Özel Okul tadında bir okul; İhsan Karadeniz İlk/Ortaokulu

Fındıkoba’nın yanı sıra Ballıca, Dumlusu, Kiraz, Saraçlı, Tekoba ve Taşhanpazarı Mahallelerine eğitim hizmeti veren Fındıkoba İhsan Karadeniz İlkokulu; 140 öğrencisi, 20 idareci ve öğretmeniyle özel okul modunda hizmet veriyor.

Özel Okul tadında bir okul; İhsan Karadeniz İlk/Ortaokulu
banner71

Yayın hayatına başladığı 2007 yılından beri Of’un ve bölgenin eğitimine önem veren, eğitim haberlerine öncelik veren ve özel yer ayıran Of Havadis, yeni yayın döneminde Of’un eğitim kurumlarını siz değerli okurlarıyla buluşturuyor.

 

Projemizin ilk konuğu Fındıkoba İhsan Karadeniz İlk/Ortaokulu. Mütevazi eğitim kadrosu, aile sıcaklığındaki ortamı ve sahip olduğu eğitim imkanlarıyla özel okuldan daha özel bir eğitim yuvasını andıran İhsan Karadeniz İlk ve Ortaokulu, Fındıkoba’nın yanı sıra Ballıca, Dumlusu, Kiraz, Saraçlı, Tekoba ve Taşhanpazarı Mahallesi’nde ikamet eden ilk ve orta okul öğrencilerine eğitim veriyor.

 

HAYIRSEVER İHSAN KARADENİZ’DEN

HAYIRLI BİR HİZMET

İhsan Karadeniz İlk/Ortaokulu 1947 yılında İhsan Karadeniz adlı hayırsever tarafından ilkokul olarak yapıldı. 2000-2001 eğitim öğretim yılından itibaren de yeni binada 8 yıllık İlköğretim Okulu olarak hizmet vermeye başladı. Daha önce ilkokul binası olarak inşa edilen eski okul binası 2000 yılında Fındıkobalı hayırsever Merhum Kemal Aksoy tarafından restore edildi. Fen Bilimleri Laboratuvarı, Anasınıfı, Yemekhane ve Çok Amaçlı Salon bu binada hizmet veriyor. 2000-2001 yıllarında yeni bina yapılarak ilköğretim Okulu olarak hizmet vermeye devam etti. Şimdi ise değişen sistemle ilk ve ortaokul aynı binada hizmet vermeye devam ediyor.

 

ÖĞRETMEN EKSİĞİ YOK

İhsan Karadeniz İlk ve Ortaokulunda 3 idareci,15 kadrolu ve 2 görevlendirme olmak üzere toplamda 20 eğitimci personel bulunmasıyla okulda öğretmen eksiği bulunmamaktadır. Bununla birlikte 3 tane de yardımcı hizmet elemanıyla okulun ihtiyaçları gideriliyor. Daha önce 280-300 e kadar olan okulun öğrenci sayısı sosyo kültürel nedenlerle bugün öğrenci sayısı 140 kadar düşmüş durumdadır. İhsan Karadeniz İlk/Ortaokulunda öğrenciler; rahat, güvenli ve huzurlu bir eğitim- öğretim ortamında eğitim görüyor. Okulda 11 derslik bulunmayla birlikte dersler için; Laboratuvar Sınıfı, Bilgisayar Sınıfı, Türkçe Sınıfı, Matematik Sınıfı ve İngilizce Sınıflarında özel okul mantığıyla ders işleniyor.

 

Taşımalı eğitim kapsamında eğitim veren İhsan Karadeniz İlkokulu/Ortaokuluna; Tekoba, Ballıca, Kiraz, Saraçlı, Dumlusu, Taşhanpazarı ve Fındıkoba Mahallelerinden öğrenciler taşınıyor.

 

OKULUN BAŞARILARI

Okulun geçmişe dönük başarılı bir eğitim geçmişi bulunuyor. Geçmiş dönemde İlçede okullar arası bilgi yarışmalarında ve diğer sportif yarışmalarda önemli başarılar sağlamış. Liselere Giriş Sınavlarında gerek Fen Liselerine, gerek Öğretmen Liselerine, gerek Sosyal Bilimler ve gerekse Anadolu Liselerine onlarca öğrenci yerleştirmeyi başarmış. Bugüne kadar Liselere giriş sınavında Fen Lisesini kazanan öğrenci sayısı 15’i geçmiştir. Okul, yıllar içerisinde yapılan TEOG, OKS ve SBS sınavlarında ilde derece yaparak adından söz ettirmeyi başardı. Bu başarıların yanında ilçe genelinde yapılan şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında da önemli başarılar elde eden öğrenciler yetiştirmiştir.

