Sağanak yağış Bölümlü’de heyelana neden oldu

Bölümlü Aksaray Mahallesi’nde çay arazisinde meydana gelen heyelan nedeniyle iki ev boşaltıldı. Evlerde bulunan 12 kişi akrabalarının yanına yerleştirilirken ahırlarda bulunan 20 büyükbaş hayvan da tahliye edildi.

Doğu Karadeniz Bölgesini etkisi altına alan sağanak yağış Of’un Bölümlü Mahallesi’nde de heyelana neden oldu.

Geçen hafta Yomra ve Arsin’de meydana gelen heyelanların ardından Artvin’de de heyelanlar meydana gelmişti. 13 Temmuz’da Rize’de etkili olan sağanak yağış, İkizdere ve Çayeli ilçelerinde heyelanlara neden oldu. Çayeli şehir merkezi göle dönerken İkizdere Vadisi’nin taşması nedeniyle Rize Erzurum yolu ulaşıma kapandı.

12 Temmuz Pazar günü 17.00 sularında Of Merkez’de başlayan ve aralıklarla etkili olan sağanak yağış, lokal olarak belirli aralıklarla belirli bölgelerde etkili oldu.

13 Temmuz Pazartesi günü akşam saatlerinde Bölümlü Mahallesi’ni vuran sağanak yağış, heyelanlara neden oldu.

Bölümlü Merkeze ulaşımın sağlandığı ana yol, Çataldere Deresi’nin yolu tahrip etmesi nedeniyle ulaşıma kapandı. Bölümlü’ye ulaşım fabrika tarafından devam eden üst yoldan sağlanıyor.

Sağanak yağış nedeniyle çok sayıda noktada toprak kayması meydana gelirken, Aksaray Mevkiinde meydana gelen toprak kayması iki evi teğet geçti.

Ahmet Altuncu’ya ait evin üst kısmında bulunan çay arazisinde meydana gelen heyelan nedeniyle evin içine yağmur suyu ve toprak doldu. Araç ulaşımının sağlanamadığı evde yaşayan vatandaşlar, kendi imkanları ile kapılara dolan çamuru boşalttılar.

Heyelanın etkilediği iki hanede bulunan toplam 12 kişi akrabalarının yanına yerleştirilirken, ahırlarda bulunan 20 adet büyükbaş kurbanlık hayvan da tahliye edildi.

Olay yerine giden Of Kaymakamı Eyüp Fırat ve Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu heyelandan etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ilettiler.

Of Belediyesi ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi ne ait iş makineleri ve ekipler tarafından bölgede heyelan temizleme çalışmaları devam ediyor.

Of Ajans

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2020, 02:33

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21