Tarihi Aşağı Kışlacık Kavak Değirmeni suya kavuştu

Of’un Aşağı Kışlacık Mahallesi’nde bulunan tarihi Kavak Değirmeni, 18 yıl aradan sonra yeniden suya kavuştu.

Tarihi Aşağı Kışlacık Kavak Değirmeni suya kavuştu

Of’un Aşağı Kışlacık Mahallesinde bulunan 200 yıllık tarihi Kavak Değirmeni, yeniden can suyuna kavuştu.

18 yıl önce bölgede meydana gelen sel felaketi nedeniyle suyu kesilen ve üretimi duran Tarihi Kavak Değirmeni, devlet millet işbirliği ile yeniden suya kavuştu.

Yapılan çalışmalar sonucunda değirmenin arkı suyla buluştu. Düzenlenen törenle değirmenin suyu tüm kadınları temsilen Zehra Ayazoğlu tarafından verildi.

Törende hafız Muhammet Aktaş ve Aşağı Kışlacık Mahallesi Orta Camii İmam Hatibi Fatih Çolak tarafından Kur’an-ı Kerim okundu. Açılış duasını da Kavak Camii İmamı Hatibi Ali Bektaş yaptı. Duanın ardından mahallede yapılan çalışmalara öncülük eden Aşağı Kışlacık Köyü Derneği Onursal Başkanı ve TAKADEMİ Başkanı Hüseyin Ayaz açılış konuşması yaptı.

Başkan Ayaz konuşmasında, “2016 yılında İstanbul Bağlarbaşı’nda komşularımızla bir araya geldik, köyümüzün sorunlarını ele aldık. Birlik, beraberlik içinde oluşturduğumuz enerjiyi sinerjiye dönüştürerek köyümüz için hep birlikte harekete geçtik. Bu anlamda Mahallemizin önemli değeri olan değirmenimiz için yapılan çalışmalarda önemli bir aşamaya geldik ve bugün değirmenimizin suyunu veriyoruz. Çalışmalarda büyük emeği olan ve rahmetli olan büyüklerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bizlere maddi ve manevi yardımda bulunan tüm komşularımızdan Allah razı olsun. Gerek bugün bu mutlu günümüzde bizlerin yanında olan gerekse çalışmalarımızda katkıları nedeniyle Of Belediye Başkanımız Sayın Salim Salih Sarıalioğlu’na şahsım ve mahallem adına teşekkür ediyorum. Değirmenimizin bu aşamaya gelmesinde emekleri olan tıpkı Of Rus savaşlarında cepheye mermi taşıyan, yiyecek taşıyan Oflu analarımız, Oflu bacılarımız gibi fedakâr kadınlarımızın payı büyüktür. Onların bizleri cesaretlendirmesi moral ve motivasyonumuzu artırmıştır. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Değirmenimizin mahallemize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu da açılışta yaptığı konuşmasında, “Tarihin yaşatılması adına Aşağı Kışlacık Mahallesi sakinleri olarak göstermiş olduğunuz çabanız var. Bu gayretiniz nedeniyle sizlerden razı olsun. Bu zamana kadar belediye olarak destek olmaya çalıştık. İnşallah bundan sonra da belediye olarak elimizden geldiğince böyle bir tarihin yaşatılmasına maddi, manevi, ayni olarak destek olacağımızın Aşağı Kışlacık Mahallesindeki vatandaşlarımızın yanında olduğumuzun bilinmesini isterim. Misafirperverliğiniz ve çalışmalarınız nedeniyle sizlere teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Törene Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu’nun yanı sıra Başkan Yardımcısı Mehmet Öztürk, Mahalle Muhtarı Salih Ayazoğlu, Aşağı Kışlacık Köyü Derneği Onursal Başkanı ve TAKADEMİ Başkanı Hüseyin Ayaz, Of Medya Derneği Başkanı İzzet Keleş, Memursen Of İlçe Başkanı ve Of Havadis Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yüksel Yaşar, Aşağı Kışlacık Kavak Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Süleyman Sırrı Ayazoğlu, Aşağı Kışlacık Mahallesi Orta Camii İmam Hatibi Fatih Çolak, Kavak Camii İmamı Hatibi Ali Bektaş ve mahalle sakinleri katıldı.

Of Ajans

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2021, 20:45

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21