Vakıflar geçmişe saygı, geleceğe teminattır

Türkiye Diyanet Vakfı Of Şube Sekreteri Ömer Faruk Çakır; Vakıf geleneğinin kültürümüz ve medeniyetimize has bir özellik olduğunu Türk-İslam tarihi açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Vakıflar geçmişe saygı, geleceğe teminattır

Her yıl Mayıs ayının 2.haftasında 6-12 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Vakıf Haftası nedeniyle bir açıklama yapan TDV-Sen Trabzon Şubesi ve Türkiye Diyanet Vakfı Of Şube Sekreteri Ömer Faruk Çakır, Vakıf geleneğinin kültürümüz ve medeniyetimize has bir özellik olduğunu Türk-İslam tarihi açısından çok önemli olduğunu söyledi.

 

Vakıfların tarihimizin şeref levhaları olduğunu ifade eden Çakır; "Vakıflar bizim için çok önemli, bizim tarihimiz ile özdeşleşmiş bir kavram. Türk-İslam tarihi boyunca vakıfların tarihin her döneminde çok büyük rolü olduğunu görüyoruz. Kimsesiz, yardıma ve bakıma muhtaç insanlara darülacezeler, imarethaneler ve aşevleri inşa eden, hayvanların korunması ve çocukların korunması için bir sürü vakıf tesis edilmiş. Bunlar tarihimizin şeref levhalarıdır" diye konuştu.

 

Yardımlaşma, dayanışma ve kimsesize el olma, güçsüzü koruma gibi görevleri olan vakıfların varlığını en iyi şekilde sürdürmesi gerektiğini ifade eden Çakır; “Vakıf, hayır yapma ve yardımlaşma anlayışının kurumlaşmış bir ifadesi ya da mahsulüdür. İslâm inancına göre “İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olan; malın en hayırlısı Allah yolunda harcanan”dır. Selçuklu, Osmanlı ile başlayan bu kültürü Cumhuriyetimizle yeni nesillere aktarmada bu kuruluşların görevleri olmalıdır” dedi.

Vakıf eserlerini özenle korumanın önemine dikkat çeken Çakır; “Bu toprakları canları ve kanlarıyla sulayarak bizlere vatan yapan şanlı ecdadımızın emanetlerini yarınlara en iyi şekilde taşımak görevimizdir. Bu görevi yerine getirmede öncelikle Vakıflar Genel Müdürlüğüne ve tabiî ki bizlere ağır ve önemli görevler düşmektedir. Vakıf Haftasında bu güzel eserleri koruyan, kollayan, yaşamalarını sağlayan ve gelecek nesillere aktaran Vakıf çalışanlarının unutulmaması gerekir. Vakıf Haftası münasebetiyle hayır yapanları, hayır hizmetlerine vesile olan Vakıf çalışanları unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21