banner80

Sekiz kadından biri meme kanseri riski taşıyor

Of Devlet Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op Dr. Şaban Uysal, sekiz kadından birinin meme kanseri riski taşıdığını belirterek meme kanserlerinde erken tanının hem tedavi edici hem de hayat kurtarıcı olduğunu ifade etti.

Sekiz kadından biri meme kanseri riski taşıyor
banner71

Dünya Sağlık Örgütü tarafından meme kanserinde erken teşhisin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla  2004 yılından bu yana Ekim ayı, Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık ayı olarak belirlenmiştir.

 

Of Devlet Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op Dr. Şaban Uysal, Meme kanserinin ülkemizde ve tüm dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türü olduğunu belirterek 8 kadından birinin meme kanseri riski altında olduğunu ifade etti.

 

Meme Kanseri Farkındalık ayı ile ilgili açıklama yapan Başhekim Uysal, Meme Kanserinin memedeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile ortaya çıktığını ifade etti.

 

Risk faktörlerinin iki gruba ayrıldığını ifade eden Başhekim Uysal; “Bunlar değişebilen ve değiştirilemeyen faktörlerdir.

1-Değişebilen Faktörler;

-Obezite

-Yetersiz Fiziksel Aktivite

-Hiç Doğum yapmamış ya da ilk doğumunu 30 yaşından sonra yapmak

-Alkol kullanmak

-Yağlı yiyecekler

 

2- Değiştirilemeyen Faktörler;

-Kadın olmak

-Bazı kalıtımsal genlere sahip olmak (BRCA1, BRCA2 gibi)

-Ailede meme kanseri öyküsünün olması ( Özellikle anne, kız kardeş, kız çocuk )

-Kişinin bir memesinde kanser olması

-Erken adet ( mens ) görmeye başlamak (12 yaşından önce )

-Geç menapoza girmek ( özellikle 55 yaşından sonra )

Dedi.

 

Meme Kanserinin Belirtileri nelerdir?

Meme kanserinde en sık rastlanan belirtinin memede ağrısız ve zamanla büyüyen bir kitlenin (yumrunun) ele gelmesi olduğunu belirten Başhekim Uysal diğer belirtileri ise şöyle sıraladı.

 

-Meme ucunda çekilmeler

-Memede portakal kabuğu görünümü

-Meme başında kanlı akıntı

-Koltuk altında şişmiş bezeler

-Meme de şekil değişikliği

-Meme ya da meme ucu derisinde kızarıklık, kabuklaşma

 

Erken Tanı Hayat Kurtarıyor

Meme kanserlerinde erken tanının hem tedavi edici hem de hayat kurtarıcı olduğunu belirten Başhekim Şaban Uysal; “Erken tanıda en önemli olay; Kadının ayda bir kez kendi kendini muayene etmesidir. Özellikle de aynanın karşısında muayene daha da önem arz etmektedir.

Meme başında olabilecek çekilmeler, meme derisinde kızarıklık, portakal kabuğu görünümü çok daha kolay görülebilmektedir. Muayene de esas olan muayene edilecek taraftaki kol yukarı kaldırılır, diğer el ile meme dokusu göğüs duvarının kemik kas tabakası arasında saat yönünde tüm kadranlar taranarak sıkılaştırılır ve koltuk altıda muayene edilir. Ayda  bir yapılacak bu muayenede önceki muayeneye göre olan meme cildindeki değişiklikler, çakıl taşı  şeklindeki sertlikler, koltuk altında ele gelen bezeler  çok büyük önem arz etmektedir.

Anormal bir durum tespit eden bir kadın mutlaka bir genel cerrahi uzmanına  başvurmalıdır” diye konuştu.

Başhekim Uysal, erken tanı için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı;
 20-40 arası bayanlar; ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapmalı, ayrıca 2 yılda bir doktora meme muayenesi için gitmelidir.

40 yaş üzeri bayalar ise; ayda bir kendi kendine meme muayenesi yapmalı, yılda bir doktora gitmeli ve 2 yılda bir mamografi çekilmelidir.

Ülkemizde her ilde olan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezinde (KETEM) ücretsiz olarak Mamografi çekilmektedir.

Ayrıca KETEM tarafından program dahilinde her ilçeye mobil Mamografi çekim aracı gönderilmekte ve duyuru yapılarak belirli süre içinde kadınlara Mamografi çekilmektedir. Bu tarama programı her yıl rutin olarak uygulanmaktadır. Çekilen Mamografi sonucunda anormal bulgu saptananlar aranıp Genel Cerrahi Polikliniklerine yönlendirilmektedir.

 

Erken Tanıda;

Kendi kendini muayene ve Mamografi  çok önemli yöntemlerdir.

Bunlara ek olarak

Tanıyı kesinleştirmek için;

-Ultrasonografi (Meme USG )

-Meme MR  (Meme Magnetik; Rezonans Görüntüleme)

-Meme Biyopsisi (Kitlenin tamamının veya bir parçasının alınıp Patolojide incelenmesi)

-Tel işaretli Biyopsi

Yöntemleri kullanılmaktadır.

 

Kesin Tanı:

Biyopsi ile konulmaktadır.

 Korunma:

-Sağlıklı Beslenme (Sebze ve meyveden zengin, yağdan fakir beslenme)

-Düzenle fiziksel aktivite

-Bebeğinizi 1,5-2 yıl emzirme

 

Tedavi:

Meme kanserinde tanı kesinleştirildikten sonra:

-Cerrahi Tedavi

-Kemotrapi

-RadyoTerapi

-Hormon Tedavisi yapılmaktadır.

 

Meme kanserinin erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ifade eden Başheim Uysal; “Erken teşhiste 20 yaş üzeri bayanlar da kendi kendine muayene çok büyük bir önem arz etmektedir. KETEM’in Mamografi taramalarına da vatandaşlarımızın ilgi göstermesini sağlamamız gerekiyor. Bu da bu konuda farkındalık ayı olarak belirlenen Ekim ayında yapılabilecek en büyük faaliyettir. Tüm hemşerilerimize sağlıklı nice güzel günler diliyorum” ifadelerini kullandı.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21