Talha Uğurluel’den Tarih ve Mevlana Gecesi

Tarihçi Yazar ve TV Programcısı Talha Uğurluel, Of’ta düzenlenen Şeb’i Arus gecesinde Tarih bilgisi ve anlatımıyla davetlilere soluksuz bir gece yaşattı.

Talha Uğurluel’den Tarih ve Mevlana Gecesi

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Of Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Şeb’i Arus” gecesinde Tarihçi, Yazar ve TV programcısı Talha Uğurluel konuşmacı olarak katıldı.

 

Of Belediyesi Sahil Gün Batımı Tesislerinde düzenlenen programa Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Of Kaymakamı Eren Arslan, Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, Ak Parti Of İlçe Başkanı M.Hakan Terzioğlu, Of Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu, Of Müftüsü Recep Onat, Okul Müdürleri, Öğretmenler, öğrenciler, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan program Kur’an-ı kerim tilaveti ile devam etti. Of Kaymakamı Eren Arslan ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da birer selamlama konuşması yaparak katılımcılara teşekkür ettiler.

 

Konuşmaların ardında kürsüye gelen Talha Uğurluel, yaklaşık 90 dakikalık sunumuyla davetlileri adeta mest etti. Sinevizyon destekli anlatımında adeta su dahi yudumlamayan Uğurluel, Mevlana programlarının çok sık düzenlenerek Mevlana’nın yaşamının anlatıldığını ancak, Mevlana’nın Konya’ya nasıl geldiğinin anlatılmadığını ifade etti.

 

Yoğun katılıma rağmen salondan adeta çıt çıkmadığını belirten Uğurluel; “Eskiden salonlarda düzenlenen bu tarz programlarda telefon sesinden, çocuk sesinden program sunucusu sürekli uyarı yapardı. Bugün maşallah bu salondan ne bir telefon sesi, ne de bir çocuk sesi duyulmadı. Of’un hep farklı bir yer olduğunu anlatırlardı. Evet gerçekten farklıymış. Bugün bunu yaşadık” diye konuştu.

 

Anlatımında katılımcılara çok önemli tarih bilgileri de veren Uğurluel, Türklerin tarihe verdikleri öneme değinerek Diyarbakır, Van, Erzurum, Mardin, Aksaray ve Konya gibi illerde bulunan tarihi Cami ve Türbeler ile Ecdadın yaptırdığı tarihi eserler hakkında slaytlı sunum yaptı.

 

Uğurluel’in sunumunun ardından Trabzon Büyükşehir Belediyesi Tasavvuf Musikisi Korosunun seslendirdiği İlahiler ve Semazenlerin Sema gösterimleriyle program sona erdi.

 

Program sonunda O Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu ve Ak Parti of İlçe Başkanı Mehmet Hakan Terzioğlu gecenin anısına Uğurluel’e plaket ve çiçek takdim ettiler.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21