Of’ta yılın en fedakar annesi Ermeni Gelin Ayşe

Of Kaymakamlığının girişimleri sonucu Müslüman olarak nikahı kıyılan ve 6 çocuğa annelik yapan Ermeni Hermina Dalmazyan(Ayşe Şimşek), Gönül Elcileri Projesi kapsamında Of’un en gönüllü annesi seçildi.

Of’ta yılın en fedakar annesi Ermeni Gelin Ayşe

Of ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Keler köyündeki bir evde yaşayan Muhammet Ali Şimşek’in ilk eşi, köyde 9 yıl önce meydana gelen selde enkaz altında kalıp hayatını kaybetmişti. Dört çocuğu ve yatalak annesi ile zor şartlarda hayatını idame ettirirken imdadına Ermeni vatandaşı Hermina Dalmazyan yetişti. Yaklaşık 8 yıl önce ziyaret amaçlı Ermenistan’dan Trabzon’a gelen Dalmazya ile tanışıp evlenen Ali Şimşek şimdilerde hayatından çok memnun.

 

Farklı bir ülkeden gelmesine rağmen Türk komşularının desteği sayesinde Şimşek ve ailesini terk edip ülkesine dönmeyen ve yetim dört çocuğa kol kanat gererek onları hayata hazırlayan ve okumaları için elinden gelen tüm gayreti gösteren Hermina, geçen zaman içerisinde Müslüman oldu ve Türkçe konuşmayı öğrendi.

 

 Rahmetli olan eşinden Ankara’da Kur’an Kursu’nda okuyan Nurdoğan (20), Ortaöğretim öğrencileri Sümeyra (15), Edanur (14) ve Ahmet Şimşek (12) isimli 4 çocuğu olan baba Şimşek, bu süreçte, Ermeni asıllı Hermina Dalmazyan’dan Muhammet(4) ve Havva(6) adında iki çocuğu oldu.

 

Artık altı çocuklu bir ailenin Annesi olan Hermina Dalmazyan: “Müslümanlığı seçtiğim için çok mutluyum. Eşimin çocukları benim çocuğum değildi. Ama ben onları kendi çocuğum gibi sevdim. Allah hiçbir çocuğu annesinden ayırmasın. Okumalarını çok istiyorum. Bu durum Ermenistan’da olsa idi bu durumu hayatta kabul etmezdiler.Ne yardım ederdi ne bir el uzatırdı.Ermeniler artık bıraksınlar bu kini ve savaşı.Hepimizi Allah yarattı.Olalım kardeş” dedi.

 

Keler köyünde Anneler günü münasebeti dolayısıyla bulunduklarını belirten Of Kaymakamı Eren Arslan: “Yılın annesi olarak seçmiş oldukları Ayşe hanımefendiyi ve çocuklarını evinde ziyaret ettik. Ayşe hanımı yılın annesi seçmemizde ki neden kendisinin Müslümanlığı seçtikten sonra Ali beyle evlenerek burada hayatını devam ettiren bir Ermeni vatandaşımız olması. Bir yıl sonra Türk vatandaşlığını da yasal olarak kazanmış olacak. Çocuklara fedakarca annelik yapan bu örnek ve güzel davranışından dolayı kendisini ziyaret ederek teşekkür etmek istedik. Bizlere çay toplama konusunda da örnek oldu yardımcı oldu” dedi.

 

Kaymakam Eren Arslan’a çay toplamanın inceliklerini birlikte çay toplayarak anlatan Hermina Dalmazyan’ın Kur’an-ı Kerim’i okuduğu, komşularına yardımcı olmak için ineklerini sağdığı, öğrenci olan üvey çocuklarını öperek okula gönderdiği ve bir Türk gibi yaşadığı gözlendi.

 

Haber-Foto: Of.gov.tr

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
DURSUN SULUKAN EMEKLİ OF KAY.YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ.
DURSUN SULUKAN EMEKLİ OF KAY.YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ. - 9 yıl Önce

DEĞERLİ KARDEŞİM ALİ YAŞADIĞIN O HÜZÜNLÜ ZAMANDA BEN GÖREVDEYDİM EŞİNE ALLAHTAN RAHMET , YENİ YAŞAMINDA BAŞTA SEN OLMAK ÜZERE EŞİNE VE 6 ÇOCUĞUNA ÖMÜR BOYU SAĞLIK VE MUTLULUKLAR DİLERİM.

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21