Organlarınızı bağışlayın yeni hayatlara umut olsun

3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanmakta olan Organ Bağış Haftası nedeniyle Of’taki çeşitli kurumları ziyaret eden Of Toplum Sağlığı Merkezi Organ Bağış Birimi çalışanları, halkı v çalışanları organ bağışı hakkında bilgilendirdi.

Organlarınızı bağışlayın yeni hayatlara umut olsun
banner71

er yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanmakta olan Organ Bağış Haftası nedeniyle Of Toplum Sağlığı Merkezi Organ Bağış Birimi tarafından bir dizi etkinlik düzenlendi.

 

Of’taki çeşitli kurumları ziyaret eden birim çalışanları, ilgili kurumlardaki çalışanları organ bağışı hakkında bilgilendirdiler.

 

Hangi Organ Bağışlanabilir

Sağlıklı her organ bağışlanabilir. Ülkemizde; böbrek, karaciğer, akciğer, kalp ve pankreas organları; kemik iliği, gözün kornea tabakası, kalp kapağı dokuları bağışlanabilir. Bir kişi organlarını bağışlayarak birçok insana yaşama şansı verebilir.

 

Beyin ölümü ile bitkisel hayat arasındaki fark

Beyin ölümü gerçekleşmeden kişilerden organ nakli yapılamaz. Beyin ölümü, beyin fonksiyonlarının geri dönüşümsüz olarak kaybolmasıdır. Koma veya bitkisel hayatta olan hastalarda beyin ölümü gerçekleşmemiştir. Bu hastaların bazıları uzun yıllar sonra bile hayata dönebilmektedir. Oysa beyin ölümü beynin bütün kısımlarındaki fonksiyonların geri dönüşümsüz olarak kaybolmasıdır. Bu kişilerde solunum ve kalp atımları makinelere bağlı şekilde yapay olarak sürdürülebilir.

 

Nerelere organ bağışı yapılabilir

Organ bağışı için; İl Sağlık Müdürlüğü organ ve doku nakli koordinatörlüğüne, Devlet Hastanelerindeki organ bağış birimlerine, Eğitim-Araştırma ve Üniversite Hastanelerindeki organ bağış birimlerine, Toplum Sağlığı Merkezlerine, Aile Sağlığı Merkezlerine, Özel Hastanelerdeki organ bağış birimlerine başvuru yapılabilir.

 

Of Toplum Sağlığı Merkezi İlde İlk Sırada

Trabzon İl genelindeki istatistiklere bakıldığında Of Toplum Sağlığı Organ Bağışı Merkezi diğer ilçelere göre daha fazla bağış alıyor. Bağış Merkezi sadece Organ Bağış Haftasında 9 bağış aldı.

 

Of Toplum Sağlığı Merkezi Organ Bağışı Birimi çalışanları, Organ Bağışı Haftası nedeniyle Of Teknoloji Fakültesi, Of Aşıkkutlu Kredi Yurtlar Kurumu, Of Jandarma Komutanlığı ve Oflular Minibüs Durağı ve okulları ziyaret ederek bu öğrencileri, vatandaşları ve kurum çalışanlarını organ bağışı hakkında bilgilendirdiler.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21