Solaklı Fen Lisesi Ecdadının izinde

Solaklı Fen Lisesi öğrencileri “Solaklı Fen Lisesi Ecdadının İzinde” projesiyle Bursa, Çanakkale, İstanbul ve Ankara illerini kapsayan gezi kapsamında ülkemizin tarihi ve kültürel alanları ziyaret ettiler.

Solaklı Fen Lisesi Ecdadının izinde

Solaklı Fen Lisesi eğitim-öğretim faaliyetleri yanında düzenlediği sosyal ve kültürel faaliyetleriyle öğrencilerine farkındalık sunuyor.

 

“Solaklı Fen Lisesi Ecdadının İzinde” sloganıyla ülkemizin önemi tarihi, turistik, kültürel yerlerini ziyaret eden Solaklı Fen Lisesi öğrencileri Bursa, Çanakkale, İstanbul, Ankara illerini kapsayan geziyle tarihi ve kültürel alanları ziyaret ederek tarih dolu gezi programı yaşadılar.

 

Özel bir tur şirketi ile gerçekleştirilen geziye 42 öğrenci, 7 öğretmen ve yardımcı personeller katıldı.

 

Of’tan otobüsle yola çıkan öğrencilerin ilk durakları Osmanlı Devleti’nin ilk büyük başkenti Bursa oldu. Bursa’nın tarihi ve kültürel yerlerini gezen öğrenciler akşam Çanakkale’ye geçtiler. Geceyi Çanakkale’de geçiren öğrenciler sabah kahvaltısından sonra Çanakkale gezilerine başladılar.

 

Çanakkale Savaşlarının yaşandığı şehitlik alanını gezen öğrenciler Çanakkale Savaşını anlatan simülasyon merkezini ziyaret ettiler. Gerek şehitlik alanı gerekse simülasyon görüntülerinden etkilenen öğrenciler burada duygusal anlar yaşadılar. Şehitlik gezisinin ardından akşam kalacakları otele dönen öğrenciler gece dinlendikten sonra sabah kahvaltısının ardından Osmanlı’nın son başkenti İstanbul’a hareket ettiler.

 

İstanbul’da; Topkapı Sarayı, Sultan Ahmet Camii, Kapalı Çarşı ve tarihi yerler gezildikten sonra Başkent Ankara’ya geçildi. Solaklı Fen Lisesi ekibi geceyi Ankara’da otelde geçirdi. Sabah kahvaltısından sonra Anıtkabir, 15Temmuz Anıtını ve Beştepe Millet Camii ziyaret edildikten sonra Trabzon’a dönüldü.

 

Geziyi düzenleyen ve öğrencilerle birlikte geziye katılan Okul Müdürü Osman Hamzaçebi; “Bizler öğrencilerimizin milli ve manevi değerlere sahip olmasını en az akademik başarıları kadar önemsiyoruz. Bu anlamda öğrencilerimizin içinde olduğu sosyal- kültürel projelere önemli destekler veriyoruz. Öğrencilerimize ecdadımızın ne kadar büyük fedakârlıklar yaptıklarını yerlerinde görmeleri sağlamak ve atalarının ortaya koydukları muhteşem eserleri tanıtmak, ülkemizin tarihi ve kültürel zenginliklerini göstermek için böyle bir anlamlı gezi düzenledik. Eğitimin sadece okulda değil her yerde olabileceğini de canlı olarak göstermek istedik. Onun için iki yıldır okulumuzda “ Solaklı Fen Lisesi Ecdadının İzinde” projesini yürütüyoruz. Projeye 9. sınıf öğrencilerimizle başlıyoruz. Öğrencilerimiz lise hayatları boyunca önemli tarihi yerleri görmüş olacaklar. Gezimiz çok faydalı ve amacına uygun tamamlandı. Çünkü öğrencilerimiz gördükleri tarihi mekânlarla hem hüzünlendi hem de gururlandılar. Gerek bu gezide gerekse tüm eğitim projelerimizde bizlerin yanında olan ve bizleri destekleyen, Sayın Kaymakamımıza, Sayın Belediye Başkanımıza ve Sayın İlçe Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21