Pitbull’un saldırdığı Huriye Kaya’nın kolu kesildi

Aşağı Kışlacık Mahallesi’nde yaşanan pitbull vahşetinde kolu parçalanan ve 7 ameliyat geçiren Huriye Kaya’nın kolu kurtarılamadı ve kesildi.

Pitbull’un saldırdığı Huriye Kaya’nın kolu kesildi

Of’un Aşağı Kışlacık Mahallesi’nde meydana gelen olayda 1'i pitbull, 2'si Alman kurdu olmak üzere 3 köpeğin saldırısına uğrayan Huriye Kaya (57), ağır şekilde yaralanmıştı.

KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde tedavi altına alınan Kaya’nın tüm müdahalelere rağmen parçalanan kolu kurtarılamayarak kesildi.

Saldırı esnasında vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan Kaya’nın sol kolu parçalanmıştı. 7 kez ameliyata alınan Kaya’nın sol kolu dirseğinden kesildi.

Solunum yetmezliği nedeniyle cihaza bağlanan Kaya’nın yoğun bakımdaki tedavisi devam ediyor.

“ANNEM 20 DAKİKA KÖPEKLERLE MÜCADELE ETMİŞ”
Huriye Kaya’nın kızı Derya Günal (33), annesine 3 köpeğin saldırdığını belirterek, "Bu 3 köpek 2 farklı kişiye ait. Annemin bize anlattığı kurt köpekleri sırtından saldırıp yere yıkmışlar. Pitbull kolunu kapmış. Hem onunla mücadele ederken hem de arkasındaki köpeklerle mücadele etmeye çalışmış. Bütün kıyafetlerini parçalamışlar. Pitbulldan kolunu kurtarmaya çalışırken bağırmış ama sesini kimse duymamış. 20 dakika kadar mücadele sürmüş. En son annemin aklına köpeğin tasmasını sıkmak gelmiş. Onu sıkınca köpek biraz nefessiz kalınca ağzını gevşetmek zorunda kaldı. O şekilde beklemiş. Başka bir yerinden ısırır, diye bırakmaktan da korkmuş. Daha sonra bir vatandaş yoldan geçerken annemi gördü ama yanında köpekler olan bir kadını görünce adam korkmuş. Sonra köpek sahiplerini ve mahalle halkını uyandırmış. Köpeğin sahibi olan kişi annemin üzerine bir çarşaf getirmiş ve çubukla pitbullu uzaklaştırmak için davranınca köpek korkup kaçmış. Sonrasında üzerini yıkamışlar, ambulans çağırmışlar” diye konuştu.

“BİZİM CANIMIZ YANDI BAŞKALARININ YANMASIN”
Köpek sahiplerinin gereken cezayı almasını isteyen Günal, “Cezaların daha caydırıcı olması gerek. Bizim canımız yandı, başkalarının canı yanmasın. Orada bir çocuk olsa ölebilirdi. Doktorlar annem için ‘kurtulması mucize’ diyorlar. Kalbinde stent var, kalp damarı tıkalı, kan sulandırıcı kullanıyor. Kolu, bütün damarları parçalanmış ve yardımın gelmesi 1 saati bulmuş. Mücadele etti, ölmedi ama şuanda yoğun bakımda uyutuluyor. Cihazlarla solunumu sağlanıyor. Bana dönmesini bekliyorum. Kolunu dirsekten iki parmak aşağıdan kestiler. Makineden çıkıp çıkmayacağını bilmiyoruz. Doktorlar, ‘beklemekten başka yapacak bir şey yok’ dediler. Biz de bekliyoruz. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu beye aracılığınız vasıtasıyla seslenmek istiyorum. Çok zor durumdayız. Olaya müdahil olup bize yardım etmesini bekliyoruz. Bizim yaşadığımız acıları bir daha kimse yaşamasın. Allah için yardım bekliyoruz. Annemi kurtarın ne olur. Ne olur annemi bana geri verin” dedi.