 

YERLEŞMİŞ BİR OKUL KÜLTÜRÜ

OKUL VE ÖĞRENCİ İÇİN AVANTAJ

Okul bulunduğu konum itibariyle kır ve şehri bir arada bulundurduğu için hem gelen öğretmenlerden, hem öğrencilerden hem de velilerden olumlu not alıyor. Uzun yıllar eğitim verdiği için ise okulun yerleşmiş kurum kültürü bulunuyor. Okula ulaşım konusunda öğrenciler ve gelen öğretmenler mağdur olmadan kolayca ulaşım sağlayabiliyorlar. Bu nedenledir ki gelen öğretmenler uzun yıllar kalıyor ve öğrenciler de öğretmenlerinden uzun yıllar faydalanabiliyorlar. Şehrin kalabalığından uzak olan okulda öğrenciler son yıllarda gençlerin önündeki en büyük tehdit olan çeşitli kötü madde kullanım ve alışkanlığından da uzak kalabiliyorlar. Konum itibariyle trafikten uzak korumalı bahçe ve diğer özelliklerinden dolayı hem güvenlik açısından hem de eğitim açısından önemli artılar sunuyor. Gerek güvenlik tedbirleri gerek öğretmen tutum ve davranışlarıyla aile ortamında eğitim veriliyor.

 

OKUL MÜDÜRÜ ENGİN BÜLBÜL

Okul Müdürü Engin Bülbül 20 yıldır Of’ta görev yapıyor. Daha önce İhsan Karadeniz Okulunda öğretmenlik yapan Bülbül; Gürpınar ve Serince İlköğretim Okullarına Müdür olarak görev yaptıktan sonra tekrar İhsan Karadeniz İlk/Ortaokulunda Müdür olarak geri döndü ve dört yıldır bu görevi başarıyla yürütüyor.

 

Of’ta çalışmaktan mutlu olduğunu belirten Müdür Bülbül, Of’un eğitimde cazibe merkezi olduğunu ifade ediyor. Bülbül; “Of’ta çalıştığım süre zarfında hiç Trabzon merkeze gitmek istemedim. Oflularla hep sıcak ve samimi ilişkilerimiz oldu. Başkaları belki farklı düşünebilir ama Of, benim için eğitimde cazibe merkezi olmuştur. Dışarıdan gelen ve uzun süre Of’tan ayrılmayan arkadaşlarımız da var. Bu da söylediklerimizi teyit ediyor. Özellikle son yıllarda eğitimde her geçen yıl artarak devam eden bir başarısı var. Okulların fiziki eksikleri neredeyse eskiye göre yok denecek kadar az. Of, her yönüyle ideal eğitimin yapıldığı bir yer olma yolunda ilerliyor. Okulumuzun ulaşım avantajları, yaşam standartların güzel oluşu ve güvenlik sorunlarının olmayışı, öğretmenlerin burada olan yerleşmiş kültürü özümsemeleri nedeniyle öğrencilerimiz ve velilerimiz okulumuzu tercih edebilirler. Hem konum, hem çevre okullarla iletişim hem de öğrenci sayısının az olması itibariyle merkezdeki özel okulları aratmıyor. Eğitim- öğretimi birbirinden ayırt etmeden eğitimi olmazsa olmaz olarak görüyoruz. Akademik başarının yanında çocuklarımızın kendine güvenen, değerlerine saygılı hak ve adalet anlayışı gelişmiş, kendisine, ailesine, vatanına, milletine, devletine, bayrağına sahip çıkan, ülkesinin çıkarını kendi çıkarının üstünde tutan karakterli insan yetiştirmeyi amaçlıyoruz” sözleriyle Of’taki ve okulundaki eğitim ile düşüncelerini ifade ediyor.

 

ÖĞRETMEN KADROSU

Engin Bülbül (Müdür), Hasbi İslamoğlu (Müdür Y.), Eyüp İslamoğlu (Müdür Y.), Eylem Ülker Çanakçı (Ana Sınıfı Öğretmeni), Refik Karaismailoğlu (1-A), Uğur Keşmer (2-A), Hakan Değirmencioğlu (3-A), Halil İbrahim Çelenkoğlu (5-A),  Murat Küçükibrahimağaoğlu (Resim),  Yasemin Sakal (Matematik Öğretmeni), Gülşen Kıroğlu (İngilizce Öğretmeni), Hicran Eski (Türkçe), Ayşegül Demir (Bilgisayar), Hüseyin Emanet (Din Kültürü), Zafer Alkan (Fen Teknolojisi), Mukaddes Kara (Resim), Ömer Eski (Sosyal Bilgiler), Seher Saral Akyazıcı (Müzik), Ferdi Tosun (Beden Eğitimi).

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21