Ressam Cemal Akyıldız vefat etti

Of’un yetiştirdiği önemli değerlerden Ressam Cemal Akyıldız, yakalandığı koronavirüs hastalığına yenik düşerek hayata veda etti.

Ressam Cemal Akyıldız vefat etti

Of’un önemli değerlerinden biri olan Ressam Cemal Akyıldız, yakalandığı koronavirüs hastalığına yenik düştü.

Garvüt sanatıyla tarihi ev, cami, konak ve kişileri resme dönüştüren Akyıldız, çizdiği eserleri ve yayınlanan albümleriyle ülke sınırlarını aşmıştı.

Akyıldız’ın cenazesi İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı’nda düzenlenen cenaze töreninin ardından Aşiyan mezarlığında toprağa verildi.

CEMAL AKYILDIZ KİMDİR?
Cemal Akyıldız, 1932 yılında Of’un Ağaçbaşı Mahallesi’nde doğdu. Küçük yaşlarından itibaren resme ilgi duyan ve ticari liseden mezun olduktan sonra 1949'da İstanbul'a güzel sanatlar fakültesinde okumak için gelen sanatçı, İbrahim Çallı ve Hikmet Onat gibi usta ressamlardan dersler aldı.

O dönem farklı ressamların atölyelerinde de çıraklık yapan Akyıldız, akademik eğitimini yarıda bırakarak 18 yaşındayken Babıali'de kendi atölyesini kurdu. Kitap kapakları, sinema afişleri, okul kitaplarının içindeki resimler ve hat sanatı yaparak çalışmalarını sürdüren Akyıldız, yaklaşık 2 bin roman kapağı hazırladı.

Tarihe ilgi duyan ve bu konuda da araştırmalar yapan sanatçı, ayrıca tarihi resimlere imza attı. Mustafa Kemal Atatürk'ten itibaren tüm cumhurbaşkanlarının portrelerini çizen Celal Akyıldız, 25 yıl İstanbul Üniversitesi'nin ressamı olarak çalıştı ve daha sonra da İstanbul Üniversitesi Tarih Araştırmaları Ana Bilim Dalı Ressamlığı'nda görev yaptı.

1956 tarihli ünlü Atatürk gravürünün ressamı olarak tanınan Akyıldız, yarım asrı aşkın sanat hayatında 200'ün üzerinde sergi açtı.

Of Ajans

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2020, 20:34

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
YORUMLAR
İhsan Saral
İhsan Saral - 1 yıl Önce

Of çok değerli bir aydınını kaybetti. Ruhu şâd olsun.

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21