banner80

Peygamberimiz farklı fikirlere açık bir peygamberdi

Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Of Müftülüğü tarafından düzenlenen “Örneğimiz Rehberimiz Peygamberimiz” konulu konferansta konuşan Of Müftüsü Hüseyin İspiroğlu Peygamberimizin her yönüyle örnek alınması gerektiğini söyledi.

Peygamberimiz farklı fikirlere açık bir peygamberdi
banner71

Camiler ve Din Görevlileri Haftası tüm Türkiye’de olduğu gibi Of’ta da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

 

Of Müftüsü Hüseyin İspiroğlu hafta nedeniyle çeşitli kurum ve kuruluşlara ziyaretlerde bulundu. Vefat etmiş önemli din adamlarının da kabirleri ziyaret edildi. Ayrıca Ahirete irtihal eden din görevlileri için hatmi şerif okundu.

 

Etkinlikler kapsamında Müftü

Hüseyin İspiroğlu tarafından “Örneğimiz Rehberimiz Peygamberimiz” konulu bir de konferans düzenlendi.

 

Sahil Günbatımı tesislerinde düzenlenen konferansa Of Kaymakamı Eyüp Fırat, Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri ve din görevlileri katıldı.

 

Peygamberimizin her yönüyle örnek alınması gerektiğini ifade eden Müftü İspiroğlu; “Peygamberimiz güven veren bir peygamberdi. Kendine güvenemeyen bir başkalarına da güven veremez. O, ikna kabiliyeti olan bir peygamberdi. Öyle olmasaydı bu dini insanlara nasıl kabul ettirebilirdi. Peygamberimiz davasından asla vazgeçmemiştir. Bizler de hak davadan asla vazgeçmemeliyiz. Peygamberimiz affediciydi. Öyle ki amcası Hz. Hamza’yı katleden Vahşi’yi Müslüman olduktan sonra affetmiştir. Peygamberimiz hoşgörülü olmuş, insanlara kaba davranmamıştır. Kendine zulüm yapanları affetmiş, onlara hayır duada bulunmuştur. Herkese eşit davranmış, suçlu kızı Fatıma da olsa ceza vermekten çekinmeyeceğini beyan etmiştir. Alan el olmayı değil veren el olmayı bizlere tavsiye etmiştir. Onun için biz din görevlileri infakta da her iyiliğin öncüsü olmak zorundayız. O, kolaylaştırıcıydı. Bizlere zorlaştırmamayı, kolaylaştırmayı tavsiye etmiştir. Peygamberimiz dünya işlerinde farklı fikirlere açık bir peygamberdi. Allah Resulü insanlara tepeden bakmazdı, alçak gönüllüydü. Eleştirilerinde ölçülü davranırdı. Kısacası Peygamberimiz, önderimiz, rehberimiz bizler için tam anlamıyla örnek bir peygamberdi” ifadelerini kullandı.

 

Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu yaptığı selamlama konuşmasında, “Camiler ve din görevlileri hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Küçükken camilere giderek onlardan öğrendiğimiz bilgilerle bugün ibadetlerimizi yapıyoruz. Onlar bizim manevi önderlerimizdir. Allah onları başımızdan eksik etmesin. Sağlıklı nice ömürler versin. Haftanız kutlu olsun” diye konuştu.

 

Of Kaymakamı Eyüp Fırat ise yapmış olduğu selamlama konuşmasında; “Öncelikli olarak Camiler ve Din Görevlileri Haftanız kutlu olsun. Camiler ve din görevlileri ülkemizin çimentosudur. Bu hem savaşta hem barışta böyledir. Çünkü biz biliyoruz ki devlet otoritesinin kaybolduğu 1. Cihan Harbi yıllarında Rus İşgaline uğramış Of’ta bunu gördük. Rus İşgaline karşı Of Müftüsü bin 500 kişiyi toplayarak düşmanla savaşmıştır. Bugün geldiğimiz noktada toplumumuzun cami ve din görevlilerin irşadına her zamankinden daha fazla ihtiyacı var. Sizlere çok büyük işler düşüyor” ifadelerine yer verdi.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21