Huriye Kaya’nın eşi Nihat Kaya da "Olay günü ben Tekirdağ’daydım. Haberi alır almaz Trabzon’a geldim. Eşimi öyle görünce dünyam karardı. Bütün insanlık adına bu insanların en ağır cezayı almasını istiyorum" diye konuştu.

TEHLİKELİ KÖPEK BUNDURMAK BESLEMEK SERBEST Mİ?

Hayvanların Korunması Kanunu'nun 12. Maddesinde yer alan ifadeye göre “Pitbull Terrier ve Japanese Tosa gibi çevresine tehlike arz eden hayvanlar sahiplenilemez, üretilemez ve satılamaz.” Denilerek Pitbull beslemenin ve sahiplenmenin yasak olduğu açıkça belirtilmiştir.

TEHLİKELİ KÖPEKLER HAKKINDA BİLGİLENDİRME

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 01.07.2004 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Kanunun 14. maddesinin l bendinde; “Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak, takas etmek, sergilemek ve hediye etmek yasaktır” hükmü yer almaktadır.

Bu hükme uymayanlara Kanunun 28. maddesi gereğince hayvan başına 3.434 TL idari para cezası verilir ve hayvanlara el konulur.

Bu hükme açıklık getirilmesi amacıyla Kanunda belirtilen Pitbull Terrier, Japanese Tosa haricinde ülkemizde Kanunun 14. maddesi kapsamında değerlendirilecek olan köpek ırklarına dair Bakanlığımızda oluşturulan 20.11.2007-208 sayılı Müsteşarlık Makam Oluru ile bir komisyon oluşturulmuş olup Hayvanları Koruma Kanunu’nun 14. maddesinde yer alan Pitbull Terrier ve Japanese Tosa’ya Dogo Argentino, Fila Brasileiro ve bu ırkların melezleri de ilave edilmiştir.

Ayrıca, tehlikeli köpekleri bulunduran hayvan sahiplerinin aşağıdaki hükümlere uymaları gerekmektedir.

1-) Dogo Argentino, Fila Brasileiro ve yukarıda belirtilen ırkların melezlerini bulunduran hayvan sahipleri söz konusu talimatın yayımından itibaren üç ay içinde İl Hayvan Koruma Kurullarına bildirimde bulunarak bunları kayıt altına aldıracak, altı ay içerisinde kısırlaştırarak, kısırlaştırıldıklarına ilişkin belgeleri il hayvan koruma kurullarına teslim edeceklerdir.

2-) Köpeğine ve kendisine ait bilgileri ilgili belediyeye kayıt yaptıracaklardır.

3-) Adres değişikliği olması halinde ilgili belediyeye bildirecektir.

4-) Köpeğin ölmesi halinde köpeğine ait bilgi ve belgeleri 7 gün içinde ilgili belediyeye teslim edecektir.

5-) Mesken dışında dolaştırılan hayvanların dışkılarını temizleyecektir.

6-) Köpeğin üzerinde belli bir uzaklıktan görülebilecek şekilde tasarımlanmış ve geceleri yansıtıcı özelliği olan bir tasma takılacak ve tasmaya bağlı kayış yerine zincir kullanacaktır.

7-) Köpeğin gezdirilmesi sırasında dayanaklı malzemelerden yapılmış ağızlık takacaktır.

Binada tehlikeli bir köpek olduğunu belirten uyarı levhaları köpeğin olduğunu binanın tüm giriş yerlerine asacaktır.

9-) Köpek; binanın içinde veya dışında kapalı bir alanda olduğunda, kaçamayacağı ve binaya gelen ziyaretçilere zarar vermeyeceği bir şekilde barındıracaktır.

Of Ajans

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
YORUMLAR
61
61 - 2 yıl Önce

Olay tam bir vahşet pitbul cinsi köpekler tabiatın doğanın belkide en acımasız en vahşi hayvanları insanlar ne gerekçeyle böyle bir hayvan saklar yoksa acımasızlıkla karakterleri ortüştüğü için mi?Sosyoloji ve psikoloji açısından araştırmak lazım

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21