Trabzon Müftülüğünden 451 hafız için tören

Trabzon Müftülüğü tarafından il genelindeki Kur'an Kurslarında hafızlık eğitimlerini tamamlayan 451 öğrenci için 19 Mayıs Spor Salonu'nda toplu icazet töreni düzenlendi.

Trabzon Müftülüğünden 451 hafız için tören

Trabzon’daki Kur'an Kurslarında hafızlık eğitimlerini tamamlayan 451 öğrenci için İl Müftülüğü tarafından 19 Mayıs Spor Salonu'nda toplu icazet töreni düzenlendi.

 

OF’TAN 114 HAFIZ

Tören Of’taki Kur’an Kursları’nda eğitim görerek hafızlığını tamamlayan ve düzenlenecek olan törenlerle kurslardan mezun olacak 114 hafız katıldı.  Hocalarıyla birlikte Trabzon’a giden öğrenciler 19 Mayıs Spor Salonundaki yerlerini alarak törende Kur’an-ı Kerim okudular.

 

Törene katılan hafızlar tarafından Kısa Süreler ve Kur’an-ı Kerim’den ayetler okundu.

 

Törende hafızlara seslenen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu; “Bu Trabzon’da bir ilk, inşallah bundan sonra da devam eder. Bu merasim bizlere nasihat ediyor, bizlere ahlak veriyor. Emeği geçen herkese defaten şükranlarımı iletiyorum. Hafız kardeşlerimize diyoruz ki, hepimizin öyle olması lazım ama Kur’an-ı Kerim’i en başta taşıyacak olan sizlersiniz. Yavuz Sultan Selim kutsal emanetleri alırken bir hutbede kendisinden ‘kutsal emanetlerin sahibi’ diye söz edildiğinde müdahale edip ‘hayır, ben kutsal emanetlerin sahibi değil, hademesiyim’ dediği gibi, hafız kardeşlerimizin de Kur’an-ı Kerim’i öylesine taşıyacaklarına inanıyoruz ki, O’nu en iyi şekilde yaşayacak ve yaşatacaklar ki, onların şahsından ötürü kimse İslamiyet’i tenkit edemeyecek. Yani öylesine temsil edecekler ki, hayatın her safhasında adeta Kur’an’ın canlı temsilcisi olacaklar. Tabi ki hafızlığı unutmayacaklar, muhterem Müftümüzün dediği gibi ‘hafız olmak kolay ama bu dediklerimizi de hayata tatbik ederek hafız olarak ölmek zor.’ İnşallah hem hıfzı taşıyarak hem de hayatın her noktasında da temsilci olarak Kur’an’ı yaşayacak ve yaşatacaklarına bizler gönülden inanıyoruz” diye konuştu.

 

HAFIZLARIMIZLA ORGANİK BAĞI KESMEYELİM

Başkan Gümrükçüoğlu konuşmasında şunları kaydetti: “Belediye olarak Diyanetimizden, müftülüklerimizden, hocalarımızdan, sivil toplum örgütleri olan derneklerinden talebimiz şu: Hafızlarımızla organik bağı hiçbir zaman kesmesinler. Hafızımız nereye gitti? Yaşıyor mu? Çalışıyor mu? Bunların her zaman takip edilmesini talep ediyoruz.

 

KUR’AN ÖĞRENMEYİ YASAKLAMIŞLARDI

Bu aziz vatanın tarihinde çok dönemler yaşandı. 28 Şubat’lar yaşandı. Hatırlayalım ve unutmayalım. Ortaokulu bitirmeyen evlatlarımızın Kur’an kurslarına gönderilemediği dönemleri unutmayalım. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu husustaki iradeli adımları neticesinde Müslümanların dinini öğrenmek ve öğretmek hürriyetinin tam olarak bu topraklarda yaşanmakta olduğunu unutmayalım.

 

HER ZAMAN EMRİNiZDE OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ

Biz Allah’ın takdiri ile sizlerin desteği ile Trabzon Büyükşehir Belediyesini yürütürken sizlerin, dinimizin, diyanetimizin, Kur’an kurslarımızın her zaman emrinde olmayı sürdüreceğiz. Ne mutlu Allah’a (c.c.) kul Hz. Muhammed (S.A.V.)’e ümmet olabilenlere ve Kur’an yolunda hizmet edenlere.”

 

Törende hafız olan 451 öğrenciye Vali Yücel Yavuz, Başkan Gümrükçüoğlu ve protokol üyeleri tarafından belgeleri ve hediyeleri verildi.

 

Programa, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Osman Şahin, İl Müftüsü Keramettin Demir, İlçe Müftüleri ve davetliler katıldı.

 

Programın ardından törene katılan vatandaşlara çıkışta Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
DURSUN SULUKAN.
DURSUN SULUKAN. - 4 yıl Önce

ALLAH RAZI OLSUN, YÖNETİCİLERDEN ,ÖĞRETİCİLERDEN VE ÖĞRENCİLERDEN.SENEYE DAHA FAZLA OLUR İNŞALLAH.AMİN.

SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21