Özçelik; 529 idamı lanetle kınıyorum

CHP Of İlçe Başkanı Erdal Özçelik yaptığı basın açıklaması ile Mısır’da verilen 529 idam kararını lanetle kınadığını belirterek idamların engellenmesini temenni ettiğini ifade etti.

Özçelik; 529 idamı lanetle kınıyorum

Cumhuriyet Halk Partisi Of İlçe Başkanı Erdal Özçelik, yaptığı basın açıklamasıyla mısırda verilen 529 idam kararını kınadı.

 

İşte Özçelik’in basın açıklaması;

Suç ve ceza kavramı insanlık tarihinin en karmaşık hukuksal sorunlarından bir tanesidir. Adli suçlar için dünya hukuk uygulamaları belli oranda standardı yakalamış denilebilir. Ancak siyasi suçlar konu olduğunda iş ciddi anlamda karmaşık bir hal almaktadır. Çünkü siyasi suçlar iktidarda kimin olduğuna göre değişen suçlardır. Yakın siyasi tarihimiz bu durumun onlarca örneğini önümüze sermektedir. Yaşamış olduğumuz üç askeri darbede idam edilen insanların evrensel suç ve ceza kavramı ekseninde değil, o günkü iktidarların siyasi tasarrufları sonucu idam edildiği herkes tarafından kabul edilen bir gerçekliktir. Bu noktadan hareketle siyasal suçlar, yönetenlerin yaklaşımına göre değişkenlik gösterdiğinden, verilen idam kararları kabul edilemez kararlardır. 

 

Dünyanın neresinde olursa olsun kendi doğallığı dışında dalından koparılan bir yaprağın bile acısını yüreğimizde hissetmeliyiz. 

 

Mısır darbeci iktidarının bir anlamda katliam diye nitelendirilebilecek 529 idam kararı bu çerçevede değerlendirilmeli ve tüm dünyada lanetlenmelidir.

 

Ülkemizin son yıllarda içinde bulunduğu kutuplaşma siyasetinden uzaklaşarak vicdan terazisinde olayları değerlendirme olanağını bulmak zorundayız. Bir tarafta kendi ülkesinde yaşanan acıları görmeyip uzaktaki acıları paylaşanlar, diğer tarafta uzağı görmeyip ülkede yaşanan acıları paylaşanlar. Bu iki yaklaşımdan "insanlık" çıkmaz. İnsanlık;  zulme, nerede olduğuna ve kimden geldiğine bakmaksızın karşı çıkabilme yeteneğinde vücut bulabilir ancak. Acıları yarıştırarak bu noktaya ulaşmamız mümkün değildir. 

 

Yüzyıllardır onlarca halka kucak açmış bir coğrafyada,  bu yüce Anadolu topraklarında yaşayan bizlerin, bugünlerde bu değerlerden uzaklaşmış görünsek de, doğruya ve erdeme ulaşacak besini özümüzde taşıdığımızdan hiç kuşkum yoktur. 

 

Bu düşünceler doğrultusunda, bir kez daha Mısır darbeci cuntasının almış olduğu 529 idam kararını lânetle kınadığımı belirtiyor, tüm insanlığın ortak mücadelesi sonucu idamların engellenmesini temenni ediyorum... 

 

Erdal ÖZÇELIK 

CHP Of İlçe Başkanı

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
ademoğlu
ademoğlu - 8 yıl Önce

ebu cehilin partısınden böyle sesler cıkması güzel

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21