Organik Çay fantezi değil, zorunluluktur

Of Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından organize edilen konferansta sektör yetkilileri Organik Çay üretimi hakkında bilgilendirildi.

Organik Çay fantezi değil, zorunluluktur

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Organik Tarım Üretimi kapsamında bölgemizde 2018 yılında Organik Çay üretimine geçilecek. Of İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen konferansta katılımcılara organik çay üretimi hakkında bilgiler verildi.

 

Of Belediyesi Toplantı Salonunda düzenlenen konferansa Prof. Dr. Ayten Namlı ve Prof. Dr. Ramazan Çakmakçı konuşmacı olarak katıldı.

 

AZOTSUZ ÇAY YETİŞMEZ

Çayın azotsuz yetişmeyeceğini ifade eden Prof. Dr. Ayten Namlı; “Azot, hem bitkinin rengini verir, hem de korunmasını sağlar. Fakat toprak analizi yapmadan azotu kullandığımız için bölge geneli topraklarda azot fazlalığı oluşmuştur” dedi.

 

BOR ÇAYIN KALİTESİNİ ARTIRIYOR

Fosforun da çayın gelişiminde çok önemli olduğunu belirten Namli; “90’lı yıllardan sonra fosfor artışı gözlendi. Şu an için fosforlu gübre atmak bu yüzden yanlış. Potasyum ve magnezyum ise çayın fotosentez yapmasını sağlıyor. Ayrıca potasyum bitkiyi soğuktan da korur. Kalsiyum yaprakları ve dalları koruyor. Bölge genelinde topraklarda bor eksikliği mevcuttur. Topraklarda yalnızca yüzde 3 bor bulunuyor. Çaya siyah rengini veren bordur” ifadelerini kullandı.

 

EKİM AYINDA ORGANİK TARIMA GEÇİLMELİDİR

Üçüncü sürgün çaydan sonra organik tarıma başlanması gerektiğini ifade eden Namlı; “Üçüncü sürgünden sonra toprağa fosforlu gübre verilmelidir. Toprak düzenleyici kullanılmalıdır. 2018’de ise 25 Mart’a kadar ilk gübreleme yapılmalıdır. İlk sürgünden sonra ikinci gübreleme ve üçüncü sürgünden sonra son gübreleme olmak üzere yılda üç kere toprak gübrelenmelidir” dedi.

 

TOPRAK ANALİZİ YAPTIRMAK ŞART

Toprağın ihtiyacını sadece analiz yaptırarak anlaşılabileceğini ifade eden Namlı; “Toprak analizi yaptırıp ona göre gübreleme atmak gerekiyor. Bilinçli tarım yaparsak çayın ömrünü ve toprakları kaybetmeyiz. Hayvan gübresi kullanacaksak eğer gübrenin en az üç ay bekletilip olgunlaşması gerekir. Bekletmezsek çay yanar” diye konuştu.

 

ORGANİK ÇAY FANTEZİ DEĞİL ZORUNLULUKTUR

Çayda organik tarımın bir zorunluluk olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ramazan Çakmakçı; “Kimyasalı kesip tamamıyla organik çaya geçildiği zaman ilk üç yılda çay kendini toparlayacaktır. Üç yılda müstahsil biraz zarar edebilir ama devlet bunun için ödenekler hazırlıyor. Organik tarım dünyanın her yerinde uygulanıyor. Çayımız içenler için temiz fakat toprak ve suları kirletiyoruz. Her şey bir bardak çay için ve hepimizin geleceği için” ifadelerinde bulundu.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21