Trabzon’un kurtuluşunun 99’uncu yılı kutlandı

Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıldönümü İşçileri Bakanı Süleyman Soylu’nun katıldığı törenlerle kutlandı.

Trabzon’un kurtuluşunun 99’uncu yılı kutlandı

Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun 99’uncu yıldönümü düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

 

Valilik Alanındaki Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törenlere Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde devam edildi. Törenlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, ilçe belediye başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar ile askeri ve mülki erkân hazır bulundu.

 

Valilik Alanında saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan törenlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Başbakan Binali Yıldırım, bakanlar ve milletvekillerinin kurtuluş vesilesi ile gönderdikleri mesajlar okundu. Törende İçişleri Bakanı Soylu, Vali Yavuz ve Başkan Gümrükçüoğlu sırasıyla Atatürk Anıtına çelenk sundu.

 

Kurtuluş kutlamalarına daha sonra Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde devam edildi. Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Trabzon’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99’uncu Yıldönümü Kutlamaları Programına yoğun katılım yaşandı.

 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu burada yaptığı konuşmada 100 yıl önce olduğu gibi bugünde ülkemiz üzerinde aynı plan ve programların tekrar tatbik edilme gayretinde olunduğuna dikkat çekti. “100 yıl önce atalarımız gözlerini kırpmadan vatan canlarını feda ettiler” diyen Gümrükçüoğlu, “Demek ki vatanımıza, milletimize, bayrağımıza, devletimize hep beraber sahip çıkmanın gereklerini hiçbir zaman ihmal etmemeliyiz” şeklinde konuştu.

 

Başkan Gümrükçüoğlu konuşmasında özetle şunları kaydetti: “Kurtuluş Savaşı, hiç kimsenin toprağında gözü olmayan aziz milletimizin kendi topraklarına nasıl sahip çıktığını hatırlatan bir tarihtir. Bugünde şanlı silahlı kuvvetlerimizin mensupları vatanımızın birlik ve beraberliğini muhafaza etmek için sınırlarımızın dışında da şahadet kervanına katılmaktan sakınmamaktadır. Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi ‘tarih tekerrürden ibarettir diyorlar, hiç ders alınsa tekerrür eder miydi’ ifadesini hiç unutmayacağız. Ve o bilinçle Mustafa Kemal Atatürk’ün küllerinden bir milletin tekrar doğuşunu milleti ile birlikte dünyaya gösterirken kurduğu devleti ve cumhuriyeti, hiçbir zaman etnik köken ayrımı yapmadan tek millet, tek devlet, tek bayrak, tek vatanı ilelebet muhafaza edeceğiz. Bu vesile ile Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunda, öncesinde ve günümüzde de canlarını feda eden şehitlerimizi rahmet, hürmet ve minnetle anıyorum.”

 

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Trabzon’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99’uncu Yıldönümü Kutlamaları Programı, kurtuluş etkinlikleri kapsamında Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen yarışma ve turnuvalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ile son buldu.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21