Ramazan ayında beslenmeye dikkat

Ramazan ayının beslenme ve yaşam şeklinin değiştiği bir ay olduğunu belirten Of Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Şaban Uysal “Ramazan ayı bedenin ve özellikle sindirim sisteminin dinlenme, arınma ve bakım ayıdır” dedi.

Ramazan ayında beslenmeye dikkat

Of Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Şaban Uysal, Ramazan Ayı’nda oruç tutan vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

Ramazan ayının oruç tutanlar için beslenme ve yaşam şeklinin değiştiği bir ay olduğunu belirten Başhekim Uysal; “Günlük öğün sayısı 2 olurken, insanların hareketleri % 20 oranında azalmaktadır. Bu nedenle Ramazan ayı bedenin ve özellikle sindirim sisteminin dinlenme, arınma ve bakım ayıdır. Ramazan ayında yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürebilmesi için gündüz saatlerinden gece saatlerine geçen öğünlerin tamamlanması gerekmektedir. Bu nedenle sahur mutlaka yapılmalıdır” dedi.

Sahura kalkılmaması ya da sahurda sadece su içilmesi vücut için zararlı bir durum olduğunu belirten Başhekim Uysal; “Çünkü bu beslenme şekli yaklaşık 14-15 saat olan açlığı, ortalama 20 saate çıkarmaktadır. Bu da açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak baş ağrısı, baş dönmesi gibi durumların ortaya çıkmasına ve günün daha verimsiz geçmesine neden olmaktadır” dedi.

Sindirim sorunları yaşamamak için iftarın iki bölüme ayrılabileceğine işaret eden Başhekim Uysal; “İlk bölümde; 1-2 bardak su, 1-2 hurma sonrasında 1 kase çorba tüketilip yaklaşık 15 dakika mola verilir. İkinci bölümde ise; ana yemek (et, tavuk, sebze yemeği, kuru baklagil yemeği), salata, bulgur pilavı, yoğurt, tam buğday ekmeği yenebilir. Kızartmalardan ve hamurlu tatlılardan uzak durulmalıdır. Tatlı yenecek ise sütlü tatlılar (sütlaç, güllaç vs) tüketilmelidir. Ayrıca iftar ile sahur arasında yaklaşık 10-12 bardak su içilmelidir. İftardan 1-2 saat sonra kısa mesafeli yürüyüşler yapmak sindirime yardımcı olacaktır. Sahur öğünü mutlaka yapılmalıdır, Ramazan ayı dışındaki normal zamanda sabah yaptığımız kahvaltının içerik olarak aynısını daha erken saatte tüketmeye benzetebiliriz. Proteinden zengin süt, yumurta, peynir, tam buğday ekmeği tercih edilmelidir” ifadelerini kullandı.

Başhekim Şaban Uysal, kronik hastalığı olan kişiler için de oruç tutacak olanlara bazı uyarılarda bulundu.

DİABETİK KİŞİLER

Diabetik kişiler eğer oruç tutuyor ise beslenmelerine her zamankinden daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Yanlış beslenmeleri kan şekerinin ani düşmesine ve ani yükselmesine sebep olabilir. Lifli gıdaları tercih etmelerinde fayda olacaktır. Oruç tutmadan önce mutlaka hekimine danışıp onayını aldıktan sonra oruç tutmaya karar vermeleri daha uygun olacaktır.

HİPERTANSİYONU OLAN KİŞİLER

Hipertansiyonu olan kişiler ani olarak yemek yediklerinde midedeki zorlanma damarlarda da olur. Bu durum tansiyonun ani yükselmesine neden olabilir. Ayrıca tuzlu, yağlı yiyeceklerden uzak durmaları gerekmektedir.

Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olan hurma, çok değerli bir meyve olup 100 gramında 274 kalori bulunmaktadır. Bol proteinli ve lifli bir yapısı mevcut olup bağırsak tembelliğini de önlemektedir.

“Oruç tut, Sıhhat bul” mahyasında da ifade edildiği gibi bu mübarek ayda sıhhatimizi kaybetmemeli, aksine sıhhat bulabilmeliyiz” diyen Başhekim Uysal, herkese sıhhatli, huzurlu ve hayırlı Ramazanlar dileyerek sözlerini tamamladı.

Of Ajans

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21