Trabzon’da destek eğitim odalarının sayısı artıyor

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere yönelik okullarda yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi veren Müdür Aktaş, bu okullardaki eğitim hizmetlerinin kalitesini artırmak için destek eğitim odalarının yeniden tasarlandığını ifade etti.

Trabzon’da destek eğitim odalarının sayısı artıyor

Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere yönelik okullarda yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş, bu okullardaki eğitim hizmetlerinin kalitesini artırmak için destek eğitim odalarının yeniden tasarlandığını ifade etti.

 

Aktaş, bu kapsamda, destek eğitim odalarındaki fiziki şartların ve eğitim materyallerinin yenilendiğini duyurdu.

   

Aktaş, destek eğitim odalarına ilişkin yeni dönemdeki planlamaları şöyle anlattı: “Yeni tasarımlı destek eğitim odaları, bir taraftan Trabzon’da yaygınlaştırılırken, diğer taraftan destek eğitim odası sayısında yüzde 150'lik bir artış sağlanmış olacak."

 

Trabzon’a İki Yeni Tasarımlı Destek Eğitim Odası

Bu kapsamda ilk adımlar Trabzon Ortahisar Hasan Ali Yücel İlkokulu ve Trabzon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde atıldı. Söz konusu okullarda yeni tasarımlı destek eğitim odaları kısa bir sürede tamamlanarak 3 Aralık Dünya Engelliler Günü gibi çok anlamlı bir günde faaliyete geçti.

 

Üstün yetenekli öğrenciler de dâhil olmak üzere çok sayıda kaynaştırma öğrencisi, kendi ihtiyaçları doğrultusunda bu odalarda, yetkili öğretmenlerden destek alacaklar. 

 

Destek eğitim odaları özel eğitim materyalleri ile donatılıyor

Okul ve kurumlarda, kaynaştırma bütünleştirme eğitimleri kapsamında akranlarıyla aynı sınıfta okuyan özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için hazırlanan destek eğitim odalarının yeni tasarımında yüksek standartlar oluşturuldu. Fiziksel olarak daha konforlu hale getirilen destek eğitim odalarında kullanılan eğitim materyalleri de çeşitlendirildi. 

 

Destek eğitim odalarında eğitim alacak öğrenciler ile alacakları dersler, bireyselleştirilmiş eğitim programı (BEP) geliştirme biriminin önerileri doğrultusunda eğitim öğretim yılı başında belirleniyor ve özel eğitim ihtiyacı olan her öğrencinin kendi gereksinimi doğrultusunda bu eğitimden yararlanması sağlanıyor.

 

Destek eğitim odasında sunulacak hizmetler, öğrencinin yararı gözetilerek uygun öğretmen sağlanması ve velinin onayı ile okulun çalışma saatlerinde planlanıyor.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21