Tekoba Köyü’nde iki tarihi ev ve bir serender kül oldu

Of’un Tekoba Köyü’nde meydana gelen yangında iki tarihi ahşap ev yanarak küle dönerken Of İtfaiyesinin zamanında müdahalesi ile yangının sıçradığı üçüncü ev son anda yanmaktan kurtuldu.

Gece saat 02.30 sularında meydana gelen olayda Halit Ulu’ya ait ahşap tarihi evde yangın çıktı. Köyün Eski Muhtarı Kibar Ulu’nun olayı fark etmesiyle seferber olan köylü yangına müdahale etmek istedi ancak başaramadı.

 

Alevlerin komşu binalara sıçramasıyla birlikte Osman Ulu’ya ait eve ve Hasan Ulu’ya ait serender de yanmaya başladı. Of Belediyesi İtfaiye ekiplerinin zamanında müdahale etmesi ile Serenderden Osman Ulu’ya ait eve sıçrayan alevler söndürüldü.

 

Sabah saatlerine kadar devam eden söndürme çalışmaları neticesinde Halit Ulu ve Osman Ulu’ya ait evler tamamen yanarken Hasan Ulu’ya ait serender de tamamen yandı.

 

Olayı görerek komşularını haberdar eden Köyün Eski Muhtarı Kibar Ulu, fabrikada çalıştığı için gece 02 sularında eve geldiğini belirterek “yatmıştım ki dışarıdan ışık yanıp söndüğünü gördüm. Kalkıp baktığımda alevler göğe doğru yükseliyordu. Avazım çıktığı kadar bağırdım. Bitişikteki evlerde uyuya komşularımızı uyandırarak evleri boşalttık. Eğer yangın o evlere de sıçrasaydı büyük bir felaket yaşayacaktık” diye konuştu.

 

Dede evlerinin yandığını belirten Muhtar Cavit Ulu, “Tarihi iki evimizi kaybettiğimiz için üzgünüz. Can kaybının olmaması tesellimiz. Büyük bir facia yaşadık. Allah korudu daha da büyümedi. Diğer evlerimize de sıçrayabilirdi. Of Belediyesinin İtfaiye ekiplerinin zamanında müdahalesi ile facia büyümeden önlendi. Yangını söndürmek için cansiperane çalışan İtfaiye ekiplerimize, köy halkımıza ve komşularımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

İtfaiye ekipleri ile birlikte olay yerine gelen Of Belediye Başkanı Murat Saral, vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti. Yangını bizzat takip eden Başkan Saral, “Çok şükür can kaybımız yok. İki tarihi evimiz ve bir serenderimiz yandı. Maddi hasar var. Cana bişey gelmemesi tesellimiz. Evlerimiz de yeniden yapılır ama tarihi değerlerin yanmasına üzüldük” ifadelerini kullandı.

 

Yanan iki evin de boş olduğu ve hane sahiplerinin kış mevsimi nedeniyle köyde olmadıkları öğrenildi. Vatandaşlar yangının elektrik kontağından çıkmış olabileceğini ifade ettiler.

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
DURSUN SULUKAN
DURSUN SULUKAN - 9 yıl Önce

TABİKİ ÜZÜCÜ BİR OLAY ZORDA OLSA MAL YERİNE GELİR AMA CAN GELMEZ CAN KAYBI OLMADIĞI SEVİNDİRİCİDİR.ÇOK GEÇMİŞ OLSUN.

Fatma altunsoy yıldız
Fatma altunsoy yıldız - 9 yıl Önce

köyümdeki tarihi evlerin tek tek yanmasına çok üzülüyorum.geçmiş olsun

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21