Of’un kurtuluşu kutlandı

Of’un düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.

Of’un kurtuluşu kutlandı

Of’un düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.

 

Of’un düşman işgalinden kurtuluşu olan 28 Şubat’ın 96.yılı düzenlenen törenlerle kutlandı.

 

Kutlama programı sabah 09.30 Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıt'ına çelenklerin sunumu ile başladı. Resmi kutlama programı ise Of Belediyesi Toplantı salonunda yapıldı.

 

Programa Of Kaymakamı Eren Arslan, Garnizon Komutan Nejat Daler, Of Belediye Başkanı Murat Saral, Daire amirleri, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Sivil Toplum Temsilcileri, Okul Müdürleri ve öğrenciler katıldı.

 

Cumhurbaşkanı Abdullah ve Gül, Başbakan R.Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajlarının okunmasının ardından, Of Belediye Başkanı Murat Saral günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.

 

Of’un Kurtuluş mücadelesini anlatan Başkan Saral;  “Bundan 96 yıl önce Ruslar Doğu Anadolu’yu işgal etmişti. Anadolu’yu almak için, Trabzon’u almak için işgallere başladılar. Of ve çevresinde çok çetin mücadeleler yaptılar. Sevgili gençler atalarımızın bizim için yaptığı fedakarlığı öğrenip atalarımızın bize emanet ettiği vatanımıza sahip çıkmalısınız. Ogün atalarımızın ayaklarında ayakkabı yoktu. Çarıkla yalınayak günlerce aç susuz günler geçirdiler. Ağaç ve fındık kabuklarından un öğütüp yediler. Baltacı deresi 20 gün su yerine kan aktı. Bunları hatırlayarak atalarımızın fedakarlığını unutmayarak yetişmelisiniz ifadelerini kullandı.

 

Ödül töreni sonrası öğrencilere seslenen Kaymakam Eren Arslan; “Bizler bu vatanı emanet olarak büyüklerimizden aldık. Emanete layıkıyla sahip çıkmak zorunluluğumuz var. Vatanın kurtulması noktasında sevinmek bana biraz tuhaf geliyor. Esas olan vatanımızın hiçbir zaman bu sıkıntıları yaşamaması ve bizimde hiçbir zaman böyle bir mücadeleyi yaşamamamız. Geçmişte bu kötü ve karanlık günler yaşandı. Ama ecdadımız vatan için, din için, milletin selameti ve huzuru için gecesini gündüzüne katarak kadın erkek demeden vatan için şehit düştüler. Bunlar ağzımızdan çıkan kelimelerle kalmamalı. Hepimiz bu bilinçle geçmişimizi unutmadan geleceğimizin de aynı tehdit ve tehlikelere maruz kalabileceğini düşünerek, birbirimize sıkı sıkı sarılarak birbirimizi severek vatan için millet için işimiz görevimiz vazifemiz ne ise onu en iyi şekilde yapmalıyız. Bu sebepten dolayı hem geçmişimize hem geleceğe olan borcumuzu ödemekle mükellef olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak istiyorum” dedi.

 

Ali Yeşilyurt Çok Programlı Lisesi’nin Emektar Tarih Öğretmeni İmamettin Hanlıoğlu’nun tarihi bilgiler ışığında sunum yaptığı program, öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini vurgulayan şiirlerin okunmasının ardından ödül töreni ile sona erdi. 

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
DURSUN SULUKAN EMEKLİ OF KAY.YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ.
DURSUN SULUKAN EMEKLİ OF KAY.YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ. - 8 yıl Önce

GÜZEL OFUMUZUN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 96 NCİ YIL DÖNÜMÜ NEDENİYLE YAPILAN KUTLAMA PROĞRAMINA İŞTİRAK EDEN TÜM İLGİLİLERE TEŞEKKÜR EDERİM.

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21