Söz; barışı da, savaşı da getirebilir

Anadolu Gençlik Derneği Of Şubesi tarafından düzenlenen konferansta konuşan Dernekpazarı İlçe Vaizi Ahmet Bayraktar, ağızdan çıkan sözün dünya barışını da, savaşını da getirebileceğini söyledi.

Söz; barışı da, savaşı da getirebilir
banner71

Anadolu Gençlik Derneği Of Şubesinin haftalık olarak düzenlediği eğitim konferanslarının bu haftaki konuğu Dernekpazarı İlçe Vaizi Ahmet Bayraktar oldu.

 

Söz ve dilin afetleri konusunda konuşma yapan Vaiz Bayraktar, ağızdan çıkan sözün dünya barışını da, savaşını da getirebileceğini söyledi.

 

Kur'an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan konferansın konusu "Ağızdan çıkan sözün önemi" hakkında oldu. Of AGD Yurt binasında yapılan konferansta konuşma yapan Dernekpazarı İlçe Vaizi Ahmet Bayraktar, dilimizden çıkan sözün her harfine çok dikkat etmemiz gerektiğini söyleyerek bu konuda Rabbimizin bize bir lütuf olarak Kur'an-ı Kerim aracılığı ile yol gösterdiğini ifade etti.

 

Sözün özellikleri hakkında ayet ve hadislerle açıklama yapan Bayraktar, sözün özelliğini 7 madde ile şu şekilde açıkladı:

 

Kavlen mârûfâ: Yerinde ve uygun söz söyleme, 

Kavlen mârûfâ: Yerinde ve uygun söz söyleme,

Kavlen sedîdâ: Her zaman doğruyu söyleme,

Kavlen kerîmâ: Ana-babaya güzel söz söyleme, Gönül alıcı, keremli söz söyle,

Kavlen belîğâ: Beliğ ve tesirli söz söyle,

Kavlen meysûrâ: Gönül alıcı söz söyleme ve

Kavlen leyyinâ: Suyun akışı gibi yumuşak bir söz söyleme.

 

Bu özelliklere uygun konuşmak her Müslümanın asli görevidir."

 

Bu yedi maddeyi detaylı şekilde açıklayan Bayraktar; "Müslümanların bir binanın tuğlaları gibi birbirine kenetlenmiş şekilde batıla karşı mücadele etmeleri, bu sözün özelliklerine uyma ile mümkün olacaktır.  Mü'minler olarak kardeş olmamızın ve bu kardeşliğimizi pekiştirmemizin yegane ölçüsü birbirimize karşı güzel söz ile muamele etmekle olacaktır" diye konuştu.

 

Güncel meselelere de değinerek sözün etkisini anlatan Bayraktar, sözün Kur'an-ı Kerim'de belirtilen özelliklerini bilmeden ne şekilde konuşulacağını da bilemeyeceğimizi söyleyerek her Müslümanın bu özellikleri çok iyi bilmesi gerektiğini ifade etti.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21