Yapılandırma ödemelerinde 31 Mayıs son gün

6736 Sayılı Kanun kapsamında vergi borçlarını yapılandıranların 31 Mayıs’a kadar ilk iki taksit ödemelerini yapmaları gerekiyor.

Yapılandırma ödemelerinde 31 Mayıs son gün

6736 Sayılı Kanun kapsamında vergi ve diğer borçlarını yapılandıranların peşinat veya ilk iki taksit ödemelerini 31 Mayıs 2017 tarih ve saat 23.59’a kadar ödemeleri gerekiyor.

 

Of Vergi Dairesi Müdürü Zeki Özdoğan yaptığı açıklamada, kanun hükümlerine göre borçlarını yapılandıran mükelleflerin, peşin veya ilk iki taksit ödemelerini her hal ve takdirde, 31 Mayıs Çarşamba gününe kadar yapmaları gerektiğini bildirdi.

Of Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf Odası ve Şoförler Odası yetkililerine ulaştıklarını belirten Müdür Özdoğan; “Odalarımızı ziyaret ederek yapılandırmadan yararlanan mükelleflerimizin haklarını kaybetmemeleri için kendilerine bilgilendirme yaptı. Odalarımız sms yoluyla üyelerini bilgilendirdi. Vergi Dairemize astığımız pankartla da mükelleflerimizi bilgilendiriyoruz” dedi.

 

Of Vergi Dairesi’nin 31 Mayıs 2017 Çarşamba günü gece 23.59’a kadar mesai yapacağını belirten Müdür Özdoğan; “Yeniden yapılandırma uygulamasında ikinci taksitlerin ödenme süresi Ocak ayından Mayıs ayına ertelenmişti. Hem ilk taksit hem de peşin ödemelerini yapamayanlara yeni bir şans getirilmişti. Mükelleflerimiz kazandıkları hakları kaybetmemeleri için 31 Mayıs’a kadar peşinat veya ilk iki taksitlerin ödemek zorundadırlar. Aksi takdirde yararlandıkları tüm hakları kaybedecekler” diye konuştu.

 

Önümüzdeki ay başvuruları alınması planlanan yeniden yapılandırma uygulamasının geçmişte yapılandırılan ve ödemeleri devam eden borçları kapsamadığını ifade eden Özdoğan; “Kanun kapsamında ilk taksitlerini 2016 yılı Kasım ayında ödeyen mükelleflerin de ikinci taksit ödemelerini çarşamba güne kadar yapmaları gerekiyor. Mükellefler tarafından yapılacak ödemeler nedeniyle vergi dairelerinde meydana gelmesi muhtemel sıkışıklığın önlenebilmesi ve mükelleflere kolaylık sağlanabilmesi amacıyla Ortahisar'da Karadeniz ve Hızırbey ile Akçaabat, Of ve Vakfıkebir'de Vergi Dairesi Müdürlükleri Çarşamba günü 23.59'a kadar açık bulundurulacaktır. İlk taksitlerini süresinde ödemeyen mükelleflerimiz ise ilk taksitle birlikte ikinci taksitlerini 31Mayıs 2017 tarihine kadar ödemedikleri takdirde kanundan yararlanma hakkını kaybedecektir” dedi.

 

Birikmiş borçların ödenmesine büyük kolaylık sağlayan 6736 sayılı kanundan yararlanmak için tanınan bu son şansın kaçırılmaması gerektiğine dikkati çeken Müdür Özdoğan, konu hakkında Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi, vergi daireleri, mobil bilgilendirme stantları ve 444 0 189 nolu Vergi İletişim Merkezi'nden bilgi alınabileceğini belirtti.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21