Sürmene Çamburnu’nda büyük yangın

Çamburnu Tüneli’nin üst kısmında bulunan ormanlık alanda akşam saatlerinde meydana gelen yangında yaklaşık 20 hektar ormanlık alanı yandı.

Sürmene Çamburnu Tüneli’nin üst kısmında bulunan ormanlık alanda akşam 23.00 sularında meydana gelen yangında yaklaşık 20 hektar ormanlık alanı yandı.

 

Olayın haber alınmasının ardından Trabzon Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri, AFAD Ekipleri, Orman Bölge Müdürlüğü’nün yangın söndürme ekipleri olay yerine koştu.

 

Ancak ormanlık alana ulaşmada sorun yaşayan ekipler arazin coğrafi koşulları nedeniyle yangına müdahale edemediler.

 

Daha önce yaşanan heyelan nedeniyle Trabzon’a gidiş istikametinde yol ulaşıma kapatılarak ulaşım Tünel içerisinden çift yönlü olarak veriliyordu. Yangının tünelin hemen üst kısmındaki alana kadar inmesi ulaşımda tehlike oluştururken Jandarma ve Emniyet ekipleri tarafından güvenlik önlemleri alındı.

 

Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Seyfullah Kınalı, Sürmene Kaymakamı Oktay Erdoğan olay yerine gelerek yetkililerden bilgi aldı.

 

Olay hakkında açıklama yapan Vali Yavuz; “Akşam saat 23 civarında meydana gelen bir yangın var. Gündüz çok sıcak bir gün vardı. Vatandaşlarımızın büyük bir ihtimalle alanda yapmış oldukları faaliyetler neticesinde kıvılcım kaynaklı önce örtü yangını sonra da ağaçlara sirayet etme şeklinde bir yangın meydana geldi. Aşırı derecede rüzgar ve fırtına nedeniyle de kısa zamanda da yayıldı. Yaklaşık 15-20 hektarlık alanın etkilendiğin düşünüyoruz. Şu anda bütün birimlerimiz, Büyükşehir belediye başkanlığımız, AFAD ekiplerimiz, Orman Teşkilatımız ve ilgili tüm birimlerimiz olay yerindeyiz. Her şey kontrol altına alındı ancak yangını söndürmek için arkadaşlarımız ciddi bir planlama yapıyorlar” dedi.

 

Yangının meskün mahalden uzak bir bölgede meydana gelmesinin önemli bir şans olduğunu ifade eden Vali Yavuz; “Ama yinede de tedbiren riskli bölgelerden tahliye faaliyetleri yapıldı. Vatandaşlarımız duyarlı hale getirildi. Arkadaşlarımız müdahale etmek için son düzenlemelerini yapıyorlar. İnşallah sorunsuz bir şekilde sönmesini sağlayacağız. Yine de arkadaşlarımızın ve vatandaşlarımızın bilinçli ve duyarlı olmasını özellikle rica ediyorum. Dediğim gibi tüm birimlerimiz olay yerindeyiz. Yangını kontrol altına almış durumdayız. Ama havanın ani değişimi ile ilgili risk devam ediyor. Onunla ilgili tedbirleri de aldık. Şu ana kadar yaralı veya herhangi bir sıkıntılı durumumuz yok. Orman tabi her şeyimiz zarar görmesini istemezdik. Ama mevsimsel durumdur. Söndürme gayretlerimiz devam ediyor. İnşallah sabaha kadar kontrol altına alıp söndürmeyi arzu ediyoruz” diye konuştu.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21