Tarım Kredi’den Özçay üreticilerine büyük destek

Özçay Kooperatifi, Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği ile imzaladığı protokolle 2. ve 3.sürgün yaş çay alımlarını peşin ödeme ile yapacak.

Tarım Kredi’den Özçay üreticilerine büyük destek

Özçay Kooperatifi ile Tarım Kredi Kooperatifleri arasında çay üreticisini sevindiren işbirliği sürüyor. 2011 yılında yapılan protokolle Özçay’dan çay satın almaya başlayan Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği, 2014 yılında Özçay’dan 600 ton kuru çay almayı planlıyor.

 

Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği ile Özçay Kooperatifi arasında düzenlenen protokolle talep edilen çayın karşılanabilmesi için yaş çay bedellerinin üreticiye peşin ödenmesine karar verildi.

 

Özçay Kooperatifine ait çay fabrikasında düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Özçay Kooperatifi Genel Müdürü Erdal Saral; “Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği ile 2011 yılından beri sürdürmüş olduğumuz işbirliğinde yeni bir anlaşmaya imza atıyoruz. Anlaşma gereği Tarım Kredi Kooperatifi için Tarım Kredi Çay Filizi Çayının üretimini yapıyoruz. Tarım Kredi Kooperatifleri Birliğine 2011 yılından beri çay satıyoruz. 2011 yılında 42 ton, 2012 yılında 112 ton ve 2013 yılında da 405,5 ton kuru çayımızı Tarım Kredi Kooperatifine sattık. 2014 yılında da 600 ton çay satışı hedefliyoruz” diye konuştu.

 

Anlaşma ile 2. ve 3.sürgün çay alımlarını peşin para yapacaklarını belirten Saral; “2.sürgün döneminde 1,27 TL bürüt peşin fiyatla alımlara başladık. 2 bin ton yaş çay almayı hedefliyoruz. Ödemeler haftalık olarak Salı ve Cuma günü yapılacak. Peşin alım fiyatlarımız 3. Sürgünde de devam edecek. Çay üreticimize yapılan bu büyük destek ve Özçay Kooperatifimize duydukları güven nedeniyle Tarım Kredi Kooperatifleri Birliğimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği Bölge Müdürü Süleyman Kurt ise yaptığı açıklamada; “Tarım kredi Kooperatifleri olarak Türkiye genelinde piyasada aktif rol alarak üreticinin hakkını alması için aktif çaba içerisindeyiz.16 Bölge müdürlüğü olarak faaliyet gösteriyoruz.16 bölgede üretici ortaklarımızdan aldığımız ürünleri tesislerimizde üreterek 1600 noktada satışa sunuyoruz. Karadeniz bölgesinde de fındık ve çayda aktif olarak piyasada üreticinin mağdur olmaması için çalışmalarımızı üç yıldır sürdürüyoruz. Bu çalışmalarda çay, birliğimiz için vazgeçilmez ürün haline gelmiştir. 2015 yılında çay satış hedefimiz bin tondur” dedi.

 

Özçay’ı bir üretici kooperatifi olduğu için tercih ettiklerini belirten Kurt; “Bizim tek amacımız üreticilerimizi korumaktır. Bu çalışmamızda da çay üreticimiz direk olarak etkilenecektir. Bundan sonra çay piyasasında Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği olduğu için çay fiyatları üreticiden yana olacaktır. Yaptığımız bu anlaşma bölgemiz halkı için hayırlı olsun. Çay üreticisi bizimle daha güvende olacak” diye konuştu.

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
DURSUN SULUKAN.
DURSUN SULUKAN. - 7 yıl Önce

DEĞERLİ KARDEŞİM ERDAL SARAL HER ZAMAN ÜRETİCİNİN YANINDA OLDUĞUN İÇİN TEŞEKKÜR EDER SAĞLIKLI VE MUTLU YAŞAMLAR DİLERİM.

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21