Suriyeliler Of’ta Türkçe öğreniyor

Suriye’de yaşanan iç savaş yüzünden ülkelerini terk edip ülkemize sığınan Suriyeliler, ülkemizde daha kolay iletişim kurmak ve uyum sağlamak amacıyla Of’ta Türkçe öğreniyorlar.

Suriyeliler Of’ta Türkçe öğreniyor

Of Halk Eğitimi Merkezi tarafından açılan Türkçe Kursu’ndan Türkçe öğrenen Suriyeli Vatandaşları ziyaret eden Kaymakam Fırat ve Başkan Sarıalioğlu, Müdür Kabahasanoğlu’ndan kurs hakkında bilgi alıp kura katılan Suriyeli vatandaşlarla sohbet ettiler.

 

132 saatlik kursa 25 Suriyeli vatandaşın katıldığını ifade eden Müdür Kabahasanoğlu; “Hayat Boyu Genel Müdürlüğümüzün ülkemizde misafirimiz olan Suriyeli kardeşlerimize Okuma Yazma Öğrenmeleri için yeni müfredat oluşturdu. Bizler de bu direktifler doğrultusunda Suriyeli kardeşlerimiz için Halk Eğitim Merkezimiz bünyesinde yetişkinlere yönelik kurs açtık. Toplamda 132 saatlik kursa 25 öğrencinin katılıyor. Kurs haftanın beş günü dört saat şeklinde yapılıyor. Sınıf Öğretmenimiz Kenan Hacımurtezaoğlu’nun verdiği kurstaki kitaplar kurumumuz tarafından öğrencilere ücretsiz dolarak ağıtıldı. Kursumuz inşallah onlar için faydalı olacaktır. Şimdiden tüm kursiyerlerimize başarılar diliyor, Rabbim yardımcınız olsun” ifadelerini kullandı.

 

Ziyarette konuşan Başkan Sarıalioğlu; “Sizler bizim misafirimizsiniz, kardeşlerimizsiniz. Ülkeniz zor bir süreçten geçiyor. Devletimizin de çabalarıyla Suriye’nin normalleştirilmesine çalışılıyor. İnşallah ülkenizde her şey normale döner de gitmek isterseniz, gidersiniz. Gitmek istemezseniz de bizler Müslüman kardeşleriz. Bu kurs sayesinde de Türkçe öğrenerek daha iyi iletişim kurmuş olacaksınız. Sizlere başarılar diliyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin, Allah yardımcınız olsun” diye konuştu.

 

Akçakale’den Suriyelilerin ne sıkıntılar çektiğini iyi bildiğini belirten Kaymakam Fırat; “Of’a gelmeden önce dört yıl Urfa Akçakale Kaymakamlığı yaptım. Suriyeli kardeşlerimin ne sıkıntılar çektiğini bizzat orada gördüm. Ülkelerindeki İç savaş yüzünden yerlerinden yurtlarından edilen Suriyeli kardeşlerimize bizler devlet ve millet olarak kucak açtık. Zaten bizim devlet geleneğimizde mazluma ve mağdura yardım etmek vardır. İnşallah Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerindeki iç savaş biter de istediklerinde ülkelerinize dönersiniz. Türkçe öğrenmeniz de sizlere ayrı bir kolaylık sağlayacaktır. Kapımız her daim sizlere açıktır. Bir sorununuz olduğunda çekinmeden gelebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21