banner80

Organ Bağışı Haftası’nda 15 kişiye Organ Bağışı Kartı

Her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanmakta olan “Organ Bağışı Haftası” kapsamında Of Devlet Hastanesi tarafından düzenlenen etkinlikle 15 kişi bağışçı oldu.

Organ Bağışı Haftası’nda 15 kişiye Organ Bağışı Kartı
banner71

3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanmakta olan “Organ Bağışı Haftası” nedeniyle Of Devlet Hastanesi tarafından düzenlenen etkinlikte 15 kişiye “Organ Bağışı Kartı” verildi.

 

Hastanenin bahçesinde düzenlenen etkinliğe Of Devlet Hastanesi ile Ataköy Ruh Sinir Hastalıkları Hastanesi personelleri ve vatandaşlar katıldı.

 

18 yaşından büyük herkes organ bağışı yapabilir

Programda konuşan Of Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Şaban Uysal; “Organ Bağışı, kişinin hayatta iken özgür iradesi ile tıbben yaşamı sona erdiğinde yani beyin ölümü gerçekleştiğinde, doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir. 18 yaşından büyük ruh sağlığı yerinde olan herkes organ bağışında bulunabilir. Organ Bağışı Başvuruları, İl Sağlık Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlüğü, Devlet-Üniversite ve Özel Hastanelere, İlçe Toplum Sağlığı Merkezlerine ve Organ Nakli konusunda yetkili olan Vakıf ve Dernekler gibi Sivil Toplum Kuruluşlarına yapılabilir” ifadelerini kullandı.

 

Organ Bağışı Kartı veriyoruz

Of Devlet Hastanesi bünyesinde de “Organ Bağışı Birimi” nin mevcut olduğunu ifade eden Başhekim Uysal; “Organ bağışı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımızın başvurularını bu birimimizde alıyoruz. Başvuru yapan kişilere bir form doldurulup “Organ Bağışı Kartı” veriyoruz. Bu kartı olan kişiler, bu kartlarını ömür boyu yanlarında taşımaları gerekmektedir. Ayrıca ailelerine de bilgi vermeleri gerekmektedir. Bağışçıların ileriki hayatlarında bir beyin ölümü gerçekleştiğinde ailelerin imzalı onayının da alınması halinde ancak organ bağışı ve nakil gerçekleşebilmektedir” diye konuştu.

 

Bağışlanan her organ filizlenen bir hayattır

Ülkemizde yılda 2 bin civarında hastanın organ bağışı beklerken hayatını kaybetmekte olduğunu ifade eden Başhekim Uysal; “Bu etkinlikteki amacımız bu konuda personelimizi duyarlı hale getirmek, vatandaşlarımızı bilinçlendirmektir. Bu hem sosyal sorumluluğumuzun gereği hem de görevimiz gereğidir. İnşallah bu konuda bir farkındalık ve bilinçlenme oluşturabiliriz. Unutmayalım ki “Bağışlanan her organ filizlenen bir hayattır”. Bir gün bizim de bir doku veya organa ihtiyacımız olabilir. Bu konuda bütün eğitim kurumlarımıza, sağlık çalışanlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza ve basınımıza önemli görevler düşmektedir. 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kutlu olsun” dedi.

 

 

 

 

 

 

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21