TEİAŞ’dan Kalkandere Köse hattı için Of’ta toplantı

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. tarafından Rize Kalkandere ile Gümüşhane Köse arasında yapılacak olan elektrik hattı için Of’ta bilgilendirme toplantısı yapıldı.

TEİAŞ’dan Kalkandere Köse hattı için Of’ta toplantı

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından Rize Kalkandere ile Gümüşhane Köse arasında yüksek gerilim hattı yapılacak.

 

Rize ili Kalkandere sınırları içerisinde başlayıp Gümüşhane ili Köse ilçesinde son bulacak olan yüksek gerilim elektrik hattı için Of Belediyesi Toplantı Salonunda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

Yapılacak olan Elektrik Enerjisi İletim Hattı ile Rize, Trabzon, Bayburt ve Gümüşhane illeri başta olmak üzere bölgenin kesintisiz, kaliteli ve güvenilir olarak elektrik ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor.

 

Toplam hat uzunluğunun 112,4 km olarak belirlendiği projenin ekonomik ömrü ise 30 yıl olarak planlanıyor. Projenin inşaat aşamasının ise 24 ay içerisinde tamamlanması planlanıyor.

 

Proje yetkilileri tarafından yapılan açıklamada Elektromanyetik alanların insan sağlığı üzerine olumsuz etkileri henüz kanıtlanmamış olmakla birlikte günlük hayatta sıkça kullanılan elektrikli ev aletlerinin yaydığı manyetik alan şiddetlerinin bile enerji iletim hatlarına göre daha fazla olduğunun tespit edildiği ifade edildi.

 

Hattın yerleşim yerlerinin mümkün olduğunca uzağından ve genellikle tarım ve orman arazilerinden geçirilecek bu enerji iletim hattından kaynaklanacak elektrik ve manyetik alanlardan bölge halkının olumsuz yönde etkilenmeyeceği ifade edildi.

 

Toplantıda söz alan Mahalle Muhtarları proje ile ilgili düşüncelerini ifade ederken yeni hat ile ilgili olarak çekincelerini dile getirdiler.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21