Sizden sebep haburiyayik siz da evunuze oturun

Koronavirüs önlemleri kapsamında vatandaşların sokağa çıkmamalarını isteyen Of Devlet Hastanesi çalışanları açtıkları dövizlerde; “Biz sizden sebep haburiyayik, siz da bizden sebep evunuze oturun çıkmayın” mesajını paylaştılar.

Sizden sebep haburiyayik siz da evunuze oturun

Koronoavirüsle mücadele kapsamında virüsün yayılmasını engellemek amacıyla vatandaşların mümkün olduğunca sokağa çıkmaması gerektiğini belirten Sağlık Bakanlığı, vatandaşların evde kalmalarını istedi.

Uyarılara rağmen sokağa çıkan vatandaşlara sağlık çalışanlarından uyarı mesajları geliyor. Of Devlet Hatanei çalışanları da açtıkları dövizlerde ; “Biz sizden sebep haburiyayik, siz da bizden sebep evunuze oturun çıkmayın” mesajını paylaştılar.

Of Devlet Hastanesi’nden yapılan açıklamada #sevdikleriniçin #evindekal vurgusu yapılarak vatandaşlara önemli uyarılarda bulunuldu.

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Koronavirüs (COVID-19) için de geçerlidir.

Bunlar;

El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.

Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).

Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık temizlenmelidir

Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle mümkün ise sağlık merkezlerine gidilmemeli, sağlık kuruluşuna gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmelidir.

Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağız tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmeli, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalı, mümkünse kalabalık yerlere girilmemeli, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burun kapatılmalı, tıbbi maske kullanılmalıdır.

Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçınılmalıdır. İyi pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir.

Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar gibi genel enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan kaçınılmalıdır.

Seyahat sonrası 14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmelidir.

Of Ajans

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21