Sağanak yağış Of’u vurdu; Toki, Hastane ve işyerlerini su bastı

Of’ta birkaç gündür aralıklarla devam eden sağanak yağış, dün akşam saatlerinde hayatı felç etti. Çok sayıda kamu kurumu ve işyerini su bastı. Can kaybının yaşanmadığı afette, maddi hasar çok büyük.

Sağanak yağış Of’u vurdu; Toki, Hastane ve işyerlerini su bastı

Of’ta üç gündür kısa aralıklarla devam eden sağanak yağış, dün önce saat 14.00 sularında yaklaşık yarım saat sürdü. Akşam saatlerinde saat 18.00 sularında yeniden başlayan sağanak yağış, yaklaşık iki saat sürdü.

 

TOKİ’DE KAPICI DAİRELERİ SU DOLDU

Sağanak yağış, Of’un Sulaklı, Yeni, Kaban, Cumhuriyet ve Kıyıboyu mahalleleri başta olmak üzere Of merkezde etkili oldu. TOKİ Konutlarının arka kısmında bulunan küçük ırmak dev bir dereye dönüştü. Kanalların suyu taşımaması sonucu kapıcıların ikamet ettiği bodrum katları kullanılamaz hale geldi.

 

İÇME SUYU DEPOLARI SULAR ALTINDA

Of’un içme suyunu karşılayan su depoları da u altında kaldı. Su pompaları arızalandı. Of’un içme suyu şebekesi kullanılamaz hale geldi.

 

MÜFTÜLÜK SİTESİ’NDEN DERE AKTI

Müftülük Sitesi’nin üst kısmında bulunan küçük bir akarsu da dereye dönüştü. Sokaktan akan yağmur sularının getirdiği malzemeler, Sağlık Ocağının önünde yolu ulaşıma kapattı. Yağmur suları, sağlık ocağının yanındaki sokaktan Sahil iç yoluna ulaştı.

 

OKUL BAHÇELERİ GÖLE DÖNDÜ

Jandarma Karakolu’nun üst kısmında akan ufak ırmak da dereye dönüşerek Emniyet Sokak’tan aşağıya akarak jandarma Karakolu, Mikdat Sarıalioğlu Ortaokulu, Anadolu Lisesi, Ali Yeşilyurt ÇPL ve Sağlık Ocağının bahçelerine ve bodrum katlarına doldu. Of Sahil iç yolu belediye önünden Liman ve Otogar girişine kadar göle dönüştü.

 

YALI VE ORTA CADDE’DE İŞYERLERİ SULAR ALTINDA

Belediye yokuşu ve Çarşıbaşı yokuşlarından aşağıya akan yağmur suları, Orta Cadde ile Yalı Caddesi’ne doldu. Lagarların tıkanması sonucu Caddelerde bulunan çok sayıda iş yerini su bastı.

 

OF DEVLET HASTANESİ DE TEHLİKEYİ YAŞADI

Of Devlet Hastanesi’nin bodrum katı da yağmur sularından nasibini aldı. Su seviyesinin elektrik sistemlerini etkilemeye başlaması üzerine hastanenin boşaltılması çalışmalarına başlandı. Ancak TİSKİ tarafından sağlanan motopomp cihazlarıyla suyun tahliyesi yapıldı ve hastane normal hizmetine döndü.

 

CEZAEVİ BOŞALTILDI

Of Kapalı Cezaevi de sular altında kaldı. Cezaevi bahçesine dolan su, cezaevinin içine girdi. Yağmur suyu koğuşlara doldu. Tutuklu ve hükümlüler üst kata toplandı. Trabzon Cumhuriyet Başsavcısının incelemesinin ardından tutuklu ve hükümlülerin taşınmasına karar verildi.

 

Of Cezaevinde bulunan 78 tutuklu ve hükümlü, Rize Kalkandere ve Trabzon Kapalı Cezaevine transfer edildi.

 

TRABZON BÜYÜKŞEHİR OF’A AKTI

Olayın haber alınmasının ardından Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Davut Çakır, TİSKİ Genel Müdürü Recep Köksal, Genel Müdür Yardımcıları Nurettin Tandoğan ve İbrahim Kul, DSİ Bölge Müdürü Adil Erdoğan, Of Kaymakam Vekili Sürmene Kaymakamı Şevket Atlı, Of Belediye Başkanı Saim Salih Sarıalioğlu olay mahallerini ziyaret ederek çalışmaları yerinde incelediler.

 

AFAD, SÜR-AK VE TİSKİ GECE BOYU TEYAKKUZDAYDI  

AFAD Trabzon ekipleri, SÜR-AK Sürmene Arama Kurtarma Ekipleri, TİSKİ, Büyükşehir Belediyesi ve Of Belediyesi ekipleri tarafından başlatılan çalışmalar gece boyu devam etti.

 

142 M3 Yağış

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre Of’ta metrekareye düşen yağmur miktarı 142 metre küp olarak ölçüldü. Bu değer, bugüne kadar ölçülen değerler içerisinde en yüksek değer olarak tarihe geçti.

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
ismail sarıalioğlu
ismail sarıalioğlu - 7 yıl Önce

yaklaşık 20 yıldır ofta görev yapmaktayım ben bugüne kadar böyle şiddetli bir yağmur görmedim tek tesellimiz can kaybı yaşanmamasıdır.tüm halkımıza geçmiş olsun...allahım bir daha böyle felaketler yaşatmasın..

oflu senol
oflu senol - 7 yıl Önce

öncelikle bu doğal afet için bütün of halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.Ben yaklaşık 15 senedir istanbul da yaşıyorum 17 aşıma kadar ofta yaşadım ve her sene ofa gelirim ve ofda belediyeciliğin hiç olmadığını belediyenin hiç çalışmadığını sadece o koltuktan kendini bir mevkiye ulaştırma çabası içinde olduğunu görüyorum.Ya soruyorum of halkına neden bukadar tepkisiz kalınıyor 20 sene önceki kaldırımlar ve yollar parklar bahçeler hep aynı ofun merkezi köstebek yuvası gibi araç park etmek neredeyse imkansız neden bir kanalizasyon sistemi yapılmadı çünkü o koltuğa her gelen halka hizmet için değil mevki kazanmanın peşinde. saygılar

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21