Soma’da Maden faciası; 301 ölü

Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden faciasında 301 kişi hayatını kaybederken, 485 işçi de faciadan sağ olarak kurtuldu.

Soma’da Maden faciası; 301 ölü

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs’ta meydana gelen faciada 301 işçi hayatını kaybetti. Soma Holding’e ait maden ocağında patlama sonucu meydana geldiği iddia edilen yangının ardından madende çalışan 786 işçiden 485 tanesi sağ olarak kurtulurken 301 işçi ise zehirlenerek hayatını kaybetti.

 

Olayın ardından Soma’ya giderek olayı yerinde takip eden ve kriz maaşını yöneten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 5 gün süren arama-kurtarma çalışmalarının sona erdiğini ve içeride kalan işçi olmadığını söyledi.

 

Bu son açıklamayla birlikte Soma'daki maden faciasında yaşamını yitiren işçi sayısı 301'e ulaştı. 485 işçi ise faciadan canlı olarak kurtuldu. Soma'daki kaza, Türkiye'nin şimdiye kadar yaşadığı en büyük maden faciası olarak tarihe geçti.

 

Türkiye'yi yasa boğan kazanın nedeni hakkında soruşturma sürdürülürken, kazada yaşamını yitirenlerin aileleri için ulusal çapta bağış ve yardım kampanyaları başlatıldı.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21