Of’un Cumhuru, Cumhuriyet programında buluştu

Of Kaymakamlığı tarafından düzenlenen Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı, Of ve Trabzon’un resmi, sivil toplum ve halkını bir araya getirdi.

Of’un Cumhuru, Cumhuriyet programında buluştu

Of Kaymakamlığı tarafından Cumhuriyetin Kuruluşunun 91.yıl dönümü nedeniyle bir kutlama programı düzenlendi.

 

Of Sahil Tesislerinde düzenlenen programa Of Kaymakamı Eren Arslan, Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, Garnizon Komutanı Neşet Daler, Trabzon Muharip Gaziler Derneği Başkanı Seyyah Sağıroğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Trabzon Şehit Aileleri Derneği Başkanı İsmail Karaca ve Yönetim kurulu Üyeleri, Of TSO Başkanı Erdal Saral, Ofspor Kulübü Başkanı Olcay Saral, Savcı ve Hakimler, Daire Amirleri, Siyasi Parti İlçe Başkanları ve Yöneticileri, Şehit Aileleri ve Gaziler, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Banka ve Çay Fabrikalarının Müdürleri, Belediye Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları, İmam Hatipler, Öğretmenler, Emniyet Mensupları ve Askeri Personel, Of Esnafı, Of’un önde gelenleri ve basın mensupları katıldı.

 

Of’un yaşayan tarihi olarak nitelendirilen ve 43.yılını çalışan 63 yaşındaki Tarih Öğretmeni İmamettin Hanlıoğlu’nun tarihi bilgiler ışığında sunumunu yaptığı program, Kur’a-ı Kerim tilaveti ile başladı. Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu yaptığı selamlama konuşmasında düzenlediği güzel program nedeniyle Kaymakam Arslan’a teşekkür etti.

 

Başkan Sarıalioğlu; “Sayın kaymakamımız çok özel bir program düzenleyerek bizleri böyle güzide bir toplulukla buluşturdu. Kendisine teşekkür ediyorum. Bu güzel vatanımızın her karış toprağını kanlarıyla ve canlarıyla savunan, Cumhuriyetimizin kurulmasına katkı sağlayan tüm şehitlerimiz saygı, minnet ve rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

 

Geceye katılan davetlileri eşi Sermin Arslan ile birlikte kapıda teker teker karşılayan Kaymakam Eren Arslan ise yaptığı konuşmada; “Cumhuriyetin birleştirici manasıyla bugün burada toplanmış bulunmaktayız. Tarih şuurunu, milli şuuru bizlere tattıran sevgili İmamettin hocama güzel sunumu için teşekkür ediyorum. Biz bugün bu huzurlu ortamda, dünyanın ekonomik anlamda 16.büyük ekonomisi olan ülkemizde, dünyadaki karışıklıkların ve çatışmaların yaşandığı bir bölgede, lider ülke olan ülkemizde huzur içerisinde mutlu bir hayat sürüyor isek, bu gerek bugün aramızda bulunan gazilerimiz ve gerekse ebediyete intikal eden şehitlerimizin sayesindedir. Onları rahmet ve minnetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Osmanlı İmparatorluğunun her anlamda Batı ile rekabet noktasında geriye düşünce Avrupalı devletler kapitülasyonlar adı altında elde ettikleri imtiyazlarla adeta devletimizin içerisinde ikinci bir devlet kurduklarını belirten Kaymakam Arslan; “İktisadi, idari ve maddi kapitülasyonlar Osmanlı İmparatorluğunun hakim devlet vasfını ortadan kaldırmış, bu da reval paylaşım masasında galip devletler tarafından Omanlı’nın paylaşımına neden olmuştur. Böylece iktisat’ın ve fabrikaların olmadığı bir ülkede halkımız fakirleşti. Ülkenin ekonomi yönetimi Duyun-u Umumiye’ye kalmıştı. Buraya sorulmadan hiçbir iktisadi karar almak mümkün değildi. Devletimiz bu durumda şeklen varlığını sürdürüyor ise de fiilen yok hükmündeydi. Anadolu halkı bu duruma duyarsız kalmadı. Elinde ne varsa malını ve canını ortaya koyarak 3 bin km2’lik Coğrafya’dan 780 bin km2’lik alana ulaşarak yurt kuran milletimiz, sonsuza kadar yaşayacağını dünyaya beyan etmiştir. Bize düşen; samimi bir şekilde birlik ve beraberliğimiz muhafaza ederek, daha çok çalışarak, birbirimize daha sıkı kenetlenerek, kurtuluş savaşındaki ruhla birbirimize sarılmamız gerekiyor. Bu duygu ve düşüncelerle 91.yaşını kutladığımız Cumhuriyeti’mizin nice yıllara ulaşmasını ve ülkemizin dünyanın en müreffeh ülkesi olmasını temenni ediyorum. Katılımız nedeniyle hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Of Halk Eğitimi Merkezi Müzik Öğretmenleri tarafından seslendirilen Kahramanlık Türkülerinin ardından Kaymakam Arslan ve Başkan Sarıalioğlu’nun protokol üyeleri ile birlikte Cumhuriyet’in 91.yılı pastasını kestiler.

 

Program, Of Halkoyunları ekibinin horonu ve yapılan havai fişek gösterileri ile sona erdi.

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gökhan SARAL
Gökhan SARAL - 7 yıl Önce

Sayın Kaymakam ve Belediye Başkanı'nın konuşmaları eğer haberde yazılanların tamamıysa çok yazık. Cumhuriyeti bize armağan eden, vatanın kurtarılmasında en büyük katkısı olan Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK 'ten kimse bahsetmemiş. Yoksa Doğu illerindeki gibi ATATÜRK heykellerinin yıkılmasına, insanlardan soyutlanmasına ve unutturulmasına mı çalışılıyor. Bu ülke Mustafa Kemal ATATÜRK 'e çok şey borçlu.

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21