Sirk Sanatları, Anadolu’nun öz kültür mirasıdır

Of Belediyesinin katkılarıyla Of’a gelen Atlas Sirki, Of Sahili etkinlik alanına kurulan 300 kişilik sirk çadırında “Canbazhane Şenliği” isimli seyirlik sanatlar gösterileri ile Of halkıyla buluşuyor.

Sirk Sanatları, Anadolu’nun öz kültür mirasıdır
HABERİN GALERİSİ
Of'ta sirk şöleni

Of'ta sirk şöleni

Of Belediyesi’nin kültürel etkinlikleri kapsamında Of’a getirdiği Atlas Sirki, Of sahilinde kurulan çadırıyla Oflulara eğlenceli dakikalar yaşatıyor.

 

İp canbazlığı, Parendebazlık, Ateşbazlık gibi Kültürel Miras kapsamındaki seyirlik sanatların yanı sıra, palyaçolar, sihirbazlar, yüksek hava gösterileri, sevimli köpekler ve dev piton yılanlarıyla gittiği her yerde özellikle çocukların ve ailelerin beğenisini kazanan sirk, Oflu ailelerin ve çocukların da yoğun ilgisi ile karşılaştı.

 

Sirkin Gala Gösterisine Of Belediye Başkanı Murat Saral, Of Jandarma Komutanı Üsteğmen Neşet Daler, Of Askerlik Şubesi Başkanı Mustafa Tosçalı, Daire Amirleri, Belediye Personeli ve aileleri katıldı.

 

Gala Gösterisi öncesinde kısa bir selamlama konuşması yapan Of Belediye Başkanı Murat Saral, Gösterilerin Of’ta düzenlenmesi nedeniyle mutlu olduklarını belirterek Sirkin Sahibi, Tiyatro Sanatçısı Servet Yalçın’a teşekkür etti.

 

Sirk Sanatları, Anadolu’nun öz kültür mirasıdır

Kendilerini Of halkıyla buluşturdukları için Başkan Saral’a teşekkür eden Yalçın; “Bize, bin yıllara varan bir kültür birikiminden miras kalan geleneksel gösteri sanatçıları ve ip canbazları, tamamen gerçek kahramanlardan oluşan bir eğlence kültürünün baş aktörleridir. Canıyla oynayarak cesaretin, özgüvenin, azmin ve sabrın sembolü olan bu gerçek kahramanlar, 15. Yüzyıldan itibaren Avrupa’nın birçok kentinde yaptıkları gösterilerle, bugünkü dünya sirklerinin oluşmasına da çok büyük katkılar sağlamışlardır. Modern sirklerde uygulanan birçok gösterinin kökeni Osmanlı şenlikleri ve kadim Anadolu Medeniyetleridir. Kaybolan bu sanatlar üzerine toplanan belge, bilgi, minyatür, gravür ve eski fotoğraflardan yola çıkılarak oluşturulan “Canbazhane Şenliği - Seyirlik Sanatları Gösterisi” modern toplumda geçmişle geleceği birbirine sanatla bağlayan kültürel bir köprü görevi görmektedir” dedi.

 

Gala gösterisinin bitmesini sabırsızlıkla bekleyen vatandaşlar, 2.gösteri için uzun süre çadır girişinde beklemek zorunda kaldılar.  Gösteriler 18 Ağustos Pazar akşamına kadar her akşam 20.00, 21.00 ve 22.00 saatlerinde izleyiciyle buluşacak.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21