banner80

Trabzon Gemisi Enosis’e yoğun ilgi

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelenen ‘Trabzon Gemisi Enosis’ tiyatro severler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Trabzon Gemisi Enosis’e yoğun ilgi
banner71

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelenen ‘Trabzon Gemisi Enosis’ tiyatro severler tarafından yoğun ilgi görüyor.

 

Her hafta Salı ve Perşembe günleri Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde saat 20.00’de perdelerini sanatseverlere açan Şehir Tiyatrosu gerçek bir kahramanlık hikâyesini anlatıyor.

 

Erkan Akçelik’in yazdığı, Emre Ön’ün yönettiği, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Koordinatörü Tayfun Yurtsever’in koordine ettiği tek perdelik oyunu siviller 2.5, öğrenciler ise 1.5 TL’ye seyredebiliyor. Ali Kemal Yazıcı ve Erkan Yücel gibi usta oyuncuların da yer aldığı 19 kişilik oyuncu kadrosunun sahnelediği Trabzon Gemisi Enosıs’ adlı oyun inanılması güç, yaşanmış gerçek bir deniz serüvenini anlatıyor.

 

Oyunun kısa hikâyesi şöyle: 1922 yılında ordumuzun umumi taarruzla düşmanı Misak-ı Milli sınırları dışına atması için maddi güce ihtiyaç vardır. Ankara’dan gelen istihbarat bilgisi ile Novorosisk Limanı’ndan kalkıp boğazlara yönelecek olan ‘Enosis’ adlı gemide yüklü miktarda altın, gümüş ve mücevherler vardır. Bu parayla ordunun ihtiyaçları finansa edilebilir, taarruz için güç kazanılabilirdi. Bunun için Enosis zapt edilmeliydi. Trabzon Nakliyat-ı Bahriye Siyah sancak Komutanı Binbaşı Fahri Bey, emri alınca hemen harekete geçmek istedi ama imkânlar çok kısıtlı idi. Oyunda, bu kısıtlı imkânlar içerisinde Siyah Sancak fedailerinin cesareti ve kıvrak zekası ile verilen mücadele anlatılıyor.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21