Şenocak; Sağlıklı su için arıtma cihazı önemli

Su ölçüm cihazıyla bir çok köyde su analizi yapan M.Sami Şenocak, suların % 60-70 civarında mikrop barındırdığını, sağlıklı su için arıtma cihazı kullanmanın gerekli olduğunu söyledi.

Şenocak; Sağlıklı su için arıtma cihazı önemli

Su ölçüm cihazıyla Of’un bir çok belde ve köyünde musluklardan akan içme sularını musluk başında incelemeleri sonunda suların yüzde-60-70 inin mikrop saçarak hastalıklara zemin hazırladığını söyleyen Uzman M.Sami Şenocak, “temiz sanılan birçok doğal su kaynağının aslında kirli olduğu görülmektedir” dedi.

 

Şenocak, “Özellikle köylerde temiz sanılan birçok doğal su kaynağı aslında mikrop saçıyor. Vatandaşlarımız tadı güzel diye temiz sandıkları bu suları kaynağını araştırmadan içiyor. Yapılan incelemelerde birçok doğal su kaynağının kirli olduğu ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecekleri tespit ettik. Bölgede yaygın olan çay tarımında yoğunlukla, kimyasal gübre, açıktan akıtılan deterjanlı bulaşık ve çamaşır suları yanı sıra ırmakların taşıdığı suların içme sularına karışarak sağlığı korkunç derecede etkilediğini ve kanser riskini arttırıyor” diye konuştu.

 

Sağlıksız sulardan oluşan bakterilerle; bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı gibi yakınmalar ile seyreden bazen ateşin de eşlik ettiği klinik tablo olup dizanteri, kolera ve tifo en önemli tipler olduğunu da söyleyen Şenocak, “Barsak enfeksiyonu yapan mikroplar genellikle insana Su ve besinlerle bulaşır. Çoğunlukla mikroplu suların içilmesi veya kirli sularla yıkanmış meyve ve sebzelerin yenilmesiyle hastalıkların artışına neden olur. Bu suların içilmesiyle bağırsak hastalıklarını körüklediğini bunun yanında, ateş, bazen kusma görülüyor. Bu yüzden içme ve kullanma sularının temiz olmasına dikkat etmeliyiz. Bunun da köylerdeki içme sularında takip edilmesi çok zor olduğu için sağlığını düşünenler mutlaka evlerine ulaşan içme su musluklarına su diyaliz cihazını taktırmasını, aksi halde bu sular kullanıldığında hastane kapılarından hiç eksik olunmayacağı uyarısında bulundu.

 

Haber-Foto: Şemsettin Öztürk

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
OFLU
OFLU - 9 yıl Önce

İSTANBULDA YAŞIYORUM AMA BİR ÇOK KİŞİDEN DUYDUM BU ARITMA CIHAZLARI BÖBREK HASTALIĞINA DAVETİYE CIKARIYOR.

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21