde yer alan, efsane ve masalları edebiyata kazandırmak için çana harcayan Bahaettin Kabahasanoğlu, Çarşamba Perisi olarak tanımladığı Özgecan’ın ardından, Thecla/Şifacı adlı kitabıyla edebiyat yolculuğunu sürdürüyor.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21